RESULTS: 2017 USATF REGION 13 JUNIOR OLYMPIC CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

November 18, 2017  |  Woodland Park - Seattle, WA

updated Nov. 19 (9:30am PT)
 Pacific N.W. Track & Field Officials - Contractor License  HY-TEK's Meet Manager
      2017 REGION 13 JUNIOR OLYMPIC CROSS COUNTRY Championships  - 11/18/2017                 
                            UPPER LOWER WOODLAND PARK                            
                              Last Completed Event                               
 
8 & Under Girls 2 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #463 Hudders, Corinne      8 Rain City Flyers          8:14    1             
  2 #779 Bloom, Lianna         7 West Seattle              8:47    2             
  3 #737 Cesar, Naomi          8 Teammates Ru              8:47                  
  4 #423 Abbey, Olivia         8 North Idaho               8:48                  
  5  #14 Wallace, Abigail      7 36-Unattached             8:50                  
  6  #81 O'Scannlain, Maeve    8 Bowerman Track            8:51    3             
  7 #230 Wu, Weijia            8 Cascade Striders          8:55                  
  8 #294 Lynn-Skov, Jasmine    8 Emerald Vall              8:56                  
  9 #384 Richardson, Miley     8 JC Spirit Mu              8:56                  
 10 #627 Cleveland, Keely      8 Spokane Merc              8:59                  
 11 #468 Lovejoy, Flora        8 Rain City Flyers          9:07    4             
 12 #430 Gutierrez, Jasmine    8 North Idaho               9:08                  
 13 #355 Johnson, Jasmine      8 Federal Way Track A       9:11    5             
 14 #582 Berwick, McKenzi      8 South Hill Running        9:19                  
 15 #352 Couch, Taitum         8 Federal Way Track A       9:22    6             
 16 #354 Foree, Makenzie       8 Federal Way Track A       9:23    7             
 17 #786 Powell, Macy          8 West Seattle              9:25    8             
 18 #754 Nuno, Reagan          8 Timberhill Harriers       9:26                  
 19 #460 Haber, Anna           8 Rain City Flyers          9:26    9             
 20  #77 Hancock, Alyssa       7 Bowerman Track            9:27   10             
 21 #350 Caprara, Gemma        8 Federal Way Track A       9:37   11             
 22 #787 Ross, Cailin          8 West Seattle              9:40   12             
 23 #362 Hardie, Grace         8 Issaquah Par              9:40                  
 24 #668 Hopkins, Zoephie      8 Sun City                  9:44   13             
 25 #465 Lendrum Fort, Lilli   7 Rain City Flyers          9:45   14             
 26  #85 Westermeyer, Tabith   7 Bowerman Track            9:46   15             
 27   #6 Effgen, Clare         8 36-Unattached             9:49                  
 28 #404 Wark, Kinsey          8 McMinnville Track         9:57                  
 29  #84 Valdez, Lyla          8 Bowerman Track            9:58   16             
 30 #789 Sitzmann, Lincoln     8 West Seattle             10:00   17             
 31 #458 Garhwal, Aaria        8 Rain City Flyers         10:03   18             
 32 #670 Lally, Emma           6 Sun City                 10:04   19             
 33 #356 Whitaker, Isabel      8 Federal Way Track A      10:05   20             
 34 #755 Robertson, Sarah      8 Timberhill Harriers      10:08                  
 35 #752 Bushnell, Sienna      7 Timberhill Harriers      10:08                  
 36 #219 Carrel, Violet        8 Cascade Striders         10:10                  
 37  #71 Bostic, Madeline      7 Bowerman Track           10:13   21             
 38 #358 Alexander, Emily      8 Issaquah Par             10:23                  
 39  #83 Schmidt, Meseret      8 Bowerman Track           10:24   22             
 40 #781 Corner, Anastasia     8 West Seattle             10:26   23             
 41  #82 Reier, Leilani        8 Bowerman Track           10:31   24             
 42 #780 Chung, Maddie         8 West Seattle             10:36   25             
 43 #387 Trueblood, Kealohil   8 King Cobras              10:41                  
 44 #461 Haber, Ella           6 Rain City Flyers         10:42   26             
 45 #457 Frisbie-Smith, Ryan   7 Rain City Flyers         10:49   27             
 46 #664 Compton, Shealyn      6 Sun City                 10:52   28             
 47 #666 Durkee, Sadie         6 Sun City                 10:53   29             
 48 #353 Dech, Rayanna         6 Federal Way Track A      11:05   30             
 49  #74 Bugher, Nezeya        6 Bowerman Track           11:08   31             
 50 #547 Gills, Brooklyn       7 Salem Track              11:11                  
 51 #667 Gamache, Addyson      7 Sun City                 11:39   32             
 52 #388 Trueblood, Zoe        7 King Cobras              11:44                  
 53 #349 Bayless, Anna         8 Federal Way Track A      11:56   33             
 54  #28 Echeverria, Kaylen    8 37-Unattached            12:08                  
 55 #764 Cotton, Kamryn        6 Tri City Thunder         12:32                  
 56 #357 Gardner, Hannah       6 Federal Way Track B      13:21                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             46    1    4    9   14   18   26   27          
      Total Time:    46:35.00                                                    
         Average:     9:19.00                                                    
   2 Federal Way Track A          49    5    6    7   11   20   30   33          
      Total Time:    47:38.00                                                    
         Average:     9:31.60                                                    
   3 West Seattle Road Runners    62    2    8   12   17   23   25               
      Total Time:    48:18.00                                                    
         Average:     9:39.60                                                    
   4 Bowerman Track               65    3   10   15   16   21   22   24   31     
      Total Time:    48:15.00                                                    
         Average:     9:39.00                                                    
   5 Sun City                    121   13   19   28   29   32                    
      Total Time:    53:12.00                                                    
         Average:    10:38.40        


8 & Under Boys 2 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #729 Rutger, Adam          8 Sun City A                7:57    1             
  2 #392 Atchley, Luke         8 Kitsap Flier              8:09                  
  3 #127 Brefczynski, Jayse    8 Bowerman Track A          8:20    2             
  4 #407 Barsotti, Henry       8 McMinnville Track         8:29                  
  5 #371 Cizek, Filip          8 Issaquah Par              8:32                  
  6 #517 Herb, Henry           8 Rain City Flyers A        8:32    3             
  7 #727 Lally, Shepherd       8 Sun City A                8:35    4             
  8 #128 Brefczynski, Landon   7 Bowerman Track A          8:37    5             
  9 #414 Lewis, Jackson        8 McMinnville Track         8:43                  
 10 #452 Mandel, Samuel        8 North Idaho               8:48                  
 11 #136 Handegard, Kai        8 Bowerman Track A          8:51    6             
 12 #522 Oliver, Brooks        7 Rain City Flyers A        8:54    7             
 13 #572 Broadbent, Tate       8 Snohomish Track           9:02                  
 14 #518 Herb Jr, John         8 Rain City Flyers A        9:06    8             
 15 #346 Stone, David          7 Federal Way Track         9:10    9             
 16 #521 McAdams, Caleb        8 Rain City Flyers A        9:12   10             
 17 #174 Cook, Rowan           8 Bowerman Track B          9:16                  
 18 #726 Johnson, Henry        8 Sun City A                9:16   11             
 19 #455 Smith, Alistair       7 North Idaho               9:17                  
 20 #143 McIlraith, Colin      8 Bowerman Track A          9:18   12             
 21 #144 Moreno, Gabriel       8 Bowerman Track A          9:19   13             
 22 #527 Van Niel, Case        8 Rain City Flyers A        9:20   14             
 23 #519 Hight, Austin         7 Rain City Flyers A        9:21   15             
 24 #555 DeBacker, Porter      8 Salem Track               9:22                  
 25 #776 Stout, Derik          7 Tri City Thunder          9:22                  
 26 #345 Slater, Luke          8 Federal Way Track         9:24   16             
 27 #344 Sing, Quinnton        8 Federal Way Track         9:26   17             
 28 #655 Loomis, Jack          8 Spokane Merc              9:27                  
 29 #512 Baughn, Asher         8 Rain City Flyers A        9:27   18             
 30 #396 Wixted, Ryan          7 Kitsap Flier              9:27                  
 31 #725 Branch, James         8 Sun City A                9:28   19             
 32 #801 Papineau, Jude        8 West Seattle              9:29   20             
 33 #730 Smith-Apperson, Cas   8 Sun City A                9:31   21             
 34 #134 Gallagher, Max        8 Bowerman Track A          9:35   22             
 35 #285 Moore, Marshall       8 Central Oreg              9:41                  
 36 #124 Bash, Calvin          8 Bowerman Track A          9:43   23             
 37 #612 Ford, Weston          7 Speed Unlimited           9:46                  
 38 #189 Reid, Bryson          7 Bowerman Track B          9:47                  
 39 #805 Slye, Marcelo         8 West Seattle              9:48   24             
 40 #299 Jett, Dakota          8 Emerald Vall              9:49                  
 41  #25 Tyhuis, Jacob         8 36-Unattached             9:50                  
 42 #252 Zhang, Matthew        8 Cascade Striders          9:51                  
 43 #140 Koenders, Grant       8 Bowerman Track A          9:52   25             
 44 #802 Ross, Riker           5 West Seattle             10:01   26             
 45 #374 Petett, Trae          7 Issaquah Par             10:10                  
 46 #803 Schnackenberg, Henr   7 West Seattle             10:11   27             
 47 #331 Lopez-Tapia, Nery     8 Federal Way Track        10:14   28             
 48 #395 Wixted, Matthew       6 Kitsap Flier             10:15                  
 49 #732 Worley, Ethan         7 Sun City A               10:16   29             
 50 #731 Voldman, Abram        8 Sun City A               10:16   30             
 51 #795 Hancock Brewer, Rub   7 West Seattle             10:22   31             
 52 #516 Gamez, Benjamin       8 Rain City Flyers A       10:22   32             
 53 #337 Miramontes, Leonard   7 Federal Way Track        10:26   33             
 54 #541 Smith, Cooper         7 Rain City Flyers B       10:36                  
 55 #538 Mayachar, Ethan       8 Rain City Flyers B       10:39                  
 56 #773 Kraucunas, Finley     8 Tri City Thunder         10:41                  
 57 #534 Cairus, Jadon         7 Rain City Flyers B       10:44                  
 58 #734 Durkee, John          7 Sun City B               10:45                  
 59 #728 Lieb, Micah           8 Sun City A               10:51   34             
 60 #389 McCulley, Mickey      6 King Cobras              10:56                  
 61 #735 Johnson, Forest       6 Sun City B               11:18                  
 62 #796 Ingraham, Henry       8 West Seattle             11:28   35             
 63 #736 Shriner, Romeo        7 Sun City B               11:39                  
 64 #329 Kramer, Jacksen       8 Federal Way Track        11:49   36             
 65 #806 Whelan, Colby         8 West Seattle             11:57   37             
 66 #772 Kraucunas, Cooper     5 Tri City Thunder         13:00                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman Track A             38    2    5    6   12   13   22   23   25     
      Total Time:    44:25.00                                                    
         Average:     8:53.00                                                    
   2 Rain City Flyers A           42    3    7    8   10   14   15   18   32     
      Total Time:    45:04.00                                                    
         Average:     9:00.80                                                    
   3 Sun City A                   56    1    4   11   19   21   29   30   34     
      Total Time:    44:47.00                                                    
         Average:     8:57.40                                                    
   4 Federal Way Track           103    9   16   17   28   33   36               
      Total Time:    48:40.00                                                    
         Average:     9:44.00                                                    
   5 West Seattle Road Runners   128   20   24   26   27   31   35   37          
      Total Time:    49:51.00                                                    
         Average:     9:58.20      

9-10 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #109 Bennett, Emma        10 Bowerman Track A         11:47    1             
  2 #119 Peters, Juliana      10 Bowerman Track A         11:55    2             
  3  #40 Johnston, Ansley     10 Amazon Dista             12:17                  
  4 #118 O'Scannlain, Maura   10 Bowerman Track A         12:29    3             
  5 #255 Collier, Sydney      10 Cascade Striders A       12:44    4             
  6 #116 Molloy, Alexis       10 Bowerman Track A         12:54    5             
  7 #671 Lally, Joy            9 Sun City                 12:58    6             
  8 #291 Watson, Greta        10 Chuckanut Ra             12:59                  
  9 #436 Oyler, Helen          9 North Idaho              13:00                  
 10 #260 Holme, Tegan         10 Cascade Striders A       13:02    7             
 11 #434 May, Olivia          10 North Idaho              13:16                  
 12 #508 Lindquist, Sarah     10 Rain City Flyers A       13:33    8             
 13 #121 Robinson, Naomi      10 Bowerman Track A         13:34    9             
 14  #10 Oathout, Natalie     10 36-Unattached            13:41                  
 15 #107 Acton, Aurelia        9 Bowerman Track A         13:42   10             
 16 #674 Mickelson, Katherin  10 Sun City                 13:44   11             
 17 #262 Jacobson, Danielle   10 Cascade Striders A       13:45   12             
 18 #644 Wade, Becca           9 Spokane Merc             13:56                  
 19 #507 Lendrum Fort, Anna   10 Rain City Flyers A       13:57   13             
 20 #678 Stock, Melody         9 Sun City                 14:01   14             
 21   #9 Masunaga, Mio        10 36-Unattached            14:06                  
 22 #256 Englert, Mesafint    10 Cascade Striders A       14:15   15             
 23 #361 Geldien, Lorelei      9 Issaquah Par             14:17                  
 24 #111 Bugher, Evylee        9 Bowerman Track A         14:19   16             
 25 #275 Kirsch, Kaitlyn       9 Central Oreg             14:20                  
 26 #264 Russell, Piper        9 Cascade Striders A       14:20   17             
 27 #117 Moloney, Maura       10 Bowerman Track A         14:21   18             
 28 #273 Connolly, Elizabeth   9 Central Oreg             14:21                  
 29 #580 Kuhn, Anna           10 Sonic Boom Running       14:24                  
 30 #510 Shin vonNordenflych  10 Rain City Flyers A       14:24   19             
 31 #504 Bralower, Ida         9 Rain City Flyers A       14:25   20             
 32 #167 Schlenker, Payton    10 Bowerman Track B         14:29   21             
 33 #634 Mallo, Olivia        10 Spokane Merc             14:29                  
 34 #511 Van Niel, Rosa       10 Rain City Flyers A       14:31   22             
 35 #168 Sheldon, Taylor      10 Bowerman Track B         14:35   23             
 36 #161 Gladwin, Anna        10 Bowerman Track B         14:36   24             
 37 #268 Zhao, Kimberly       10 Cascade Striders A       14:37   25             
 38 #505 Dunne-Loper, Naomi   10 Rain City Flyers A       14:40   26             
 39 #263 Miller, Camila       10 Cascade Striders A       14:54   27             
 40 #528 Carter, Sonya         9 Rain City Flyers B       15:03   28             
 41 #532 Walker, Mackenzie    10 Rain City Flyers B       15:03   29             
 42 #506 Herzog, Sydney        9 Rain City Flyers A       15:04   30             
 43 #509 Schneider, Audrey     9 Rain City Flyers A       15:05   31             
 44 #391 McGrew, Olivia       10 Kitsap Flier             15:18                  
 45 #385 Starr, Calley        10 JC Spirit Mu             15:19                  
 46 #628 Danaraj, Emma        10 Spokane Merc             15:20                  
 47 #160 Fintel, Erin          9 Bowerman Track B         15:36   32             
 48 #633 Husband, Jennifer    10 Spokane Merc             15:39                  
 49 #155 Aguilar, Mariah       9 Bowerman Track B         15:43   33             
 50 #531 Smith, Lucy           9 Rain City Flyers B       15:53   34             
 51  #62 Costa, Emily         10 Beaverton Yo             15:58                  
 52 #783 Hill, Riley           9 West Seattle             16:03                  
 53 #595 Hodack, Anjali       10 Speed Unlimited          16:05                  
 54 #164 Ottum, Tatum          9 Bowerman Track B         16:13   35             
 55 #669 Krueger, Hannah      10 Sun City                 16:44   36             
 56 #166 Riehm, Alyssa        10 Bowerman Track B         17:03   37             
 57 #266 Swenson, Erin         9 Cascade Striders A       17:09   38             
 58 #162 Hancock, Chloe        9 Bowerman Track B         17:23   39             
 59 #530 Houghton, Daphne      9 Rain City Flyers B       17:51   40             
 60 #529 Darringer, Julia      9 Rain City Flyers B       18:13   41             
 61 #402 Paolo, Ellia          9 McMinnville Track        18:31                  
 62 #662 Branch, Claire        9 Sun City                 19:12   42             
 63 #782 Hasty, Iliana         9 West Seattle             19:29                  
 64 #269 Hou, Darinah         10 Cascade Striders B       20:08                  
 65 #380 Hermens, Jayann       9 JC Spirit Mu             21:08                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman Track A             20    1    2    3    5    9   10   16   18     
      Total Time:  1:02:39.00                                                    
         Average:    12:31.80                                                    
   2 Cascade Striders A           55    4    7   12   15   17   25   27   38     
      Total Time:  1:08:06.00                                                    
         Average:    13:37.20                                                    
   3 Rain City Flyers A           82    8   13   19   20   22   26   30   31     
      Total Time:  1:10:50.00                                                    
         Average:    14:10.00                                                    
   4 Sun City                    109    6   11   14   36   42                    
      Total Time:  1:16:39.00                                                    
         Average:    15:19.80                                                    
   5 Bowerman Track B            133   21   23   24   32   33   35   37   39     
      Total Time:  1:14:59.00                                                    
         Average:    14:59.80                                                    
   6 Rain City Flyers B          172   28   29   34   40   41                    
      Total Time:  1:22:03.00                                                    
         Average:    16:24.60                                                                                                  
                                            

9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #685 Compton, Kian         9 Sun City                 11:35    1             
  2 #153 Wroblewski, Matthew  10 Bowerman Track A         11:47    2             
  3 #454 Rietze, Mitchell      9 North Idaho              11:58                  
  4 #141 Krigbaum, Peter      10 Bowerman Track A         12:00    3             
  5 #493 McManus, Charlie     10 Rain City Flyers         12:01    4             
  6 #489 Kearns, Jonah        10 Rain City Flyers         12:07    5             
  7 #616 Kolenski, Andrew     10 Speed Unlimited          12:08    6             
  8 #714 Worley, Colton        9 Sun City                 12:11    7             
  9 #412 Hurl, Hunter          9 McMinnville Track        12:15                  
 10 #609 Brooks, Quinten       9 Speed Unlimited          12:16    8             
 11 #748 Storm, Mateo         10 Teammates Ru             12:17                  
 12 #139 Jack, Ryan           10 Bowerman Track A         12:19    9             
 13 #810 McCoy III, Michael   10 Whisper Running          12:22                  
 14 #587 Berwick, Ashton      10 South Hill Running       12:24                  
 15 #623 Rickey, Connor       10 Speed Unlimited          12:24   10             
 16 #560 Orton, Grady          9 Salem Track              12:29   11             
 17 #132 Dolloff, Peter        9 Bowerman Track A         12:29   12             
 18  #68 Satterlee, Lucas     10 Beaverton Yo             12:31                  
 19 #300 Morelock, Ian         9 Emerald Vall             12:32                  
 20 #451 Jones, Alex          10 North Idaho              12:37                  
 21  #26 Wallace, Hudson       9 36-Unattached            12:41                  
 22  #21 Mirkin, Patrick      10 36-Unattached            12:41                  
 23 #701 Reyes, Jacen          9 Sun City                 12:42   13             
 24 #335 Michelon, Leonidas   10 Federal Way Track        12:43   14             
 25 #491 Korb-Nice, Camden    10 Rain City Flyers         12:48   15             
 26 #792 Frederick, William   10 West Seattle             12:48   16             
 27 #499 Urquhart, Ethan       9 Rain City Flyers         12:49   17             
 28 #561 Piper, Brody         10 Salem Track              12:51   18             
 29 #234 Evans, Jack           9 Cascade Striders         12:51   19             
 30 #487 Jakubek, Evan         9 Rain City Flyers         12:52   20             
 31 #250 Sheffield, Jaxon      9 Cascade Striders         12:54   21             
 32 #321 Barringer, Ronan     10 Federal Way Track        12:58   22             
 33 #307 Wilkins, Elijah      10 Emerald Vall             12:59                  
 34 #126 Bostic, Jaxson        9 Bowerman Track A         13:00   23             
 35 #320 Ballard, Spencer      9 Federal Way Track        13:00   24             
 36 #191 Rucker, Noah          9 Bowerman Track B         13:00   25             
 37 #656 Richter, Jackson      9 Spokane Merc             13:03                  
 38 #336 Miramontes, Alejand   9 Federal Way Track        13:04   26             
 39 #481 Billett, Max         10 Rain City Flyers         13:07   27             
 40 #190 Reid, Finlay         10 Bowerman Track B         13:11   28             
 41 #137 Handegard, Santana   10 Bowerman Track A         13:14   29             
 42 #248 Sathiq, Rayhan       10 Cascade Striders         13:15   30             
 43  #67 Chesire, Ethan       10 Beaverton Yo             13:22                  
 44 #558 Herrera, Joseph       9 Salem Track              13:26   31             
 45 #147 Schmidt, Nursun      10 Bowerman Track A         13:27   32             
 46 #751 Blakely, Kellen       9 Tigard Youth Track       13:30                  
 47 #619 Punke, Jackson       10 Speed Unlimited          13:31   33             
 48 #588 Berwick, Dawson      10 South Hill Running       13:31                  
 49 #251 Stern, Tamir          9 Cascade Striders         13:32   34             
 50 #130 Cate, Caleb          10 Bowerman Track A         13:32   35             
 51 #500 Zimmerman, Oscar     10 Rain City Flyers         13:32   36             
 52 #339 Nostrom, Hawker       9 Federal Way Track        13:34   37             
 53 #408 Cummings, Josiah     10 McMinnville Track        13:34                  
 54 #284 Moore, Henry          9 Central Oreg             13:38                  
 55 #800 Nowicki, Cash         9 West Seattle             13:47   38             
 56 #348 Zehr, Dylan           9 Federal Way Track        13:48   39             
 57  #60 Stevick, Wesley       9 Barron Park              13:55                  
 58 #181 Hancock, Quinn       10 Bowerman Track B         14:05   40             
 59 #494 Parda-Jay, Jonah     10 Rain City Flyers         14:06   41             
 60 #620 Punke, Tucker         9 Speed Unlimited          14:08   42             
 61 #750 Bakke, Dane           9 Tigard Youth Track       14:09                  
 62 #683 Cardenas, Luke        9 Sun City                 14:09   43             
 63 #245 Montano, Rodrigo      9 Cascade Striders         14:20   44             
 64 #691 Johnson, Brent        9 Sun City                 14:25   45             
 65 #554 Box, Benjamin         9 Salem Track              14:27   46             
 66 #194 Vail, Alex            9 Bowerman Track B         14:29   47             
 67 #175 Corrigan, Christoph   9 Bowerman Track B         14:30   48             
 68 #171 Blanch, Lucas        10 Bowerman Track B         14:32   49             
 69 #192 Schmidt, Abdurahama  10 Bowerman Track B         14:35   50             
 70 #301 Mullerleile, Drew     9 Emerald Vall             14:35                  
 71 #293 Terry, Heath         10 Chuckanut Ra             14:43                  
 72 #240 Leonard, William      9 Cascade Striders         14:46   51             
 73 #617 Li, Oliver           10 Speed Unlimited          14:54   52             
 74 #235 Forsberg, Calvin      9 Cascade Striders         15:03   53             
 75 #799 Mason, Chance         9 West Seattle             15:10   54             
 76 #304 Pierpont, Will        9 Emerald Vall             15:26                  
 77 #563 Terrazas, Michael     9 Salem Track              15:28   55             
 78 #323 Couch, Jonas         10 Federal Way Track        15:29   56             
 79 #771 Johnson, Andrew      10 Tri City Thunder         15:35                  
 80 #793 Grimes, Ben           9 West Seattle             15:45   57             
 81 #246 Morris, Robbie       10 Cascade Striders         15:46   58             
 82 #794 Hammerstad, Boden     9 West Seattle             15:50   59             
 83 #704 Stenehjem, Cole       9 Sun City                 15:56   60             
 84 #177 Cosgrove, Ryan        9 Bowerman Track B         16:06   61             
 85 #798 Lyman, Logan         10 West Seattle             16:14   62             
 86 #559 Hollis, Brody         9 Salem Track              17:21   63             
 87 #791 Corner, Josiah        9 West Seattle             17:32   64             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman Track A             49    2    3    9   12   23   29   32   35     
      Total Time:  1:01:35.00                                                    
         Average:    12:19.00                                                    
   2 Rain City Flyers             61    4    5   15   17   20   27   36   41     
      Total Time:  1:02:37.00                                                    
         Average:    12:31.40                                                    
   3 Speed Unlimited              99    6    8   10   33   42   52               
      Total Time:  1:04:27.00                                                    
         Average:    12:53.40                                                    
   4 Sun City                    109    1    7   13   43   45   60               
      Total Time:  1:05:02.00                                                    
         Average:    13:00.40                                                    
   5 Federal Way Track           123   14   22   24   26   37   39   56          
      Total Time:  1:05:19.00                                                    
         Average:    13:03.80                                                    
   6 Cascade Striders            148   19   21   30   34   44   51   53   58     
      Total Time:  1:06:52.00                                                    
         Average:    13:22.40                                                    
   7 Salem Track                 161   11   18   31   46   55   63               
      Total Time:  1:08:41.00                                                    
         Average:    13:44.20                                                    
   8 Bowerman Track B            188   25   28   40   47   48   49   50   61     
      Total Time:  1:09:15.00                                                    
         Average:    13:51.00                                                    
   9 West Seattle Road Runners   224   16   38   54   57   59   62   64          
      Total Time:  1:13:20.00                                                    
         Average:    14:40.00   

11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #309 Borsheim, Ava        11 Federal Way Track        11:30    1             
  2 #120 Peters, Kate         12 Bowerman Track A         11:34    2             
  3 #114 Jack, Natalie        12 Bowerman Track A         11:43    3             
  4 #276 Knox, Ainslie        11 Central Oreg             11:45                  
  5 #253 Brown, Alyvia        12 Cascade Striders A       11:52    4             
  6 #122 Wrenn, Naya          12 Bowerman Track A         11:55    5             
  7 #112 Cosgrove, Erin       12 Bowerman Track A         12:01    6             
  8 #738 Hmura, Jane          12 Teammates Ru             12:04                  
  9 #472 McManus, Maisie      12 Rain City Flyers         12:04    7             
 10 #115 McGillis, Ella       12 Bowerman Track A         12:05    8             
 11 #110 Bennett, Maggie      12 Bowerman Track A         12:07    9             
 12 #108 Beil, Amalie         11 Bowerman Track A         12:09   10             
 13 #259 Herron, Ainsley      12 Cascade Striders A       12:10   11             
 14 #663 Clark, Olive         11 Sun City                 12:11   12             
 15 #376 Acosta, Evalin       12 JC Spirit Mu             12:12   13             
 16 #635 McLaughlin, Josie    11 Spokane Merc             12:12                  
 17 #257 Evans, Alivia        12 Cascade Striders A       12:12   14             
 18 #598 Kolenski, Megan      12 Speed Unlimited          12:13   15             
 19 #808 Cordova, Sara        12 Whisper Running          12:13                  
 20 #767 Thompson, Morgan     11 Tri City Thunder         12:15                  
 21 #677 Ruark, Maggy         11 Sun City                 12:20   16             
 22 #544 Buswell, Sophia      11 Salem Track              12:24                  
 23 #383 Richardson, Matilyn  12 JC Spirit Mu             12:26   17             
 24 #312 Couch, Julia         11 Federal Way Track        12:26   18             
 25 #543 Buswell, Olivia      11 Salem Track              12:26                  
 26 #427 Elliott, Jenny       11 North Idaho              12:27   19             
 27 #464 Jones, Anika         12 Rain City Flyers         12:27   20             
 28 #426 Duncan, Emersen      11 North Idaho              12:27   21             
 29 #435 Munyer, Zara         11 North Idaho              12:29   22             
 30 #163 Oetker, Claire       11 Bowerman Track B         12:31   23             
 31 #679 Stock, Myana         12 Sun City                 12:35   24             
 32 #545 Eisner, Margaret     12 Salem Track              12:49                  
 33 #265 Ryan, Julia          12 Cascade Striders A       12:51   25             
 34 #113 Donelson, Josie      11 Bowerman Track A         12:52   26             
 35 #437 Pirwitz, Devyn       11 North Idaho              12:53   27             
 36 #401 Navarette, Yasmin    12 McMinnville Track        12:53                  
 37 #425 Clark, Ara           12 North Idaho              13:00   28             
 38 #363 Harig, Jane          12 Issaquah Par             13:02   29             
 39 #274 Deaver, Alexandra    11 Central Oreg             13:06                  
 40 #749 Chavez, Adison       12 Tigard Youth Track       13:08                  
 41  #16 Wallace, Hailey      11 36-Unattached            13:10                  
 42 #367 Wojewoda, Ela        12 Issaquah Par             13:11   30             
 43 #317 Soriano, Yesenia     12 Federal Way Track        13:11   31             
 44 #258 Evans, Sara          12 Cascade Striders A       13:14   32             
 45 #360 Flindt, Alyssa       12 Issaquah Par             13:20   33             
 46 #365 Oliva, Giada         12 Issaquah Par             13:23   34             
 47 #592 Chun, Sabrina        12 Speed Unlimited          13:24   35             
 48 #785 Pierson, June        11 West Seattle             13:27                  
 49 #594 Ford, Tatum          11 Speed Unlimited          13:29   36             
 50  #56 Beyene, Selly        12 Barron Park              13:30                  
 51 #604 Smith, Thea          11 Speed Unlimited          13:31   37             
 52 #386 Whiteaker, Gracee    11 JC Spirit Mu             13:32   38             
 53 #379 Beck, Hannah         12 JC Spirit Mu             13:35   39             
 54  #64 Hansteen-Izora, Sir  12 Beaverton Yo             13:36                  
 55 #672 Linder, Zoe          11 Sun City                 13:36   40             
 56  #66 Townsend, Emma       12 Beaverton Yo             13:37                  
 57 #548 Kolb, Chloe          11 Salem Track              13:42                  
 58 #165 Peterson, Stephanie  12 Bowerman Track B         13:45   41             
 59 #267 Wolf, Fiona          11 Cascade Striders A       13:45   42             
 60 #254 Carrel, Ava          12 Cascade Striders A       13:46   43             
 61 #477 Souza-Ponce, Anya    12 Rain City Flyers         13:49   44             
 62  #32 Parker, Riley        12 37-Unattached            13:50                  
 63 #169 Sigler, Maslin       12 Bowerman Track B         13:52   45             
 64 #377 Amacher, Danielle    12 JC Spirit Mu             13:55   46             
 65 #170 Stenstrom, Zoe       11 Bowerman Track B         13:56   47             
 66 #459 Gregorich, Lilian    11 Rain City Flyers         14:01   48             
 67 #261 Hoover, Molly        11 Cascade Striders A       14:03   49             
 68 #156 Bugher, Senoya       11 Bowerman Track B         14:04   50             
 69 #390 McGrew, Emmie        11 Kitsap Flier             14:04                  
 70 #432 Hart, Neala          11 North Idaho              14:09   51             
 71 #311 Clemons, Aaliyah     12 Federal Way Track        14:20   52             
 72 #271 Sutara, Viktoria     12 Cascade Striders B       14:23                  
 73 #199 Rauchholz, Caroline  11 Bowerman Track C         14:23   53             
 74 #159 Edmondson Trevejo,   12 Bowerman Track B         14:25   54             
 75 #200 Riley, Noa           11 Bowerman Track C         14:27   55             
 76 #788 Sherick, Samantha    11 West Seattle             14:28                  
 77 #661 Barajas, Sophia      11 Sun City                 14:29   56             
 78 #198 Graham, Allison      11 Bowerman Track C         14:29   57             
 79 #631 Green, Addyson       11 Spokane Merc             14:32                  
 80 #784 Mason, Sierra        12 West Seattle             14:36                  
 81 #382 Motes, Sophia        11 JC Spirit Mu             14:36   58             
 82 #629 Danaraj, Madilyn     12 Spokane Merc             14:44                  
 83 #606 Willems, Jana        12 Speed Unlimited          14:54   59             
 84 #364 Huang, Vivienne Xia  12 Issaquah Par             15:12   60             
 85 #790 Whaley, Elise        12 West Seattle             15:22                  
 86 #368 Yu, Lily             12 Issaquah Par             15:28   61             
 87 #202 Standley, Maria      11 Bowerman Track C         15:36   62             
 88 #201 Schlenker, Sienna    11 Bowerman Track C         15:44   63             
 89 #270 Martinez, Stella     11 Cascade Striders B       15:57                  
 90 #471 Mayachar, Mia Abiga  11 Rain City Flyers         16:18   64             
 91 #675 Mickelson, Mary      12 Sun City                 16:37   65             
 92 #319 Thompson, Lily       12 Federal Way Track        16:48   66             
 93 #197 Aguilar, Talia       12 Bowerman Track C         16:49   67             
 94 #378 Basi, Simran         12 JC Spirit Mu             17:54   68             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bowerman Track A             24    2    3    5    6    8    9   10   26     
      Total Time:    59:18.00                                                    
         Average:    11:51.60                                                    
   2 Cascade Striders A           86    4   11   14   25   32   42   43   49     
      Total Time:  1:02:19.00                                                    
         Average:    12:27.80                                                    
   3 North Idaho Track & Field   117   19   21   22   27   28   51               
      Total Time:  1:03:16.00                                                    
         Average:    12:39.20                                                    
   4 Sun City                    148   12   16   24   40   56   65               
      Total Time:  1:05:11.00                                                    
         Average:    13:02.20                                                    
   5 JC Spirit Multi Event       153   13   17   38   39   46   58   68          
      Total Time:  1:05:40.00                                                    
         Average:    13:08.00                                                    
   6 Federal Way Track           168    1   18   31   52   66                    
      Total Time:  1:08:15.00                                                    
         Average:    13:39.00                                                    
   7 Speed Unlimited             182   15   35   36   37   59                    
      Total Time:  1:07:31.00                                                    
         Average:    13:30.20                                                    
   8 Rain City Flyers            183    7   20   44   48   64                    
      Total Time:  1:08:39.00                                                    
         Average:    13:43.80                                                    
   9 Issaquah Parks & Rec Glid   186   29   30   33   34   60   61               
      Total Time:  1:08:08.00                                                    
         Average:    13:37.60                                                    
  10 Bowerman Track B            206   23   41   45   47   50   54               
      Total Time:  1:08:08.00                                                    
         Average:    13:37.60                                                    
  11 Bowerman Track C            290   53   55   57   62   63   67               
      Total Time:  1:14:39.00                                                    
         Average:    14:55.80      

11-12 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #142 Law, Logan           12 Bowerman Track A         10:35    1             
  2 #526 Schneider, William   12 Rain City Flyers A       10:39    2             
  3 #523 Oliver, Drew         12 Rain City Flyers A       10:41    3             
  4 #525 Sandnes, Will        12 Rain City Flyers A       10:42    4             
  5 #373 Heninger, Liam       12 Issaquah Par             10:47                  
  6 #520 Joy, Carter          12 Rain City Flyers A       10:50    5             
  7 #420 Spencer, Kyle        12 McMinnville Track        10:57    6             
  8 #422 Wark, Owen           12 McMinnville Track        10:59    7             
  9  #53 Seidman, Benjamin    12 Amazon Dista             11:06                  
 10 #739 Bello, Caleb         12 Teammates Ru             11:07    8             
 11 #444 Cervi-Skinner, Maxi  11 North Idaho              11:09    9             
 12 #131 Cook, Leo            12 Bowerman Track A         11:11   10             
 13 #647 Cleveland, Graham    12 Spokane Merc             11:12   11             
 14 #150 Stancescu, Vlad      12 Bowerman Track A         11:12   12             
 15 #212 Puffer, James        12 Camas XC                 11:17   13             
 16 #445 Cervi-Skinner, Zack  11 North Idaho              11:17   14             
 17 #239 Jakuc, Joachim       11 Cascade Striders         11:17   15             
 18  #51 Miller, Kyle         12 Amazon Dista             11:19                  
 19 #659 Warnica, Noah        12 Spokane Merc             11:20   16             
 20 #524 Plesko, Logan        12 Rain City Flyers A       11:20   17             
 21 #151 Swanson, Caden       12 Bowerman Track A         11:21   18             
 22   #2 Bard, Jasper         11 35-Unattached            11:23                  
 23 #622 Rickey, Brennen      12 Speed Unlimited          11:25                  
 24 #740 Bello, Ian           11 Teammates Ru             11:29   19             
 25 #453 May, Lachlan         11 North Idaho              11:30   20             
 26 #741 Cesar, Avery         12 Teammates Ru             11:34   21             
 27 #705 Stinson, Andrew      12 Sun City                 11:34   22             
 28 #324 Englert, Melkamu     12 Federal Way Track        11:34   23             
 29  #24 Trevino, Alexander   12 36-Unattached            11:35                  
 30 #416 Paolo, Kasen         12 McMinnville Track        11:36   24             
 31 #186 Moore, Zane          11 Bowerman Track B         11:36   25             
 32  #46 Baxley, Griffin      12 Amazon Dista             11:39                  
 33 #370 Archer, Ben          12 Issaquah Par             11:40                  
 34 #684 Collins, Trevor      12 Sun City                 11:41   26             
 35 #125 Bostic, Jacob        12 Bowerman Track A         11:43   27             
 36 #654 Little, Abraham      12 Spokane Merc             11:44   28             
 37 #746 Hmura, Benjamin      12 Teammates Ru             11:44   29             
 38 #135 Gilbert, Hank        12 Bowerman Track A         11:44   30             
 39 #129 Capriotti, Giacomo   12 Bowerman Track A         11:45   31             
 40 #692 Johnson, Nathan      12 Sun City                 11:46   32             
 41 #513 Dunne-Loper, Robert  12 Rain City Flyers A       11:50   33             
 42 #413 King, Samuel         12 McMinnville Track        11:52   34             
 43 #649 Fitterer, Chase      11 Spokane Merc             11:54   35             
 44 #775 McLellan, Evyn       11 Tri City Thunder         11:55                  
 45 #149 Stancescu, Andrei    12 Bowerman Track A         11:55   36             
 46 #608 Atrosh, Hudson       11 Speed Unlimited          11:59                  
 47 #515 Frisbie-Smith, Dunc  11 Rain City Flyers A       12:03   37             
 48 #183 Levy, Valentin       12 Bowerman Track B         12:03   38             
 49 #418 Rolfe, Eli           12 McMinnville Track        12:06   39             
 50 #195 White, Nicholas      11 Bowerman Track B         12:07   40             
 51 #369 Aageson, Reidar      12 Issaquah Par             12:08                  
 52 #184 McKey, Grant         12 Bowerman Track B         12:09   41             
 53 #185 Merrifield, Maxwell  11 Bowerman Track B         12:10   42             
 54 #442 Bazler, Lars         11 North Idaho              12:10   43             
 55 #215 Stewart, Aiden       12 Camas XC                 12:10   44             
 56 #744 Fitch, Will          12 Teammates Ru             12:11   45             
 57 #450 Hickok, Ethan        11 North Idaho              12:12   46             
 58 #173 Connell, Charlie     11 Bowerman Track B         12:14   47             
 59 #176 Corrigan, Miles      11 Bowerman Track B         12:15   48             
 60 #410 Gabrielsen, Tommy    12 McMinnville Track        12:17   49             
 61 #797 Kae, Ewan            12 West Seattle             12:17                  
 62 #811 McKinstry, Joshua    12 Whisper Running          12:18                  
 63 #243 Moazzam, Yusuf       11 Cascade Striders         12:22   50             
 64 #540 Purcell, Quincy      12 Rain City Flyers B       12:23                  
 65 #586 Benner, Braden       12 South Hill Running       12:24                  
 66  #49 Geiger, Owen         11 Amazon Dista             12:24                  
 67 #306 Thompson, Conor      11 Emerald Vall             12:25                  
 68 #281 Kirsch, Kyle         11 Central Oreg             12:25                  
 69 #650 Groza, Thomas        12 Spokane Merc             12:27   51             
 70 #211 Potter, Riley        11 Camas XC                 12:28   52             
 71 #247 Rafalovich, Zohar    12 Cascade Striders         12:35   53             
 72   #5 Williams, Jacob      12 35-Unattached            12:36                  
 73 #421 Voit, Oliver         11 McMinnville Track        12:38   54             
 74 #342 Russell, Keefe       11 Federal Way Track        12:44   55             
 75 #204 Burgess, Collin      12 Camas XC                 12:45   56             
 76 #747 Sivakumar, Aadhithy  12 Teammates Ru             12:50   57             
 77  #59 Penrose III, Alan    11 Barron Park              12:53                  
 78 #745 Hansen, Travis       12 Teammates Ru             12:56   58             
 79 #334 Michelon, Decius     11 Federal Way Track        12:59   59             
 80 #303 Overbaugh, Alden     12 Emerald Vall             13:00                  
 81 #694 Krueger, Elijah      11 Sun City                 13:03   60             
 82 #411 Hayes, Logan         11 McMinnville Track        13:04   61             
 83 #570 Miller, Ethan        12 Skagit Swift             13:05                  
 84 #203 Borst, Bryce         11 Camas XC                 13:06   62             
 85 #514 Fitch, Jackson       11 Rain City Flyers A       13:07   63             
 86 #804 Slye, Giovanni       12 West Seattle             13:08                  
 87 #693 Johnson, Spencer     11 Sun City                 13:27   64             
 88 #244 Montano, Daniel      11 Cascade Striders         13:32   65             
 89 #233 Cardona Ruud, Aiden  11 Cascade Striders         13:32   66             
 90 #372 Dunne, Finn          11 Issaquah Par             13:38                  
 91 #322 Beltran, Aaron       11 Federal Way Track        13:41   67             
 92 #332 Lopez-Tapia, Tony    12 Federal Way Track        13:44   68             
 93 #589 Bowman, Brennen      12 South Hill Running       13:59                  
 94 #236 Ghouse, Ammar        12 Cascade Striders         14:10   69             
 95 #688 Delaney, Riley       12 Sun City                 14:17   70             
 96 #537 Leuschke, Johan      11 Rain City Flyers B       14:28                  
 97 #326 Fisher, Logan        11 Federal Way Track        14:32   71             
 98 #338 Nelson, Shon         11 Federal Way Track        14:33   72             
 99 #341 Roscoe, Peter        11 Federal Way Track        15:05   73             
100 #536 Hudders, Nathan      11 Rain City Flyers B       15:15                  
101 #539 McAdams, Simeon      11 Rain City Flyers B       15:30                  
102 #238 Jacobson, Edan       12 Cascade Striders         15:46   74             
103 #205 Carrillo, Christoph  12 Camas XC                 16:06   75             
104 #216 Strongwill, Logan    12 Camas XC                 16:13   76             
105 #687 Delaney, Riese       11 Sun City                 16:17   77             
106 #695 Lally, Paul          11 Sun City                 16:23   78             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           31    2    3    4    5   17   33   37   63     
      Total Time:    54:12.00                                                    
         Average:    10:50.40                                                    
   2 Bowerman Track A             68    1   10   12   18   27   30   31   36     
      Total Time:    56:02.00                                                    
         Average:    11:12.40                                                    
   3 McMinnville Track           110    6    7   24   34   39   49   54   61     
      Total Time:    57:30.00                                                    
         Average:    11:30.00                                                    
   4 Teammates Running Club      122    8   19   21   29   45   57   58          
      Total Time:    58:05.00                                                    
         Average:    11:37.00                                                    
   5 North Idaho Track & Field   132    9   14   20   43   46                    
      Total Time:    58:18.00                                                    
         Average:    11:39.60                                                    
   6 Spokane Mercury Athletic    141   11   16   28   35   51                    
      Total Time:    58:37.00                                                    
         Average:    11:43.40                                                    
   7 Bowerman Track B            186   25   38   40   41   42   47   48          
      Total Time:  1:00:05.00                                                    
         Average:    12:01.00                                                    
   8 Sun City                    204   22   26   32   60   64   70   77   78     
      Total Time:  1:01:31.00                                                    
         Average:    12:18.20                                                    
   9 Camas XC                    227   13   44   52   56   62   75   76          
      Total Time:  1:01:46.00                                                    
         Average:    12:21.20                                                    
  10 Cascade Striders            249   15   50   53   65   66   69   74          
      Total Time:  1:03:18.00                                                    
         Average:    12:39.60                                                    
  11 Federal Way Track           272   23   55   59   67   68   71   72   73     
      Total Time:  1:04:42.00                                                    
         Average:    12:56.40 

13-14 Girls 4 km 
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #310 Borsheim, Ella       13 Federal Way Track        14:21                  
  2 #603 Smith, Julia         14 Speed Unlimited          14:55    1             
  3  #63 Foerster, Chloe      14 Beaverton Yo             15:03                  
  4  #39 Gupta, Cameron       13 Amazon Dista             15:16    2             
  5 #220 Connolly, Chloe      14 Cascade Striders         15:19    3             
  6 #428 Forster, Lauren      14 North Idaho              15:21    4             
  7 #718 Funkhouser, Hannah   14 Sun City A               15:33    5             
  8   #8 Kalisch, Milena      14 36-Unattached            15:34                  
  9 #473 Montgomery, Ella     14 Rain City Flyers         15:35    6             
 10 #721 Laurent, Kate        13 Sun City A               15:40    7             
 11 #591 Cantine, Maya        13 Speed Unlimited          15:44    8             
 12 #565 Hoagland, Amelia     13 Skagit Swift             15:52                  
 13 #600 Mirkin, Sarah        14 Speed Unlimited          15:57    9             
 14  #44 Thompson, Anika      14 Amazon Dista             16:01   10             
 15 #719 Hilton, Hannah       13 Sun City A               16:02   11             
 16 #724 Spencer, Isabella    13 Sun City A               16:02   12             
 17 #723 Reyes, Ciera         13 Sun City A               16:03   13             
 18 #813 Mahaffy, Kira        14 Whisper Running A        16:04   14             
 19 #585 Shakespeare, Kylee   13 South Hill Running       16:05                  
 20 #822 Krueger, Keanna      14 36-Unattached            16:07                  
 21 #272 Boone, Ashley        13 Central Oreg             16:08                  
 22 #476 Selenis, Sloane      13 Rain City Flyers         16:08   15             
 23 #431 Hart, Fiona          14 North Idaho              16:09   16             
 24 #228 Stiles, Olivia       13 Cascade Striders         16:09   17             
 25  #79 McIlraith, Eva       13 Bowerman Track           16:10   18             
 26  #12 Swegler Richmond, K  13 36-Unattached            16:11                  
 27 #812 Flolo, Katelyn       13 Whisper Running A        16:18   19             
 28 #438 Smith, Lilian        14 North Idaho              16:19   20             
 29 #424 Averill, Gracie      13 North Idaho              16:23   21             
 30  #43 Tavakolian, Anna     14 Amazon Dista             16:24   22             
 31 #429 Gallus, Dorothy      14 North Idaho              16:27   23             
 32 #815 O'Brien, Kiley       13 Whisper Running A        16:28   24             
 33 #552 Schaap, Taitum       13 Salem Track              16:32                  
 34 #816 Owen, Candice        13 Whisper Running A        16:37   25             
 35 #596 Holford, Lauren      14 Speed Unlimited          16:38   26             
 36 #474 Philbin, Jill        14 Rain City Flyers         16:39   27             
 37 #819 Wall, Abigail        13 Whisper Running A        16:41   28             
 38 #318 Stone, Jazmyn        14 Federal Way Track        16:41                  
 39 #359 Ellis, Sarah         13 Issaquah Par             16:43                  
 40 #818 Ulin, Callie         14 Whisper Running A        16:44   29             
 41 #475 Segall, Anika        13 Rain City Flyers         16:47   30             
 42 #581 Atkins, Abigail      14 South Hill Running       16:49                  
 43 #584 Shakespeare, Kenned  13 South Hill Running       16:50                  
 44  #45 Tsai, Jennifer       13 Amazon Dista             16:51   31             
 45 #814 Mckinstry, Ashley    14 Whisper Running A        16:52   32             
 46 #807 Buzzard, Chloe       13 Whisper Running          16:53                  
 47  #38 Gaston, Brede        14 Amazon Dista             16:55   33             
 48  #65 Satterlee, Elizabet  13 Beaverton Yo             16:58                  
 49  #80 Nagy, Alexandria     13 Bowerman Track           17:03   34             
 50 #632 Groza, Alice         13 Spokane Merc             17:04                  
 51 #817 Rosenkranz, Emily    14 Whisper Running A        17:05   35             
 52  #41 Nelson, Emilie       13 Amazon Dista             17:06   36             
 53  #27 Cook, Chloe          14 37-Unattached            17:09                  
 54  #11 Reeck, Ashley        14 36-Unattached            17:11                  
 55 #551 Nguyen, Kaydence     13 Salem Track              17:14                  
 56  #30 Murphy, Jordyn       14 37-Unattached            17:17                  
 57 #636 McLaughlin, Maggie   13 Spokane Merc             17:21                  
 58 #469 MacDonald, Abigail   13 Rain City Flyers         17:22   37             
 59 #225 Petrbokova, Anna     13 Cascade Striders         17:23   38             
 60 #722 Mickelson, Kara      14 Sun City A               17:30   39             
 61  #31 Nicholson, Sarah     13 37-Unattached            17:31                  
 62 #462 Hinds, Natalie       13 Rain City Flyers         17:32   40             
 63 #308 Ballard, Kelsey      14 Federal Way Track        17:34                  
 64  #86 White, Maja          13 Bowerman Track           17:34   41             
 65 #717 Colin, Crystal       13 Sun City A               17:36   42             
 66 #590 Barrett, Alyson      13 Speed Unlimited          17:39   43             
 67  #33 Wilkins, Kallyn      13 37-Unattached            17:42                  
 68  #78 Hicken, Georgia      13 Bowerman Track           17:43   44             
 69 #218 Cannistra, Kathryn   14 Cascade Striders         17:47   45             
 70  #10 Oathout, Natalie     10 36-Unattached            17:55                  
 71 #766 Thompson, Lauren     13 Tri City Thunder         17:58                  
 72 #597 Jin, Rachel          13 Speed Unlimited          18:01   46             
 73 #221 DeJarlais, Emily     14 Cascade Striders         18:02   47             
 74 #433 May, Georgia         14 North Idaho              18:04   48             
 75  #69 Abascal, Citlalli    14 Bowerman Track           18:09   49             
 76 #229 Wolf, Claudia        13 Cascade Striders         18:13   50             
 77 #403 Perez, Rosa          14 McMinnville Track        18:25                  
 78 #226 Rensch, Merin        14 Cascade Striders         18:28   51             
 79  #29 Johnson, Emily       14 37-Unattached            18:34                  
 80 #641 Teterud, Sydney      13 Spokane Merc             18:35                  
 81 #400 Martinez, Rebecca    13 McMinnville Track        18:35                  
 82  #72 Brownhill-Slatore,   14 Bowerman Track           18:35   52             
 83 #466 Lewis, Ellen         14 Rain City Flyers         18:56   53             
 84 #397 Castillo, Kalena-Ro  13 McMinnville Track        18:58                  
 85 #224 Liang, Brooklyn      14 Cascade Striders         19:04   54             
 86 #399 King, Gabriella      14 McMinnville Track        19:13                  
 87 #313 Davidson, Hannah     14 Federal Way Track        19:17                  
 88 #605 Steskal, Sydney      13 Speed Unlimited          19:28   55             
 89 #553 Terrazas, Reyna      14 Salem Track              19:32                  
 90 #720 Johnson, Julia       14 Sun City A               20:51   56             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sun City A                   48    5    7   11   12   13   39   42   56     
      Total Time:  1:19:20.00                                                    
         Average:    15:52.00                                                    
   2 North Idaho Track & Field    84    4   16   20   21   23   48               
      Total Time:  1:20:39.00                                                    
         Average:    16:07.80                                                    
   3 Speed Unlimited              87    1    8    9   26   43   46   55          
      Total Time:  1:20:53.00                                                    
         Average:    16:10.60                                                    
   4 Amazon Distance Project      98    2   10   22   31   33   36               
      Total Time:  1:21:27.00                                                    
         Average:    16:17.40                                                    
   5 Whisper Running A           110   14   19   24   25   28   29   32   35     
      Total Time:  1:22:08.00                                                    
         Average:    16:25.60                                                    
   6 Rain City Flyers            115    6   15   27   30   37   40   53          
      Total Time:  1:22:31.00                                                    
         Average:    16:30.20                                                    
   7 Cascade Striders            150    3   17   38   45   47   50   51   54     
      Total Time:  1:24:40.00                                                    
         Average:    16:56.00                                                    
   8 Bowerman Track              186   18   34   41   44   49   52               
      Total Time:  1:26:39.00                                                    
         Average:    17:19.80  

13-14 Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #148 Schuler, John        14 Bowerman Track A         13:37    1             
  2 #484 Goulet, Caleb        14 Rain City Flyers         13:47    2             
  3   #3 Bard, Owen           14 35-Unattached            13:56                  
  4 #696 Lockman, Jacob       14 Sun City                 14:05    3             
  5 #757 Bushnell, Brody      13 Timberhill Harriers      14:12    4             
  6 #417 Reed, Kellen         13 McMinnville Track        14:16                  
  7 #328 Karmell, Jameson     14 Federal Way Track        14:16    5             
  8 #232 Behan, Hale          14 Cascade Striders         14:17                  
  9 #443 Bazler, Max          13 North Idaho              14:18    6             
 10 #210 Jenkins, Evan        13 Camas XC                 14:18    7             
 11 #624 Smith, Anthony       14 Speed Unlimited          14:21    8             
 12 #447 Dance, Braden        14 North Idaho              14:23    9             
 13 #758 Byer, Blake          13 Timberhill Harriers      14:24   10             
 14 #689 Fjellstad, Gabriel   14 Sun City                 14:26   11             
 15 #567 Hanrahan, Michael    13 Skagit Swift             14:27                  
 16 #280 Keefer, Jackson      14 Central Oreg             14:28                  
 17 #325 Fisher, Hayden       13 Federal Way Track        14:29   12             
 18 #625 Tafolla, Adrean      13 Speed Unlimited          14:30   13             
 19 #759 Byer, Cade           13 Timberhill Harriers      14:31   14             
 20 #441 Anderson, Maximilia  14 North Idaho              14:31   15             
 21 #498 Souza-Ponce, Eric    14 Rain City Flyers         14:32   16             
 22 #209 Fresh, Wilson        14 Camas XC                 14:34   17             
 23 #706 Stock, Mason         14 Sun City                 14:35   18             
 24 #446 Clark III, Spencer   13 North Idaho              14:36   19             
 25 #343 Sing, Maximus        14 Federal Way Track        14:36   20             
 26 #133 Friend, Colin        14 Bowerman Track A         14:37   21             
 27 #327 Guaderrama, Landon   14 Federal Way Track        14:37   22             
 28 #571 Broadbent, Jakob     13 Snohomish Track          14:38   23             
 29  #50 Gustafson, Soren     14 Amazon Dista             14:40                  
 30 #145 Murphy, Liam         13 Bowerman Track A         14:44   24             
 31 #763 Wark, Declan         14 Timberhill Harriers      14:46   25             
 32  #22 Oathout, Alex        14 36-Unattached            14:49                  
 33 #146 Rogers, Jeffery      14 Bowerman Track A         14:50   26             
 34 #206 Dinh, Tyler          13 Camas XC                 14:50   27             
 35 #138 Hildenbrand, Caden   14 Bowerman Track A         14:50   28             
 36 #579 Wallace, Braden      13 Snohomish Track          14:54   29             
 37 #626 Villanueva, Kya      13 Speed Unlimited          14:59   30             
 38 #564 Whalen, Ethan        14 Salem Track              14:59                  
 39 #217 Wrede, Mason         14 Camas XC                 15:01   31             
 40 #333 Lyons, Harrison      14 Federal Way Track        15:04   32             
 41 #613 Guest, Rustam        14 Speed Unlimited          15:05   33             
 42 #569 Miller, Alex         14 Skagit Swift             15:06                  
 43 #123 Augustine, Joshua    13 Bowerman Track A         15:06   34             
 44 #573 Castillo, Mateo      14 Snohomish Track          15:07   35             
 45 #347 Vitale, Triton       13 Federal Way Track        15:08   36             
 46 #761 Lackey, James        14 Timberhill Harriers      15:09   37             
 47 #340 Pecheos, Tanner      14 Federal Way Track        15:10   38             
 48 #760 Hume, Christian      14 Timberhill Harriers      15:10   39             
 49 #207 Dozier, Tanner       13 Camas XC                 15:10   40             
 50 #618 Pratapas, John       14 Speed Unlimited          15:13   41             
 51 #479 Aldrich, Maxwell     14 Rain City Flyers         15:14   42             
 52 #278 Deaver, Jack         13 Central Oreg             15:14                  
 53 #152 Tatsumi, Asher       14 Bowerman Track A         15:15   43             
 54 #154 Zabudsky, Andrew     14 Bowerman Track A         15:16   44             
 55 #702 Rickey, Liam         14 Sun City                 15:21   45             
 56 #214 Stark, Covey         14 Camas XC                 15:21   46             
 57 #213 Robles, Vincenzo     14 Camas XC                 15:21   47             
 58  #52 Rode, Jakob          14 Amazon Dista             15:23                  
 59 #660 Wolff, Finley        14 Spokane Merc             15:29                  
 60 #809 Helmes, Jude         13 Whisper Running          15:30                  
 61 #562 Piper, Tucker        13 Salem Track              15:32                  
 62 #249 Serper, Alexander    14 Cascade Striders         15:34                  
 63 #419 Shugart, James       14 McMinnville Track        15:38                  
 64 #409 Frost, Connor        14 McMinnville Track        15:38                  
 65 #777 Stout, Ethan         13 Tri City Thunder         15:39                  
 66 #488 Jaureguy, Camden     13 Rain City Flyers         15:43   48             
 67 #405 Arriaga Martinez, O  14 McMinnville Track        15:44                  
 68 #490 King, Peterson       14 Rain City Flyers         15:49   49             
 69 #711 Voldman, J-Dane      14 Sun City                 15:50   50             
 70 #577 Stafford, Luke       13 Snohomish Track          15:54   51             
 71 #196 Whittington, Cooper  13 Bowerman Track B         15:56   52             
 72 #658 Thornburg, Dylan     14 Spokane Merc             15:57                  
 73 #482 Erickson, Ethan      13 Rain City Flyers         15:57   53             
 74 #614 Heisser, Aaron       13 Speed Unlimited          15:59   54             
 75 #208 Frawley, Carson      14 Camas XC                 16:01   55             
 76 #179 DeVries, Ryan        13 Bowerman Track B         16:02   56             
 77 #621 Reyes Martinez, Leo  14 Speed Unlimited          16:04   57             
 78 #575 Lee, Preston         13 Snohomish Track          16:05   58             
 79 #375 Singh, Paarth        13 Issaquah Par             16:07                  
 80 #193 Schuster, Murphy     13 Bowerman Track B         16:12   59             
 81 #574 Hicks, Seth          13 Snohomish Track          16:23   60             
 82 #556 Ellis, Luke          13 Salem Track              16:27                  
 83 #182 Handegard, Sebastia  13 Bowerman Track B         16:29   61             
 84 #578 Stevens, Rett        13 Snohomish Track          16:36   62             
 85 #449 Gutierrez Jr, Jesus  13 North Idaho              16:56   63             
 86 #576 Powers, Levi         13 Snohomish Track          17:06   64             
 87 #651 Hill, Kevin          13 Spokane Merc             17:23                  
 88 #680 Anderson, Samuel     14 Sun City                 17:33   65             
 89 #486 Hoisington, Quinn    13 Rain City Flyers         17:40   66             
 90 #172 Bodner, Tyler        14 Bowerman Track B         18:00   67             
 91 #823 Bugher, Wyatt        13 Bowerman Track B         18:34   68             
 92 #187 Perry, Elijah        13 Bowerman Track B         19:19   69             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Timberhill Harriers          90    4   10   14   25   37   39               
      Total Time:  1:13:02.00                                                    
         Average:    14:36.40                                                    
   2 Federal Way Track            91    5   12   20   22   32   36   38          
      Total Time:  1:13:02.00                                                    
         Average:    14:36.40                                                    
   3 Bowerman Track A            100    1   21   24   26   28   34   43   44     
      Total Time:  1:12:38.00                                                    
         Average:    14:31.60                                                    
   4 North Idaho Track & Field   112    6    9   15   19   63                    
      Total Time:  1:14:44.00                                                    
         Average:    14:56.80                                                    
   5 Camas XC                    122    7   17   27   31   40   46   47   55     
      Total Time:  1:13:53.00                                                    
         Average:    14:46.60                                                    
   6 Speed Unlimited             125    8   13   30   33   41   54   57          
      Total Time:  1:14:08.00                                                    
         Average:    14:49.60                                                    
   7 Sun City                    127    3   11   18   45   50   65               
      Total Time:  1:14:17.00                                                    
         Average:    14:51.40                                                    
   8 Rain City Flyers            157    2   16   42   48   49   53   66          
      Total Time:  1:15:05.00                                                    
         Average:    15:01.00                                                    
   9 Snohomish Track             196   23   29   35   51   58   60   62   64     
      Total Time:  1:16:38.00                                                    
         Average:    15:19.60                                                    
  10 Bowerman Track B            295   52   56   59   61   67   68   69          
      Total Time:  1:22:39.00                                                    
         Average:    16:31.80                                                                                   


15-18 Girls 5 km
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
15-16
  1 #  439 Smythe, Elizabeth  15 North Idaho                    21:13.05   1 
  2 #  593 Crow, Christina    15 Speed Unlimi                   21:16.67   1 
  3 #  583 Morrison, Jada     15 South Hill R                   21:22.98   1 

17-18 
  1 #  643 Tobiason, Faith    16 Spokane Merc                   22:24.43   1 
  2 #  222 Groene, Anna       16 Cascade Stri                   22:42.99   1 
  3 #   15 Wallace, Brooke    17 36-Unattache                   21:04.76   1 
  4 #  676 Peck, Joanna       17 Sun City                       21:58.25   1
  5 #  821 Lovan, Sarah       17 36-Unattache                   22:49.31   1 
  6 #  223 Lawson, Rachel     17 Cascade Stri                   23:38.34   1 
  7 #  601 Nakamura, Kae      17 Speed Unlimi                   24:58.46   1 
  8 #  381 Lay, Rose          17 JC Spirit Mu                   27:07.00   2 
            

15-18 Boys 5 km
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================

Men 15-16
  1 #  699 Packard, Brayden   15 Sun City                       17:12.95   1   2   
  2 #  700 Peck, Justin       15 Sun City                       17:20.66   1   3   
  3 #   20 McSheffrey, Garre  16 36-Unattache                   17:22.36   1 
  4 #  448 Gordon, Carter     16 North Idaho                    17:27.81   1 
  5 #  492 Lewis, Michael     16 Rain City Fl                   17:30.44   1   5   
  6 #  697 Mattson, Shea      16 Sun City                       17:40.01   1   6   
  7 #  485 Heagler, Ben       16 Rain City Fl                   17:53.65   2   7   
  8 #   34 Alvarez Jr, Samue  15 37-Unattache                   17:55.80   2 
  9 #  610 Cantine, Aidan     16 Speed Unlimi                   17:56.05   2 
 10 #  497 Seeley, Lucas      15 Rain City Fl                   18:04.71   2   8   
 11 #  483 Flood, Adam        15 Rain City Fl                   18:10.87   2   9   
 12 #  495 Romano-Olsen, Joh  15 Rain City Fl                   18:11.25   2  10   
 13 #  703 Rickey, Quentin    16 Sun City                       18:17.88   2  11   
 14 #  681 Beneventi, Dylan   16 Sun City                       18:20.07   3  12   
 15 #  615 Joseph, Elian      15 Speed Unlimi                   18:27.65   3 
 16 #   35 Dorado, Dillon     15 37-Unattache                   19:01.20   3 
 17 #  440 Abbey, Richard     16 North Idaho                    19:01.57   3 
 18 #  292 Danforth, Asa      15 Chuckanut Ra                   19:12.03   3 
 19 #  406 Arriaga Martinez,  15 McMinnville                    19:38.98   4 
 20 #    4 Telford, Winston   16 35-Unattache                   19:40.98   4 
 21 #  480 Anderson, Ethan    15 Rain City Fl                   19:52.36   4  14   
 22 #  237 Hammer, Carson     15 Cascade Stri                   20:57.33   4 
 23 #  652 Husband, Patrick   15 Spokane Merc                   21:23.05   4 

17-18
  1 #  682 Callahan, Daniel   17 Sun City                       16:47.52   1   1   
  2 #  769 Daos, Keanu        17 Tri City Thu                   17:12.71   1 
  3 #  710 Urakawa, Christop  17 Sun City                       17:21.31   1   4   
  4 #    1 Andrews, Clancy    17 35-Unattache                   17:52.37   1 
  5 #  231 Ashley, Ethan      17 Cascade Stri                   17:54.30   2 
  6 #   36 Lantz, Michael     17 37-Unattache                   18:01.15   2 
  7 #   23 Slominski, Joel    17 36-Unattache                   18:14.23   2 
  8 #   61 Sundt, Zachary     18 Barron Park                    18:36.24   3 
  9 #  768 Cotton, Nicholas   17 Tri City Thu                   18:50.54   3 
 10 #   58 Krattinger, Sven   17 Barron Park                    19:17.73   3 
 11 #  709 Thomas, Trevor     17 Sun City                       19:32.29   3  13   
 12 #   17 Cushman VI, James  17 36-Unattache                   19:33.03   3   
 13 #  778 Wood, Caleb        18 Tri City Thu                   20:37.50   4 
 14 #  242 Moazzam, Usman     17 Cascade Stri                   21:41.78   4 

 Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sun City                     16    1    2    3    4    6   11   12   13     
      Total Time:  1:26:25.00                                                    
         Average:    17:17.00                                                    
   2 Rain City Flyers             39    5    7    8    9   10   14               
      Total Time:  1:29:53.00                                                    
         Average:    17:58.60