USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, December 8, 2018 - Saturday, December 8, 2018
Rancho San Rafael Regional Park
Reno, NV




news            photos          results



NEWS

 


PHOTOS


PACIFIC NORTHWEST RESULTS      full championship results

Place

Name

Club

Time

7-8 Boys

9

Brooks Oliver

Rain City Flyers

8:30

19

Quenton Lanese

Barron Park Striders

8:35

36

Gabriel Kolsrud

Federal Way Track

8:54

67

Jadon Cairus

Rain City Flyers

9:23

68

Nash Campbell

Rain City Flyers

9:25

101

Austin Hight

Rain City Flyers

9:42

154

Tai Shih

Cascade Striders

10:21

224

Connor Rigby

Rain City Flyers

12:32

Teams

7

Rain City Flyers

199 pts.

7-8 Girls

1

Abigail Wallace

36-Unattached

8:08

7

Jordan Daligcon

Rain City Flyers

9:06

24

Lianna Bloom

West Seattle Road Runners

9:25

29

Amaya Snyder

West Seattle Road Runners

9:31

41

Lillian Lendrum Fort

Rain City Flyers

9:46

63

Alex Urquhart

Rain City Flyers

10:11

77

Catherine Harju

Federal Way Track

10:22

78

Sophia Simmons

Issaquah Parks & Rec Gliders

10:22

81

Korra Caprara

Federal Way Track

10:24

85

Ella Haber

Rain City Flyers

10:29

96

Celina Seeger

Federal Way Track

10:35

108

Caitlin Lanese

Barron Park Striders

10:42

114

Ryan Frisbie-Smith

Rain City Flyers

10:48

138

Quinn Sitzmann

West Seattle Road Runners

11:09

150

Peyton Washburn

West Seattle Road Runners

11:17

186

Sol Sitzmann

West Seattle Road Runners

12:10

Teams

5

Rain City Flyers

179 pts.

13

West Seattle Road Runners

305 pts.

9-10 Boys

5

Hudson Wallace

36-Unattached

11:44

29

Quinten Brooks

Speed Unlimited

12:24

35

Ethan Urquhart

Rain City Flyers

12:30

71

Henry Herb

Rain City Flyers

12:53

113

Davis Kelsey

Cascade Striders

13:21

131

Jaxon Sheffield

Cascade Striders

13:31

134

Camden Kiefer

Rain City Flyers

13:32

157

Huston Campbell

Rain City Flyers

13:45

199

John Herb Jr

Rain City Flyers

14:20

267

Caleb McAdams

Rain City Flyers

16:04

271

Nicholas Wittmann

Rain City Flyers

16:16

Teams

13

Rain City Flyers

298 pts.

9-10 Girls

39

McKenzi Berwick

South Hill Running

13:25

59

Weijia Wu

Cascade Striders

13:44

60

Netra Anand

Cascade Striders

13:44

66

Piper Russell

Federal Way Track

13:48

89

Gemma Caprara

Federal Way Track

14:04

97

Ava Gavora

Whisper Running

14:14

99

Lorelei Geldien

Issaquah Parks & Rec Gliders

14:15

123

Macy Powell

West Seattle Road Runners

14:28

132

Addison Washburn

West Seattle Road Runners

14:32

141

Lucy Minnig

36-Unattached

14:37

142

Jasmine Johnson

Federal Way Track

14:38

145

Lily Rodero

West Seattle Road Runners

14:42

146

Myllenia Seeger

Federal Way Track

14:42

150

Ella Hansen

Cascade Striders

14:45

159

Ida Bralower

Rain City Flyers

14:52

171

Makenzie Foree

Federal Way Track

15:06

176

Taitum Couch

Federal Way Track

15:12

184

Maddie Chung

West Seattle Road Runners

15:21

190

Lincoln Sitzmann

West Seattle Road Runners

15:25

197

Anastasia Corner

West Seattle Road Runners

15:34

198

Elena Latterell

West Seattle Road Runners

15:34

201

Emily Alexander

Cascade Striders

15:35

208

Cailin Ross

West Seattle Road Runners

15:42

236

Dahlia Parekh

Cascade Striders

16:35

Teams

10

Federal Way Track

297 pts.

13

Cascade Striders

365 pts.

18

West Seattle Road Runners

384 pts.

11-12 Boys

58

Joachim Jakuc

Cascade Striders

12:04

65

Hudson Atrosh

Speed Unlimited

12:07

66

Sam Schubert

Rain City Flyers

12:07

76

Connor Rickey

Speed Unlimited

12:11

105

Charlie McManus

Rain City Flyers

12:21

108

Sam Soto

Whisper Running

12:22

147

Keefe Russell

Federal Way Track

12:39

160

Sean O'Malley

Snohomish Track

12:44

167

Shane Effgen

36-Unattached

12:47

172

Duncan Frisbie-Smith

Rain City Flyers

12:49

11-12 Girls

44

Kamryn Wenz

Snohomish Track

12:33

45

Sydney Collier

Cascade Striders

12:34

56

Abigail Gavora

Whisper Running

12:41

62

Elle Thomas

Whisper Running

12:43

107

Hailey Wallace

Snohomish Track

13:05

124

Julia Couch

Federal Way Track

13:12

142

Kira Bringemeier

Cascade Striders

13:23

187

Bethany McKinstry

Whisper Running

13:41

194

Sarah Lindquist

Rain City Flyers

13:44

255

Addison Crum

Whisper Running

14:33

267

Abigail Rounds

Whisper Running

14:43

268

Madelyn Cooke

Whisper Running

14:46

Teams

21

Whisper Running

473 pts.

13-14 Boys

11

Drew Oliver

Rain City Flyers

14:24

17

William Schneider

Rain City Flyers

14:35

59

Will Sandnes

Rain City Flyers

15:24

67

Adrean Tafolla

Speed Unlimited

15:27

83

Sean Bubernak

36-Unattached

15:36

88

Carter Joy

Rain City Flyers

15:37

95

Gabriel Kary

Speed Unlimited

15:41

99

Robert Dunne-Loper

Rain City Flyers

15:43

102

Jakob Broadbent

Snohomish Track

15:45

109

Tenichi Gordon

Kitsap Fliers Track and Field

15:47

110

Kya Villanueva

Speed Unlimited

15:47

146

Aaron Heisser

Speed Unlimited

15:59

149

Daniel Barna

Whisper Running

16:01

155

Brennen Rickey

Speed Unlimited

16:03

173

Stephen Bleakley-Harris

Rain City Flyers

16:16

231

Camden Jaureguy

Rain City Flyers

16:38

250

Zack Munson

36-Unattached

16:46

304

Quincy Purcell

Rain City Flyers

17:18

Teams

6

Rain City Flyers

199  pts.

13

Speed Unlimited

402  pts.

13-14 Girls

47

Sara Cordova

Whisper Running

17:01

53

Sage Mailhiot

Skagit Swift

17:04

55

Anika Jones

Rain City Flyers

17:07

57

Kylee Shakespeare

South Hill Running

17:07

62

Ella Budden

Speed Unlimited

17:10

71

Maisie McManus

Rain City Flyers

17:16

75

Charlotte Wilson

Whisper Running

17:21

77

Kaia Swegler Richmond

36-Unattached

17:23

81

Megan Kolenski

Speed Unlimited

17:24

83

Ainsley Herron

Cascade Striders

17:26

93

Ava Hagwell

Speed Unlimited

17:34

115

Madison Wick

Whisper Running

17:45

126

Kennedy Shakespeare

South Hill Running

17:52

174

Rachel Jin

Speed Unlimited

18:16

179

Amelia Hoagland

Skagit Swift

18:20

180

Natalie Peddie

Whisper Running

18:20

182

Kiley O'Brien

Whisper Running

18:21

223

Olivia DeBoer

South Hill Running

18:58

234

Abigail Wall

Whisper Running

19:04

248

Sabrina Chun

Speed Unlimited

19:16

249

Isabel DeBoer

South Hill Running

19:18

252

Kayla Lucas

South Hill Running

19:21

292

Sophie Hollinger

Speed Unlimited

20:45

Teams

11

Whisper Running

 

302 pts.

13

Speed Unlimited

 

361 pts.

20

South Hill Running

 

489 pts.

15-16 Boys

14

Nathan Cantrell

36-Unattached

18:09

39

Nicholas Marty I

36-Unattached

19:02

51

Gabe Endresen

36-Unattached

19:19

75

Seamus Fraser

36-Unattached

19:48

142

Elian Joseph

Speed Unlimited

21:50

148

Montgomery Akers

36-Unattached

22:03

151

Christopher Amato

Whisper Running

22:13

165

Jayden Hartley

South Hill Running

27:55

15-16 Girls

23

Christina Crow

Speed Unlimited

21:29

26

Alyssa Becker

36-Unattached

21:40

30

Milena Kalisch

36-Unattached

21:54

32

Abigail Atkins

South Hill Running

21:59

71

Jada Morrison

South Hill Running

23:50

103

Payton Van denBosch

36-Unattached

26:18

17-18 Boys

16

Aidan Cantine

Speed Unlimited

18:23

28

Ryan Strake

South Hill Running

19:02

45

Logan Burk

Kitsap Fliers Track and Field

20:04

56

Thomas Minwoo

South Hill Running

20:29

17-18 Girls

19

Sarah Lovan

36-Unattached

23:07

20

Meleah Kandoll

36-Unattached

23:21

32

Heidi Yagen

South Hill Running

24:51