RESULTS:  USATF Northwest Region and Pacific Northwest Masters Track & Field Championships
Licensed to Pacific N.W. Track & Field Officials - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 7/29/2017 09:21 PM
                                   7/29/2017            
                                  PLU Stadium                                  
                                    Results                                    
 
Event 59  Men 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1       Novak, Robert       68 Unattached          31:56.00   31:38.14  
 
Event 59  Men 70-74 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Robeson, Charles    70 Unattached          30:00.00   32:59.51  
 
Event 59  Men 75-79 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Zerbe, Richard      78 Unattached             36.00   35:47.15  
 
Event 60  Women 30-34 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Bosserman, Melissa  33 Portland Run        29:02.00   29:23.98  
 
Event 60  Women 50-54 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Bridges, Debra      51 Unattached          30:51.88   30:38.16  
 
Event 60  Women 70-74 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Thurman, Diana      70 Unattached          35:16.00   36:11.25  
 
Event 20  Men 40-44 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Maruca, Todd        43 Unattached          17:15.00   17:29.02  
 
Event 20  Men 50-54 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Smith, Paul         53 Unattached                     17:48.36  
  2       Salazar, Daniel     51 Guerilla Run        17:45.00   19:05.81  
 
Event 19  Women 55-59 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       McVee, Amy          58 Portland Mas        26:05.00   25:19.62  
 
Event 58  Men 70-74 80 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           22.00      20.16  -0.4 
 
Event 58  Men 85-89 80 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Bethke, Robert      85 Unattached             25.00      26.44  -0.4 
 
Event 61  Men 50-54 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Birade, Laurent     50 Unattached             14.97      16.12  +0.0 
  2       Ruuska, Jay         50 Unattached             18.10      17.93  +0.0 
 
Event 61  Men 60-64 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Jacquet-Acea, Russ  64 Unattached             17.40      17.89  +0.0 
  2       Church Jr, Billydo  61 Unattached             23.00      24.30  +0.0 
 
Event 67  Men 45-49 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Manson Sr, Greg     48 Unattached             16.50      24.79   NWI 
 
Event 12  Men 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Skrivanich, Domini  33 Unattached             13.30      11.97  +0.0 
 
Event 12  Men 40-44 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Jenkins III, Willi  41 Unattached             11.90      12.22  +0.0 
 
Event 12  Men 45-49 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Gennarelli, Thomas  48 Oregon Track           13.01      13.90  +0.0 
 
Event 12  Men 50-54 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Colbert, Steve      52 Unattached             12.17      12.21  +0.0 
  2       Hilton, Ron         52 Portland Mas           12.71      12.88  +0.0 
  3       Hofford, Glenn      53 Unattached                        14.06  +0.0 
 
Event 12  Men 55-59 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Copeland, Scott     58 Barron Park            13.68      14.04  -0.5  2 
  2       Won, William        55 Unattached             13.72      14.13  -0.5  2 
 
Event 12  Men 60-64 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Niwinski, Chris     60 Canada                 13.76      13.85  -0.8  3 
  2       Jacquet-Acea, Russ  64 Unattached             13.85      13.95  -0.8  3 
  3       Liu, Edwin          60 Canada                 14.09      14.15  -0.8  3 
  4       Martin, Galen       60 Oregon Track                      14.17  -0.8  3 
  5       Deitrich, Woody     64 Club Northwe           14.45      14.42  -0.8  3 
  6       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached             14.38      21.55  -0.8  3 
 
Event 12  Men 65-69 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Wilson, Don         68 Unattached             14.50      14.53  -0.7  4 
  2       Hickman, Dennis     68 Portland Mas           14.90      15.04  -0.7  4 
  3       Turock, Art         67 Unattached             15.00      15.14  -0.7  4 
  4       Washington, Michae  69 Trojan Maste           15.80      16.55  -0.7  4 
 
Event 12  Men 70-74 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Brocato Sr, Charle  72 Unattached             14.40      14.36  -0.7  4 
  2       Hundley, Clyde      70 Unattached             14.50      14.64  -0.7  4 
  3       Leslie, Will        72 Unattached             14.50      14.85  -0.7  4 
  4       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           16.60      16.88  -1.5  5 
 
Event 12  Men 80-84 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Erickson, Donald    81 Unattached             18.00      18.19  -1.5  5 
  2       Milliman, Charles   84 Unattached             20.60      22.45  -1.5  5 
 
Event 11  Women 50-54 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Shearer-Hannah, Am  51 Unattached             14.38      14.69  -0.6 
  2       Ayala, Sonia        52 Other                  14.70      15.96  -0.6 
 
Event 11  Women 55-59 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Scott, Daphne       57 Club Northwe           14.75      14.51  -0.6 
  2       Kuhnly, Gail        55 Unattached             16.49      17.22  -0.6 
 
Event 11  Women 60-64 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Whidden, Elaine     62 Canada                 14.80      15.02  -0.6 
 
Event 11  Women 65-69 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Braxton, Freddie    67 Trojan Maste           20.70      20.53  -0.6 
 
Event 22  Men 50-54 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Salazar, Daniel     51 Guerilla Run         4:10.00    5:43.93  
 
Event 22  Men 70-74 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Peirce, Stephen     73 Portland Mas         7:30.00   10:20.48  
 
Event 22  Men 75-79 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Joslin, Timothy     76 Snohomish Tr         8:00.00    7:34.68  
 
Event 24  Men 50-54 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Hilton, Ron         52 Portland Mas           57.00      57.99  
  2       Birade, Laurent     50 Unattached             57.25      58.43  
  3       Ruuska, Jay         50 Unattached           1:03.00    1:03.11  
 
Event 24  Men 55-59 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Won, William        55 Unattached           1:05.86    1:06.08   1 
  2       Brooks, Bruce       59 Unattached           1:08.83    1:09.08   2 
 
Event 24  Men 60-64 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Martin, Galen       60 Oregon Track         1:04.00    1:04.83   2 
  2       Brown, James        62 River City R         1:17.80    1:25.45   2 
 
Event 24  Men 65-69 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Hickman, Dennis     68 Portland Mas         1:06.00    1:19.91   3 
  2       Washington, Michae  69 Trojan Maste         1:20.30    1:22.79   3 
 
Event 24  Men 70-74 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Leslie, Will        72 Unattached           1:12.68    1:15.63   3 
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas         1:35.00    1:40.69   3 
 
Event 23  Women 30-34 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Weilert, Valerie    32 Unattached           1:04.21    1:04.98  
 
Event 23  Women 45-49 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Burke, Jennifer     45 Mountain Wes         1:05.00    1:06.13  
 
Event 23  Women 55-59 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Scott, Daphne       57 Club Northwe         1:10.38    1:16.87  
 
Event 23  Women 60-64 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Whidden, Elaine     62 Canada                  1.16    1:17.40  
 
Event 23  Women 65-69 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Braxton, Freddie    67 Trojan Maste         1:47.80    1:45.08  
 
Event 53  Men 35-39 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Fillion, Ryan       36 Unattached           2:46.00    2:41.72  
 
Event 53  Men 60-64 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Brown, James        62 River City R         3:06.70    2:58.94  
 
Event 53  Men 70-74 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Utterback, Arnold   71 Buffalo Chip         3:10.00    3:03.34  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas         3:30.00    4:35.68  
 
Event 53  Men 75-79 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Joslin, Timothy     76 Snohomish Tr         4:00.00    3:52.18  
 
Event 54  Women 40-44 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Sams, Rebecca       40 Unattached           2:40.00    2:35.95  
 
Event 54  Women 50-54 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Dickerson, Janelle  52 Portland Mas         3:02.00    2:56.85  
 
Event 14  Men 30-34 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Skrivanich, Domini  33 Unattached             25.50      24.62  -0.4 
 
Event 14  Men 40-44 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Ibarreta, Xavier    41 Unattached             24.58      24.28  -0.4 
  2       Jenkins III, Willi  41 Unattached             24.65      26.72  -0.4 
 
Event 14  Men 45-49 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Gennarelli, Thomas  48 Oregon Track           29.11      28.63  -0.4 
 
Event 14  Men 50-54 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Colbert, Steve      52 Unattached             25.26      24.73  -0.4 
  2       Hofford, Glenn      53 Unattached                        28.24  -0.4 
 
Event 14  Men 55-59 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Copeland, Scott     58 Barron Park            28.41      28.60  -1.2  2 
  2       Won, William        55 Unattached             28.84      29.13  -1.2  2 
 
Event 14  Men 60-64 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Martin, Galen       60 Oregon Track           28.40      28.24  -0.4  3 
  2       Jacquet-Acea, Russ  64 Unattached             28.90      28.63  -0.4  3 
  3       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached             32.20      40.41  -0.4  3 
 
Event 14  Men 65-69 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Wilson, Don         68 Unattached             30.45      29.07  -0.4  3 
  2       Hickman, Dennis     68 Portland Mas           30.97      30.98  -0.4  3 
  3       Turock, Art         67 Unattached             31.70      31.57  -0.4  3 
  4       Washington, Michae  69 Trojan Maste           33.56      35.85  -0.4  3 
 
Event 14  Men 70-74 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Brocato Sr, Charle  72 Unattached             30.12      30.75   0.1  4 
  2       Hundley, Clyde      70 Unattached             30.50      30.90   0.1  4 
  3       Leslie, Will        72 Unattached             30.30      31.30   0.1  4 
  4       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           36.00      37.41   0.1  4 
 
Event 14  Men 80-84 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Erickson, Donald    81 Unattached             38.49      38.59   0.1  4 
 
Event 14  Men 85-89 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1       Kane, Donald        85 Unattached             41.01      41.73   0.1  4 
 
Event 13  Women 30-34 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Weilert, Valerie    32 Unattached             29.80      29.64   0.1 
 
Event 13  Women 45-49 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Burke, Jennifer     45 Mountain Wes           28.00      29.98   0.1 
 
Event 13  Women 50-54 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Shearer-Hannah, Am  51 Unattached             29.99      29.88   0.1 
  2       Ayala, Sonia        52 Other                  31.04      33.19   0.1 
 
Event 13  Women 55-59 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Kuhnly, Gail        55 Unattached             34.00      35.50   0.1 
 
Event 13  Women 60-64 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Whidden, Elaine     62 Canada                 30.80      30.78   0.1 
 
Event 13  Women 65-69 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Braxton, Freddie    67 Trojan Maste           43.77      44.20   0.1 
 
Event 55  Men 60-64 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Brown, James        62 River City R        11:04.50   10:57.03  
 
Event 55  Men 70-74 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Utterback, Arnold   71 Buffalo Chip         9:49.00    9:40.83  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas        11:00.00   18:13.15  
 
Event 63  Men 55-59 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Roe, Chip           55 Unattached          13:00.00   13:38.22  
 
Event 34  Men 40-44 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Appel, Geoffrey     40 Unattached            45.05m     35.25m  
  2       Gomez, Mauricio     40 Tri City Thu                     21.99m  
 
Event 34  Men 45-49 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                           42.06m  
 
Event 34  Men 55-59 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Won, William        55 Unattached            32.72m     28.22m  
  2       Jowett, Thomas      58 Federal Way           25.12m     24.27m  
  3       Baker, James        57 Portland Mas          12.20m     15.14m  
 
Event 34  Men 60-64 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Galvanin, Donald    64 Unattached            42.08m     41.28m  
  2       Smith, Roger        61 Unattached            40.60m     37.42m  
  3       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached            32.13m     29.38m  
  4       Bixby, Charles      63 Unattached            21.00m     26.86m  
 
Event 34  Men 65-69 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Way, Jack           66 Unattached            36.60m     36.16m  
  2       McDonald III, Harr  69 Unattached            29.00m     21.82m  
 
Event 34  Men 70-74 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Rowe, Edward        73 Portland Mas                     18.62m  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas          12.19m     10.21m  
 
Event 34  Men 75-79 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Appel, H. Douglas   75 Unattached            36.16m     34.15m  
  2       Sheedy, Robert      76 Unattached            30.00m     28.56m  
 
Event 34  Men 80-84 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Angeline, Ronald    81 Unattached            17.37m     20.74m  
  2       Harrison, Richard   84 Unattached            21.20m     20.48m  
  3 #    1 Sabin, Wayne       84 Oregon Track          14.32m     15.21m  
 
Event 33  Women 40-44 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Gomez, Edith        41 Unattached                       16.25m  
 
Event 33  Women 45-49 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Walton, Gyna        45 Unattached            22.15m     19.46m  
 
Event 33  Women 55-59 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Scott, Daphne       57 Club Northwe          17.00m     15.34m  
  2       Russell, Jodie      57 Portland Mas          12.65m     15.09m  
  3       Samuelson, Kate     58 Tri City Thu                     14.60m  
  4       Boivin, Erica       58 Unattached            12.50m     11.63m  
 
Event 33  Women 60-64 Javelin Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Kirkpatrick, Yvonn  62 Unattached            16.06m     14.40m  
 
Event 46  Men 45-49 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                           27.04m  
 
Event 46  Men 50-54 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Shannon, Tim        54 Unattached            40.00m     40.78m  
  2       Horn, Russell       54 Unattached                       25.37m  
 
Event 46  Men 55-59 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Baker, James        57 Portland Mas          13.46m     11.78m  
 
Event 46  Men 60-64 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Lloyd, Daniel       63 Weight City           37.00m     37.15m  
  2       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached            31.76m     33.87m  
  3 #    2 Waters, James      61 Unattached                       28.42m  
  4       Deitrich, Woody     64 Club Northwe          24.40m     26.07m  
  5       Nykreim, Mike       63 Unattached            22.00m     25.98m  
 
Event 46  Men 65-69 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Boling, Dave        65 Unattached                       34.71m  
  2       Turock, Art         67 Unattached            33.50m     31.36m  
  3       Way, Jack           66 Unattached            33.50m     31.22m  
  4       McDonald III, Harr  69 Unattached            30.00m     27.58m  
 
Event 46  Men 70-74 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Harvey, William     71 Unattached            41.10m     38.60m  
  2       Walton Sr, William  74 Unattached            30.00m     23.47m  
  3       Rowe, Edward        73 Portland Mas                     16.42m  
  4       Peirce, Stephen     73 Portland Mas          12.19m     12.36m  
 
Event 46  Men 75-79 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Sheedy, Robert      76 Unattached            25.00m     26.37m  
 
Event 46  Men 80-84 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #    3 Saling, Neil       81 Portland Mas                     27.03m  
  2       Harrison, Richard   84 Unattached            25.01m     25.02m  
  3 #    1 Sabin, Wayne       84 Oregon Track          18.28m     14.99m  
 
Event 45  Women 45-49 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Tasker, Tamara      45 Portland Mas                     24.38m  
  2       Walton, Gyna        45 Unattached            24.09m     23.76m  
 
Event 45  Women 50-54 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Theofelis, Therese  51 Unattached            18.00m     22.92m  
 
Event 45  Women 55-59 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Russell, Jodie      57 Portland Mas          17.83m     18.39m  
  2       Boivin, Erica       58 Unattached            16.00m     16.64m  
 
Event 45  Women 60-64 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Kirkpatrick, Yvonn  62 Unattached            23.41m     21.96m  
  2       Hoppie, Carla       60 So Cal Track          20.26m     19.85m  
 
Event 40  Men 55-59 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Won, William        55 Unattached             4.87m      4.11m  -1.1 
 
Event 40  Men 60-64 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Jacquet-Acea, Russ  64 Unattached             4.47m      4.25m   0.5 
  1       Liu, Edwin          60 Canada                 4.35m      4.25m   1.5 
  3       Bixby, Charles      63 Unattached             1.20m      2.86m  -1.7 
 
Event 40  Men 70-74 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Johnson, George     73 Hub City Tra           3.73m      3.73m   0.1 
 
Event 40  Men 80-84 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Milliman, Charles   84 Unattached             2.26m      2.30m  -0.3 
  2       Angeline, Ronald    81 Unattached             2.50m      1.97m   0.8 
 
Event 42  Men 45-49 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #    4 Cafferata, Clayto  47 Unattached                        3.05m  
 
Event 42  Men 50-54 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Ruuska, Jay         50 Unattached             2.20m      2.30m  
 
Event 42  Men 60-64 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       McGuinn, Dan        63 Unattached             3.23m      3.35m  
 
Event 42  Men 65-69 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Milliman, Philip    65 Pro Vault NW           3.20m      3.20m  
 
Event 42  Men 70-74 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Phillips, Dennis    71 Unattached             3.04m      3.05m  
 
Event 42  Men 75-79 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Zapf, Frederick     76 Pro Vault NW           2.60m      2.30m  
 
Event 42  Men 80-84 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Milliman, Charles   84 Unattached             1.72m      1.55m  
 
Event 44  Men 40-44 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Wright, Anthony     41 Unattached            12.31m     11.36m   1.5 
 
Event 44  Men 55-59 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Won, William        55 Unattached             9.57m      8.42m  -1.2 
 
Event 44  Men 70-74 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Johnson, George     73 Hub City Tra           7.13m      7.23m   0.9 
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           6.40m      6.14m   0.7 
 
Event 38  Men 40-44 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Gomez, Mauricio     40 Tri City Thu                      7.81m  
 
Event 38  Men 45-49 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                            8.36m  
 
Event 38  Men 50-54 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Shannon, Tim        54 Unattached            13.00m     12.07m  
 
Event 38  Men 55-59 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Baker, James        57 Portland Mas           5.43m      4.73m  
 
Event 38  Men 60-64 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Lloyd, Daniel       63 Weight City           12.80m     12.86m  
  2       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached             9.71m      8.76m  
  3       Nykreim, Mike       63 Unattached             8.00m      8.02m  
 
Event 38  Men 65-69 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Way, Jack           66 Unattached            10.60m     10.57m  
  2       McDonald III, Harr  69 Unattached             9.00m      8.43m  
 
Event 38  Men 70-74 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Harvey, William     71 Unattached            13.47m     13.75m  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           8.43m      8.58m  
  3       Rowe, Edward        73 Portland Mas           8.01m      7.98m  
  4       Walton Sr, William  74 Unattached             7.00m      6.70m  
 
Event 38  Men 75-79 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Sheedy, Robert      76 Unattached            10.00m      9.67m  
 
Event 38  Men 80-84 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 #    3 Saling, Neil       81 Portland Mas                      9.37m  
  2       Harrison, Richard   84 Unattached             8.72m      8.54m  
  3       Angeline, Ronald    81 Unattached             7.86m      7.71m  
  4 #    1 Sabin, Wayne       84 Oregon Track           7.62m      7.21m  
 
Event 37  Women 40-44 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Gomez, Edith        41 Unattached                        6.31m  
 
Event 37  Women 45-49 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Walton, Gyna        45 Unattached             8.57m      7.96m  
 
Event 37  Women 55-59 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Geurkink, Katrina   56 Thor's Stone                     10.11m  
  2       Scott, Daphne       57 Club Northwe           9.00m      7.74m  
  3       Boivin, Erica       58 Unattached             6.59m      6.53m  
  4       Samuelson, Kate     58 Tri City Thu                      6.51m  
  5       Russell, Jodie      57 Portland Mas           6.01m      6.08m  
 
Event 37  Women 60-64 Shot Put
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Kirkpatrick, Yvonn  62 Unattached             8.87m     10.00m  
  2       Hoppie, Carla       60 So Cal Track           8.96m      8.29m  
 
Event 48  Men 40-44 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wright, Anthony     41 Unattached             1.56m      1.60m  
 
Event 48  Men 55-59 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       McMaster, Dwight    56 Unattached             1.55m      1.55m  
 
Event 48  Men 60-64 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Niwinski, Chris     60 Canada                 1.60m      1.60m  
  2       Deitrich, Woody     64 Club Northwe           1.30m      1.30m  
  3       Church Jr, Billydo  61 Unattached             1.25m      1.25m  
 
Event 48  Men 65-69 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Way, Jack           66 Unattached             1.20m      1.10m  
 
Event 48  Men 70-74 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Johnson, George     73 Hub City Tra           1.29m      1.15m  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           1.21m      1.10m  
 
Event 48  Men 80-84 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Milliman, Charles   84 Unattached             1.06m      0.95m  
 
Event 47  Women 60-64 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Hoppie, Carla       60 So Cal Track           1.24m      1.25m  
 
Event 36  Men 40-44 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Willmott, Robert    41 Seattle Mast                     48.16m  
 
Event 36  Men 45-49 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                           38.70m  
 
Event 36  Men 50-54 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Shannon, Tim        54 Unattached            46.00m     44.73m  
 
Event 36  Men 55-59 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Neubauer, Lance     58 Seattle Mast                     37.32m  
  2       Baker, James        57 Portland Mas          11.53m     12.01m  
 
Event 36  Men 60-64 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached            24.38m     22.54m  
 
Event 36  Men 65-69 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       McDonald III, Harr  69 Unattached            25.00m     19.30m  
 
Event 36  Men 70-74 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Walton Sr, William  74 Unattached            13.00m     20.96m  
  2       Rowe, Edward        73 Portland Mas                     18.10m  
  3       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           9.14m      9.74m  
 
Event 36  Men 80-84 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Harrison, Richard   84 Unattached            31.21m     30.69m  
  2 #    1 Sabin, Wayne       84 Oregon Track          24.38m     19.78m  
 
Event 36  Men 85-89 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Gerald      87 Unattached            25.00m     23.36m  
 
Event 35  Women 55-59 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Geurkink, Katrina   56 Thor's Stone                     34.13m  
  2       Boivin, Erica       58 Unattached            22.10m     22.27m  
  3       Scott, Daphne       57 Club Northwe          18.00m     18.59m  
  4       Russell, Jodie      57 Portland Mas          13.16m     16.07m  
 
Event 35  Women 60-64 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Kirkpatrick, Yvonn  62 Unattached            26.41m     27.87m  
 
Event 35  Women 75-79 Hammer Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Suzy        75 Oregon Track                     22.98m  
 
Event 50  Men 40-44 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Willmott, Robert    41 Seattle Mast                     15.15m  
 
Event 50  Men 45-49 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                           11.07m  
 
Event 50  Men 50-54 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Shannon, Tim        54 Unattached            15.00m     14.69m  
 
Event 50  Men 55-59 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Neubauer, Lance     58 Seattle Mast                     13.76m  
  2       Baker, James        57 Portland Mas           4.66m      4.24m  
 
Event 50  Men 60-64 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached             8.83m      9.39m  
 
Event 50  Men 65-69 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       McDonald III, Harr  69 Unattached            10.00m      7.47m  
 
Event 50  Men 70-74 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Walton Sr, William  74 Unattached            12.00m      8.73m  
  2       Rowe, Edward        73 Portland Mas                      6.50m  
  3       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           6.09m      4.38m  
 
Event 50  Men 80-84 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Harrison, Richard   84 Unattached            11.68m     10.35m  
  2 #    1 Sabin, Wayne       84 Oregon Track           9.14m      8.73m  
 
Event 50  Men 85-89 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Gerald      87 Unattached            10.00m      8.38m  
 
Event 49  Women 55-59 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Boivin, Erica       58 Unattached             6.80m      6.99m  
 
Event 49  Women 60-64 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Kirkpatrick, Yvonn  62 Unattached            10.90m      9.79m  
 
Event 49  Women 75-79 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Suzy        75 Oregon Track                      8.75m  
 
Event 52  Men 45-49 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wilson, Kier        45 Canada                            5.73m  
 
Event 52  Men 50-54 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Shannon, Tim        54 Unattached             8.00m      7.48m  
 
Event 52  Men 55-59 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Neubauer, Lance     58 Seattle Mast                      6.63m  
  2       Baker, James        57 Portland Mas           2.58m      2.28m  
 
Event 52  Men 60-64 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Demetrio Jr, Theod  61 Unattached             5.48m      4.13m  
 
Event 52  Men 70-74 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Rowe, Edward        73 Portland Mas                      4.97m  
  2       Peirce, Stephen     73 Portland Mas           3.04m      3.48m  
 
Event 52  Men 85-89 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Gerald      87 Unattached             6.00m      4.71m  
 
Event 51  Women 55-59 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Boivin, Erica       58 Unattached             5.83m      4.93m  
 
Event 51  Women 75-79 Super Weight
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wojcik, Suzy        75 Oregon Track                      6.04m