RESULTS: National Junior Olympic Championships

7/23/2017
 
Day 7 (Sunday) results

Place / Day

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Alyvia Brown

1500m

11-12 girls 

Cascade Striders

4:54.22

1

JaiCieonna Gero-Holt

High Jump

11-12 girls 

Seatown Express TC

1.50m (4-11)

1

Maceo Rivers

Long Jump

9-10 boys

Top Flight TC

1.36 m (4-5½)

2

Julia Smith

1500m

13-14 girls

Speed Unlimited

4:40.30

2

Luke George

1500m

17-18 boys

Speed Unlimited

3:59.29

2

Cass Elliott

400m hurdls.

17-18 boys

Unattached

52.14

2

Gabriel Shouman

Javelin

15-16 boys

Tahoma TC

57.47m (188-6)

4

Ella Borsheim

1500m

13-14 girls

Federal Way TC

4:41.11

4

Anvi Bhatia

Shot Put

7-8 girls 

Rainier Beach TC

6.25 m (20-6¼)

5

Geron White

Long Jump

9-10 boys

Federal Way TC

1.30 m (4-3¼)

6

Kyana Thompson

Shot Put

7-8 girls 

Team Blackout Elite

5.53 m (18-1¾)

7

Kaiha Gayles

200m hurdls.

13-14 girls

High Voltage

28.82

7

Ginny Mehl

Javelin

17-18 girls

Tahoma TC

38.00m (124-8)

8

Nicole Stephens

100m hurdles

17-18 girls

High Voltage

15.88 

8

Kenyon Andrews

1500m

9-10 boys

South Central AA

5:01.83 

9

Reylen Witherspoon

100m

9-10 boys

South Central AA

13.67

10

Paige Shimkus

Javelin

17-18 girls

Unattached

37.29m (122-4)

14

Laila Bolton

Long Jump

9-10 girls 

Top Flight TC

3.87m (12- 8½)

15

Ty Yochum

Discus

11-12 boys

Hill & Valley RC

23.99m (78-8)

18

Abigail Gavora

1500m

9-10 girls 

Evergreen Storm TC

5:34.84

18

Lily Campbell

Javelin

17-18 girls

Unattached

33.60m (110-3)

19

Ava Borsheim

1500m

11-12 girls 

Federal Way TC

5:13.81

21

Caden Ganashamoorthy

Long Jump

9-10 boys

Speed Unlimited

3.94m (12-11¼)

24

Tyler Bates

Discus

11-12 boys

Unattached

20.73m (68-0)

27

Sydney Collier

1500m

9-10 girls 

Cascade Striders

5:45.71

31

Quinten Brooks

1500m

9-10 boys

Speed Unlimited

5:26.50

32

Hannah Ganashamoorthy

100m hurdles

15-16 girls

Speed Unlimited

12.33

32

Jace Williams

1500m

7-8 boys

Team Blackout Elite

6:20.18 

42

Dewayne Anderson Jr

Long Jump

9-10 boys

Cheetah TC

3.44m (11-3½)

43

Ja'Kieya Perry

Long Jump

9-10 girls 

Team Blackout Elite

3.34m (10-11½)

47

Connor Rickey

1500m

9-10 boys

Speed Unlimited

5:36.17

NM

Damian Mercado

High Jump

17-18 boys

Tahoma TC

-

Day 6 (Saturday) results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

2

Julia Smith

3000m

13-14 girls

Speed Unlimited

10:05.50

2

Alyvia Brown

800m

11-12 girls 

Cascade Striders

2:19.72

2

Luke George

800m

17-18 boys

Speed Unlimited

1:54.31

3

Mackenzie Sparks

Javelin

15-16 girls

Unattached

38.51m 126-4)

3

Erin Johnson

Long Jump

11-12 girls 

Rainier Beach TC

4.98m (16-4¼)

5

Jaylon Jenkins

Long Jump

11-12 boys

Federal Way TC

5.17m (16-11½)

6

Xtreme Speed TC

400m Relay

15-16 girls

Xtreme Speed TC

47.96

6

Xtreme Speed TC

400m Relay

9-10 boys

Xtreme Speed TC

53.93

7

Reylen Witherspoon

200m

9-10 boys

South Central AA

27.69

8

Ella Borsheim

800m

13-14 girls

Federal Way TC

2:19.46 

8

Azad Khan

Long Jump

11-12 boys

Speed Unlimited

4.97m (16-3¾)

9

Nicole Lenton

100m hurdles

15-16 girls

Xtreme Speed TC

15.01

10

Marcus Williams Jr

100m hurdles

15-16 boys

Team Blackout Elite

14.84

10

Gabriel Green

Javelin

17-18 boys

Unattached

54.84m (179-11)

14

Kaiha Gayles

100m hurdles

13-14 girls

High Voltage

15.11

14

Lance Garcia

Shot Put

13-14 boys

Sonic Boom RC

13.86m (45-5¾)

16

Maceo Rivers

Shot Put

9-10 boys

Top Flight TC

7.95m (26-1)

16

Manav Bhatia

Shot Put

9-10 boys

Rainier Beach TC

7.95m (26-1)

17

Aiyah Smart

High Jump

13-14 girls

Cascade Striders

1.50m (4-11)

17

Lydia Robison

Javelin

15-16 girls

Cascade Striders

31.05m (101-10)

20

Alyssa Hoffman

100m hurdles

17-18 girls

Xtreme Speed TC

15.15

21

Jonathan Frazier

80m hurdles

11-12 boys

Team Blackout Elite

16.42

22

Miri Nakamura

3000m

15-16 girls

Speed Unlimited

11:47.58

22

Amanda Moll

80m hurdles

11-12 girls 

Barron Park Striders

14.21 

24

Sophronia Kirk-Woodbury

Discus

11-12 girls 

High Voltage

19.43m (63-9)

25

Logan Laxson

Long Jump

13-14 boys

Unattached

5.34m (17-6¼)

26

Delaney Brinkhaus

3000m

11-12 girls 

King Cobras TF

11:48.15

30

Hanna Shigemitsu

Discus

11-12 girls 

Speed Unlimited

18.12m (59-5)

35

Kai Brown

Long Jump

7-8 boys

Tahoma TC

3.14m (10-3¾)

50

Thea Smith

Long Jump

11-12 girls 

Speed Unlimited

3.69m (12-1¼) +

NM

Anika Wilson

High Jump

15-16 girls

Tahoma TC

-

Q

Hannah Ganashamoorthy

100m hurdls. - semi

15-16 girls

Speed Unlimited

14.86

Q

Nicole Stephens

100m hurdls. - semi

17-18 girls

High Voltage

13.92


Day 5 (Friday) results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

1

Karlee Freeman

Discus

17-18 girls

Team Evolution Athl

52.22m (171-4)

2

Cassandra Lemus

Long Jump

13-14 girls

Unattached

5.50m (18-0½)

4

Nathan Anderson

Javelin

13-14 boys

Unattached

47.61m (156-2)

4

Saudia Heard

Triple Jump

17-18 girls

Flying AJS TC

12.11m (39-8¾)

5

Zachary Grams

3000m

15-16 boys

Thriller TF

9:19.52

9

South Central AA

1600m Relay

9-10 boys

South Central AA

4:34.51

9

Jaylen Taylor

Triple Jump

17-18 boys

Flying AJS TC

14.52m (47-7¾) +

10

Andrew Simon

3000m

17-18 boys

Kitsap Fliers TFC

9::20.06

11

Zion Craven

100m

9-10 girls 

Federal Way TC

13.93

11

Omarei Gregory

Triple Jump

17-18 boys

Flying AJS TC

14.18m (46-6¼)

12

Speed Unlimited

1600m Relay

13-14 girls

Speed Unlimited

4:09.69

12

Ethan Willems

400m

15-16 boys

Speed Unlimited

49.55

12

Meilani Paige

400m

7-8 girls 

South Central AA

1:14.01

12

Oyinlola Akinlosotu

Triple Jump

17-18 girls

Flying AJS TC

11.82m (38-9½) +

13

Erin Johnson

100m

11-12 girls 

Rainier Beach TC

12.96

13

Dorien Simon

100m

15-16 boys

High Voltage

10.90

14

Laila Bolton

Shot Put

9-10 girls 

Top Flight TC

6.99m (22-11¼)

16

Adaji Osaro-Igwe

100m

13-14 girls

Tahoma TC

12.53 +

16

Zion Craven

400m

9-10 girls 

Federal Way TC

1:07.07

17

Xtreme Speed TC - A

1600m Relay

15-16 girls

Xtreme Speed TC

4:05.32

17

Christal Johnson

400m

15-16 girls

Xtreme Speed TC

57.70

17

Deja Mcelroy

400m

9-10 girls 

Team Blackout Elite

1:07.30

18

Ginny Mehl

Discus

17-18 girls

Tahoma TC

38.15m (125-2)

19

Cascade Striders

1600m Relay

9-10 boys

Cascade Striders

5:08.22

20

Leontre Griffin

100m

17-18 boys

Xtreme Speed TC

10.94

21