USATF.tv
NationWide

RESULTS:  2017 USATF Pacific Northwest Open & Masters Cross Country Championships

    Licensed to Pacific N.W. Track & Field Officials - Contractor License

     2017 USATF Pacific Northwest Open And Masters XC Championships
                   Lower Woodland Park, November 5, 2017

                                 Team Scores	 
=================================================================================	 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5    	 
=================================================================================
Women 40+ Team	 
   1 Club Northwest               10    1    4    5    	  
   2 Seattle Running Club         12    2    3    7  
    
Men 40+ Team	 
   1 Club Northwest               20    2    3    4    5    6  	 
   2 Seattle Running Club         53    1   10   11   12   19   	 
   3 Guerrilla Running            79   13   15   16   17   18   	 

Men 50+ Team	 
   1 Club Northwest               17    1    2    3    5    6  	 
   2 Seattle Running Club         42    4    8    9   10   11   

Men 60+ Team
   1 Eastside Runners             6    1    2    3	                          
                

                                                       
Open Women 6 km 
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
  1 #  897 O'Loughlin, Nicol  27 Tacoma City                    21:48   1 
  2 #  793 Olsen, Courtney    30 Bellingham D                   21:52   1   1   
  3 #  904 Roberts, Ruby         Club Northwe                   21:54   1   2   
  4 #  901 Lacey, Lana           Club Northwe                   22:09   1   3   
  5 #  795 Steen, Katelyn     25 Bellingham D                   22:18   1   4   
  6 #  814 Nichols, Ashley    25 Club Northwe                   22:28   1   5   
  7 #  808 Hill, Olivia       24 Club Northwe                   22:35   1 
  8 #  792 Morrison, Amber    36 Bellingham D                   23:21   1   6   
  9 #  790 mcmurtry, Alma     38 Bellingham D                   23:24   1   7   
 10 #  806 Garvue, Andrea     33 Club Northwe                   23:28   1   8   
 11 #  815 Reed, Annie        24 Club Northwe                   23:32   2   9   
 12 #  902 Lyle, Meghan          Club Northwe                   23:36   2  10   
 13 #  857 Johnson, Sarah     25 Guerilla Run                   23:44   2 
 14 #  794 Schafer, Kristen   30 Bellingham D                   23:46   2  11   
 15 #  804 Brown, Zosia       37 Club Northwe                   24:00   2  12   
 16 #  812 McIlwain, Caitlin  21 Club Northwe                   24:03   2  13   
 17 #  791 Malcolm, Corrine   27 Bellingham D                   24:11   2  14   
 18 #  809 Hinson, Kimberly   31 Club Northwe                   24:14   2  15   
 19 #  876 Spiess, Liz        28 Seattle Runn                   24:30   2  16   
 20 #  873 Roberts, Natalie   34 Seattle Runn                   24:31   2  17   
 21 #  898 Fiffth, Taylor        Club Northwe                   25:05   3 
 22 #  816 Smith, Natalie     23 Club Northwe                   25:22   3  18   
 23 #  870 Leftwich, Rachel   25 Oiselle Runn                   25:24   3  19   
 24 #  936 Steidl 2, Trisha   40 Seattle Runn                   26:03   3  20   
 25 #  934 Saarel, Emma       25 Seattle Runn                   26:11   3  21   
 26 #  869 Koplowitz, Caroli  33 Oiselle Runn                   26:31   3  22   
 27 #  856 Gregg, Kimberly    35 Guerilla Run                   27:03   3 
 28 #  872 Hoonan, Rose       24 Seattle Runn                   27:10   3  23   
 29 #  868 Henty, Danielle    39 Oiselle Runn                   27:13   3  24   
 30 #  867 Graham, Jessica    34 Oiselle Runn                   27:37   3  25   
 31 #  866 Brain, Emily       34 Oiselle Runn                   28:05   4  26   
 32 #  803 Bonekemper, Lu     24 Club Northwe                   31:20   4  27   
 
Open Men 10 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
  1 #  825 Gray, Joseph       33 Club Northwe                   31:13   1   1   
  2 #  846 Wiley, Turner      24 Club Northwe                   32:27   1   2   
  3 #  802 Polley, Drew       31 Brooks / Clu                   32:38   1 
  4 #  906 Baraldi, Robert       Club Northwe                   32:44   1   3   
  5 #  921 Tarbath, Forest       Club Northwe                   33:00   1   4   
  6 #  905 VanDooren, Taylor     Club Northwe                   33:03   1   5   
  7 #  919 Richards, Nathan      Club Northwe                   33:11   1   6   
  8 #  837 Reed, Chris        28 Club Northwe                   33:54   1   7   
  9 #  884 Jordan, Douglas    23 Seattle Runn                   33:55   1   8   
 10 #  840 Scanlon, Robert    23 Club Northwe                   33:57   1   9   
 11 #  937 Jacot, Ben            Unattached                     34:07   2 
 12 #  799 Larpenteur, David  33 Bellingham D                   34:07   2 
 13 #  935 Gleene, Blet       21 Unattached                     34:20   2 
 14 #  941 Steidl 2, Ulrich      Seattle Runn                   34:20   2  10   
 15 #  916 King, Jamin           Club Northwe                   34:20   2  11   
 16 #  847 Wojtasik, Nick     26 Club Northwe                   34:25   2  12   
 17 #  841 Schorr, Ari        28 Club Northwe                   34:26   2  13   
 18 #  845 Welch, Nick        29 Club Northwe                   34:50   2  14   
 19 #  796 Antush, Maximilia  25 Bellingham D                   35:04   2 
 20 #  831 Martin, Luke       26 Club Northwe                   35:07   2  15   
 21 #  843 Walsh, Spencer     34 Club Northwe                   35:10   3  16   
 22 #  879 Creighton, Joe     37 Seattle Runn                   35:16   3  17   
 23 #  899 Grant, Sheridan       Club Northwe                   35:46   3  18   
 24 #  828 Kent, Dylan        29 Club Northwe                   36:03   3  19   
 25 #  894 Winegar, Brett     38 Seattle Runn                   36:13   3  20   
 26 #  922 Waters, Charlie       Club Northwe                   36:30   3 
 27 #  801 Thornton, Derek    34 Bellingham D                   36:41   3 
 28 #  883 Jennings, Erik     34 Seattle Runn                   36:45   3  21   
 29 #  844 Ward, Patrick      23 Club Northwe                   36:48   3  22   
 30 #  888 Roach, James       32 Seattle Runn                   37:01   3  23   
 31 #  920 Sumearll, Jakob       Club Northwe                   37:40   4  24   
 32 #  923 Jakuc, Joachim     11 Unattached                     38:04   4 
 33 #  911 Haffey, Sean          Club Northwe                   38:09   4  25   
 34 #  908 Fackler, Evan      30 Unattached                     38:19   4 
 35 #  940 Young, Paul           Seattle Runn                   39:19   4  26   
 36 #  797 Bussert, Shawn     40 Bellingham D                   39:59   4 
 37 #  889 Roche, Aaron       32 Seattle Runn                   40:40   4  27   
 38 #  915 James, Karsten     27 Unattached                     41:15   4 
 39 #  850 Fung, Zachary      28 Eastside Run                   41:50   4 
 40 #  864 Scroggs, Andrew    37 Guerilla Run                   42:31   4 
 41 #  863 Salazar, Daniel    52 Guerilla Run                   44:57   5 
 42 #  826 Harmon, Paul       36 Club Northwe                   45:12   5  28   

 
Masters Women 40-44 6 km
===================================================================================
 Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  811 McDevitt, Janet    44 Club Northwe                   23:24   3 
 2 #  896 Ellis, Nancy       43 Tacoma City                    24:19   3 
 3 #  877 Steidl, Trisha     40 Seattle Runn                   25:30   4 
 4 #  875 Searle, Elly       42 Seattle Runn                   33:03   6 
 
Masters Women 45-49 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  925 Cruzan, Amber      49 Seattle Runn                   25:42   4 
 2 #  858 Kelly, Jenna       47 Guerilla Run                   26:42   5 
 3 #  805 Fletcher, Deborah  47 Club Northwe                   27:20   5 
 4 #  874 Rozler, Jennifer   47 Seattle Runn                   27:50   5 
 5 #  859 Salazar, Tatiana   48 Guerilla Run                   28:18   5 
 
Masters Women 50-54 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  903 Pappalardo, Susan  51 Club Northwe                   25:51   4 
 2 #  813 Mossman, Kristen   54 Club Northwe                   26:44   5 


Masters Women 55-59 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  871 Neal, Michelle     56 Oiselle Runn                   28:40   6 
 2 #  810 Kruell, Kelly      58 Club Northwe                   29:52   6 
 
Masters Women 70-74 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  932 Nelson, Phyllis    70 Unattached                     49:21  6 
 
Masters Men 40-44 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
  1 #  842 Thompson, Lance    41 Club Northwe                   20:26  1 
  2 #  838 Sanders, Jeff      41 Club Northwe                   20:43  1 
  3 #  909 Fraser, Ian        42 Club Northwe                   20:44  1 
  4 #  827 Johnson, Destry    42 Club Northwe                   20:46   1 
  5 #  821 Bloudek, Mark      43 Club Northwe                   20:56   1 
  6 #  829 Kliot, Gabriel     40 Club Northwe                   21:12   1 
  7 #  878 Bone, Eric         43 Seattle Runn                   21:32   2 
  8 #  885 Mannino, Paul      44 Seattle Runn                   22:09   2 
 
Masters Men 45-49 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
  1 #  891 Steidl, Ulrich     45 Seattle Runn                   20:19   1 
  2 #  839 Sauvage, Ben       48 Club Northwe                   21:02   1 
  3 #  912 Hashimoto, Jeff    46 Club Northwe                   21:17   1 
  4 #  914 Hogan, Emmett      48 Club Northwe                   21:29   2 
  5 #  893 Weissman, Glen     48 Seattle Runn                   22:00   2 
  6 #  824 Donahue, Mark      46 Club Northwe                   22:22   2 
  7 #  862 Johnson, John      49 Guerilla Run                   25:06   3 
  8 #  861 Heimann, Erik      45 Guerilla Run                   25:07   3 
  9 #  886 Mansen, Jim        47 Seattle Runn                   25:57   4 
 
Masters Men 50-54 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
  1 #  823 Combs, Carl        52 Club Northwe                   21:15   1 
  2 #  910 Gerbino, Tony      53 Club Northwe                   21:45   2 
  3 #  865 Smith, Paul        53 Guerilla Run                   22:21   2 
  4 #  881 Hewey, Adam        50 Seattle Runn                   23:02   2 
  5 #  834 Messiter, Sean     51 Club Northwe                   23:22   3 
  6 #  860 Dickson, Craig     50 Guerilla Run                   23:34   3 
  7 #  863 Salazar, Daniel    52 Guerilla Run                   24:41   3 
  8 #  880 Fadiman, Erik      51 Seattle Runn                   26:06   4 
  9 #  895 Wulfman, Eric      50 Seattle Runn                   26:10   4 
 10 #  890 Sitz, Herbert      54 Seattle Runn                   26:19   4 
 11 #  882 Hoff, Bruce        54 Seattle Runn                   28:23   6 
 
Masters Men 55-59 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  836 O'Hearn, John      55 Club Northwe                   22:41   2 
 2 #  820 Bisignano, Joe     57 Club Northwe                   23:08   2 
 3 #  822 Brennand, Bob      56 Club Northwe                   24:00   3 
 4 #  930 Cooper, Gary       57 Unattached                     24:59   3 
 5 #  833 McKay, Peter       56 Club Northwe                   31:55   6 
 
Masters Men 60-64 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  918 Reda III, Joseph   63 Unattached                     25:18   3 
 2 #  854 Parsons, David     63 Eastside Run                   26:12   4 
 3 #  907 Bertrand, Steve    62 Club Northwe                   26:22   4 
 4 #  835 Motteler, Frederi  61 Club Northwe                   26:37   4 
 5 #  892 Van Pelt, Win      60 Seattle Runn                   27:25   5 
 
Masters Men 65-69 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  819 Allison, Michael   66 Club Northwe                   27:21   5 
 2 #  855 Waters, William    67 Eastside Run                   28:19   5 
 3 #  849 Corroone, Richard  69 Eastside Run                   30:57   6 
 4 #  832 McGill, James      69 Club Northwe                   31:29   6 
 
Masters Men 70-74 6 km
===================================================================================
Pl    Bib  Name               Age Team                        Time     H# Points
===================================================================================
 1 #  848 Andersen, Craig    70 Eastside Run                   27:07   5 
 2 #  852 Longmuir, David    70 Eastside Run                   27:34   5 
 3 #  851 Heckard, Ed        72 Eastside Run                   30:01   6 
 4 #  853 Mann, Frazer       70 Eastside Run                   30:19   6 
 

Women 39&U 2000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #  929 Mandicy, Carrie       Unattached                     17:17  
 

Men 39&U 2000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #  923 Jakuc, Joachim     11 Unattached                      7:53  
  2 #  928 Davies, William       Unattached                     17:08 
  3 #  927 Davis, Mark           Unattached                     17:09  
 

Men 39&U 4000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #  924 salazar, daniel       Guerilla Run                   18:08  
  2 #  921 Tarbath, Forest       Club Northwe                   18:57  
  3 #  926 Maka, Brodie       15 Unattached                     20:04