RESULTS: 2017 USATF PACIFIC NORTHWEST JUNIOR OLYMPIC CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

November 11, 2017  |  Woodland Park - Seattle, WA
 
 Pacific N.W. Track & Field Officials - Contractor License  HY-TEK's Meet Manager
         2017 USATF Pacific NW Junior Olympic Cross Country Championships  - 11/11/2017              
                                                            
 
8 & Under Boys 2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Atchley, Luke             09 Kitsap Flier           8:34.49    1             
  2 Herb, Henry               09 Rain City Flyers A     8:47.86    2             
  3 Oliver, Brooks            10 Rain City Flyers A     8:48.15    3             
  4 Cizek, Filip              09 Issaquah Par           9:06.62                  
  5 Herb Jr, John             09 Rain City Flyers A     9:18.93    4             
  6 McAdams, Caleb            09 Rain City Flyers A     9:22.41    5             
  7 Stone, David              10 Federal Way Track      9:23.10    6             
  8 Broadbent, Tate           09 Snohomish Track        9:23.46                  
  9 Wixted, Ryan              10 Kitsap Flier           9:23.88    7             
 10 Slater, Luke              09 Federal Way Track      9:24.17    8             
 11 Papineau, Jude            09 West Seattle           9:26.61    9             
 12 Van Niel, Case            09 Rain City Flyers A     9:31.74   10             
 13 Hight, Austin             10 Rain City Flyers A     9:33.52   11             
 14 Ford, Weston              10 Speed Unlimited        9:48.80                  
 15 Bearden, Hugh             11 Kitsap Flier           9:51.61   12             
 16 Lopez-Tapia, Nery         09 Federal Way Track      9:59.92   13             
 17 Tyhuis, Jacob             09 36-Unattached         10:00.54                  
 18 Slye, Marcelo             09 West Seattle          10:05.85   14             
 19 Zhang, Matthew            09 Cascade Striders      10:06.57                  
 20 Ross, Riker               12 West Seattle          10:08.47   15             
 21 Sing, Quinnton            09 Federal Way Track     10:10.26   16             
 22 Schnackenberg, Henry      10 West Seattle          10:11.85   17             
 23 Gamez, Benjamin           09 Rain City Flyers B    10:15.59   18             
 24 Petett, Trae              10 Issaquah Par          10:19.66                  
 25 Bearden, Thomas           10 Kitsap Flier          10:30.71   19             
 26 Wixted, Matthew           11 Kitsap Flier          10:33.25   20             
 27 Miramontes, Leonardo      10 Federal Way Track     10:39.17   21             
 28 Bigelow, William          09 Rain City Flyers B    10:49.29   22             
 29 Smith, Cooper             10 Rain City Flyers B    10:53.27   23             
 30 Nisbet, Oliver            10 Barron Park           10:54.62                  
 31 Brady, Kristopher         10 36-Unattached         11:00.81                  
 32 Hancock Brewer, Ruben     10 West Seattle          11:02.91   24             
 33 Cairus, Jadon             10 Rain City Flyers B    11:12.18   25             
 34 McCulley, Mickey          11 King Cobras           11:15.02                  
 35 Kramer, Jacksen           09 Federal Way Track     11:22.62   26             
 36 Mayachar, Ethan           09 Rain City Flyers B    11:46.25   27             
 37 Baughn, Asher             09 Rain City Flyers A    11:47.38   28             
 38 Fowler, Ryan              10 36-Unattached         11:52.05                  
 39 Whelan, Colby             09 West Seattle          11:59.11   29             
 40 Thompson, Xayvion         10 36-Unattached         12:51.89                  
 41 Ingraham, Henry           09 West Seattle          13:09.21   30             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           24    2    3    4    5   10   11   28          
      Total Time:    45:49.09                                                    
         Average:     9:09.82                                                    
   2 Kitsap Fliers Track and F    59    1    7   12   19   20                    
      Total Time:    48:53.94                                                    
         Average:     9:46.79                                                    
   3 Federal Way Track            64    6    8   13   16   21   26               
      Total Time:    49:36.62                                                    
         Average:     9:55.33                                                    
   4 West Seattle Road Runners    79    9   14   15   17   24   29   30          
      Total Time:    50:55.69                                                    
         Average:    10:11.14                                                    
   5 Rain City Flyers B          115   18   22   23   25   27                    
      Total Time:    54:56.58                                                    
         Average:    10:59.32                                                    


8 & Under Girls 2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Hudders, Corinne          09 Rain City Flyers       8:23.54    1             
  2 Bloom, Lianna             10 West Seattle           8:56.30    2             
  3 Wallace, Abigail          10 36-Unattached          9:03.09                  
  4 Lovejoy, Flora            09 Rain City Flyers       9:03.37    3             
  5 Powell, Macy              09 West Seattle           9:05.78    4             
  6 Wu, Weijia                09 Cascade Striders       9:11.97                  
  7 Johnson, Jasmine          09 Federal Way Track A    9:27.84    5             
  8 Haber, Anna               09 Rain City Flyers       9:32.86    6             
  9 Couch, Taitum             09 Federal Way Track A    9:38.35    7             
 10 Foree, Makenzie           09 Federal Way Track A    9:39.94    8             
 11 Caprara, Gemma            09 Federal Way Track A    9:42.61    9             
 12 Effgen, Clare             09 36-Unattached          9:43.48                  
 13 Hardie, Grace             09 Issaquah Par           9:44.86                  
 14 Berwick, McKenzi          09 South Hill Running     9:50.74                  
 15 Corner, Anastasia         09 West Seattle           9:56.47   10             
 16 Lendrum Fort, Lillian     10 Rain City Flyers       9:56.98   11             
 17 Ross, Cailin              09 West Seattle           9:59.52   12             
 18 Sitzmann, Lincoln         09 West Seattle          10:05.77   13             
 19 Whitaker, Isabel          09 Federal Way Track A   10:06.51   14             
 20 Garhwal, Aaria            09 Rain City Flyers      10:28.58   15             
 21 Alexander, Emily          09 Issaquah Par          10:40.15                  
 22 Chung, Maddie             09 West Seattle          10:48.79   16             
 23 Carrel, Violet            09 Cascade Striders      10:58.76                  
 24 Frisbie-Smith, Ryan       10 Rain City Flyers      11:15.67   17             
 25 Caprara, Korra            11 Federal Way Track A   11:18.32   18             
 26 Dech, Rayanna             11 Federal Way Track B   11:29.01                  
 27 Trueblood, Kealohilani    09 King Cobras           11:40.39                  
 28 Trueblood, Zoe            10 King Cobras           11:55.97                  
 29 Bayless, Anna             09 Federal Way Track A   12:13.28   19             
 30 Gardner, Hannah           11 Federal Way Track A   13:21.98   20             
 31 Withey Evans, Emma        13 Rain City Flyers      14:02.39   21             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             36    1    3    6   11   15   17   21          
      Total Time:    47:25.33                                                    
         Average:     9:29.07                                                    
   2 West Seattle Road Runners    41    2    4   10   12   13   16               
      Total Time:    48:03.84                                                    
         Average:     9:36.77                                                    
   3 Federal Way Track A          43    5    7    8    9   14   18   19   20     
      Total Time:    48:35.25                                                    
         Average:     9:43.05                                                    


9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 McManus, Charlie          07 Rain City Flyers A    12:08.37    1             
  2 Kolenski, Andrew          07 Speed Unlimited       12:14.11    2             
  3 Rickey, Connor            07 Speed Unlimited       12:21.05    3             
  4 Kearns, Jonah             07 Rain City Flyers A    12:23.95    4             
  5 Brooks, Quinten           08 Speed Unlimited       12:38.91    5             
  6 Wallace, Hudson           08 36-Unattached         12:42.21                  
  7 Berwick, Ashton           07 South Hill Running    12:42.75                  
  8 Michelon, Leonidas        07 Federal Way Track     12:50.99    6             
  9 McCoy III, Michael        07 Whisper Running       12:55.22                  
 10 Korb-Nice, Camden         07 Rain City Flyers A    12:56.12    7             
 11 Barringer, Ronan          07 Federal Way Track     13:00.46    8             
 12 Urquhart, Ethan           08 Rain City Flyers A    13:01.30    9             
 13 Miller, Aiden             07 Skagit Swift          13:05.99                  
 14 Ballard, Spencer          08 Federal Way Track     13:08.41   10             
 15 Mirkin, Pattrick          07 36-Unattached         13:17.09                  
 16 Jakubek, Evan             08 Rain City Flyers A    13:20.58   11             
 17 Miramontes, Alejandro     08 Federal Way Track     13:23.92   12             
 18 Evans, Jack               08 Cascade Striders A    13:25.79   13             
 19 Stern, Tamir              08 Cascade Striders A    13:26.50   14             
 20 Billett, Max              07 Rain City Flyers A    13:28.75   15             
 21 Berwick, Dawson           07 South Hill Running    13:32.31                  
 22 Punke, Jackson            07 Speed Unlimited       13:38.13   16             
 23 Nowicki, Cash             08 West Seattle          13:45.47   17             
 24 Nostrom, Hawker           08 Federal Way Track     13:52.02   18             
 25 Stevick, Wesley           08 Barron Park           13:53.67                  
 26 Frederick, William        07 West Seattle          14:06.12   19             
 27 Zimmerman, Oscar          07 Rain City Flyers A    14:11.31   20             
 28 Leonard, William          08 Cascade Striders A    14:11.71   21             
 29 Terry, Heath              07 Chuckanut Ra          14:16.68                  
 30 Punke, Tucker             08 Speed Unlimited       14:18.99   22             
 31 Sathiq, Rayhan            07 Cascade Striders A    14:25.47   23             
 32 Montano, Rodrigo          08 Cascade Striders A    14:29.73   24             
 33 Zehr, Dylan               08 Federal Way Track     14:30.04   25             
 34 Parda-Jay, Jonah          07 Rain City Flyers A    14:33.87   26             
 35 Morris, Robbie            07 Cascade Striders A    14:40.32   27             
 36 Forsberg, Calvin          08 Cascade Striders A    14:45.55   28             
 37 Souza-Ponce, William      07 Rain City Flyers B    14:49.64   29             
 38 Withey Evans, Connor      07 Rain City Flyers B    14:51.60   30             
 39 Mason, Chance             08 West Seattle          14:59.01   31             
 40 Hoff, Huey                08 Rain City Flyers B    15:11.77   32             
 41 Li, Oliver                07 Speed Unlimited       15:12.95   33             
 42 Wittmann, Nicholas        08 Rain City Flyers B    15:26.29   34             
 43 Brady, Jonathan           07 36-Unattached         15:28.59                  
 44 Couch, Jonas              07 Federal Way Track     15:39.88   35             
 45 Magill, Riley             07 Rain City Flyers B    15:41.46   36             
 46 Knox, Tyler               08 Rain City Flyers B    15:45.90   37             
 47 Lyman, Logan              07 West Seattle          15:52.13   38             
 48 Leonard, Evan             08 Federal Way Track     16:02.57   39             
 49 Hammerstad, Boden         08 West Seattle          16:05.00   40             
 50 Crowell, Craig            07 36-Unattached         16:34.56                  
 51 Maclean, Gavin            07 Cascade Striders A    16:57.60   41             
 52 Corner, Josiah            08 West Seattle          17:36.24                  
 53 Grimes, Ben               08 West Seattle          18:21.05   42             
 54 Ashley, Ryan              07 Cascade Striders B    18:53.22                  
 55 Burdett, Everett          07 West Seattle          19:15.12                  
 56 Bay, Gibson               08 West Seattle          19:17.89                  
 57 Linxweiler, Whit          08 West Seattle          21:25.48                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           32    1    4    7    9   11   15   20   26     
      Total Time:  1:03:50.32                                                    
         Average:    12:46.07                                                    
   2 Speed Unlimited              48    2    3    5   16   22   33               
      Total Time:  1:05:11.19                                                    
         Average:    13:02.24                                                    
   3 Federal Way Track            54    6    8   10   12   18   25   35   39     
      Total Time:  1:06:15.80                                                    
         Average:    13:15.16                                                    
   4 Cascade Striders A           95   13   14   21   23   24   27   28   41     
      Total Time:  1:09:59.20                                                    
         Average:    13:59.84                                                    
   5 West Seattle Road Runners   145   17   19   31   38   40   42               
      Total Time:  1:14:47.73                                                    
         Average:    14:57.55                                                    
   6 Rain City Flyers B          161   29   30   32   34   36   37               
      Total Time:  1:16:00.76                                                    
         Average:    15:12.16                                                    


9-10 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Collier, Sydney           07 Cascade Striders A    12:46.96    1             
  2 Watson, Greta             07 Chuckanut Ra          13:21.37                  
  3 Holme, Tegan              07 Cascade Striders A    13:24.96    2             
  4 Oathout, Natalie          07 36-Unattached         13:45.56                  
  5 Lindquist, Sarah          07 Rain City Flyers A    13:49.48    3             
  6 Jacobson, Danielle        07 Cascade Striders A    14:03.87    4             
  7 Russell, Piper            08 Cascade Striders A    14:21.84    5             
  8 Masunaga, Mio             07 36-Unattached         14:25.65                  
  9 Englert, Mesafint         07 Cascade Striders A    14:29.33    6             
 10 Lendrum Fort, Anna        07 Rain City Flyers A    14:29.79    7             
 11 Schneider, Audrey         08 Rain City Flyers B    14:43.59    8             
 12 Kuhn, Anna                07 Sonic Boom Running    14:58.01                  
 13 Bralower, Ida             08 Rain City Flyers A    14:59.24    9             
 14 Zhao, Kimberly            07 Cascade Striders A    15:02.32   10             
 15 Geldien, Lorelei          08 Issaquah Par          15:05.15                  
 16 Miller, Camila            07 Cascade Striders A    15:09.15   11             
 17 McGrew, Olivia            07 Kitsap Flier          15:12.27                  
 18 Shin vonNordenflycht, Se  07 Rain City Flyers B    15:13.37   12             
 19 Van Niel, Rosa            07 Rain City Flyers A    15:18.26   13             
 20 Dunne-Loper, Naomi        07 Rain City Flyers A    15:30.95   14             
 21 Washburn, Addison         08 West Seattle          15:53.38                  
 22 Herzog, Sydney            08 Rain City Flyers A    15:55.56   15             
 23 Hill, Riley               08 West Seattle          15:57.48                  
 24 Carter, Sonya             08 Rain City Flyers A    16:15.39   16             
 25 Hodack, Anjali            07 Speed Unlimited       16:31.84                  
 26 Walker, Mackenzie         07 Rain City Flyers A    16:46.53   17             
 27 Smith, Lucy               08 Rain City Flyers B    16:52.18   18             
 28 Swenson, Erin             08 Cascade Striders A    17:07.33   19             
 29 Darringer, Julia          08 Rain City Flyers B    17:30.27   20             
 30 Houghton, Daphne          08 Rain City Flyers B    18:21.47   21             
 31 Hasty, Iliana             08 West Seattle          19:50.70                  
 32 Hou, Darinah              07 Cascade Striders B    21:09.43                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders A           18    1    2    4    5    6   10   11   19     
      Total Time:  1:09:06.96                                                    
         Average:    13:49.40                                                    
   2 Rain City Flyers A           46    3    7    9   13   14   15   16   17     
      Total Time:  1:14:07.72                                                    
         Average:    14:49.55                                                    
   3 Rain City Flyers B           79    8   12   18   20   21                    
      Total Time:  1:22:40.88                                                    
         Average:    16:32.18                          


11-12 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Oliver, Drew              05 Rain City Flyers A    10:49.25    1             
  2 Schneider, William        05 Rain City Flyers A    10:50.31    2             
  3 Joy, Carter               05 Rain City Flyers A    10:55.67    3             
  4 Sandnes, Will             05 Rain City Flyers A    10:56.31    4             
  5 Heninger, Liam            05 Issaquah Par          11:27.24                  
  6 Gordon, Tenichi           05 Kitsap Flier          11:33.01                  
  7 Puffer, James             05 Camas XC              11:39.93    5             
  8 Effgen, Shane             06 36-Unattached         11:41.01                  
  9 Plesko, Logan             05 Rain City Flyers A    11:41.61    6             
 10 Englert, Melkamu          05 Federal Way Track     11:47.79    7             
 11 Trevino, Alexander        05 36-Unattached         11:54.11                  
 12 Stewart, Aiden            05 Camas XC              11:55.21    8             
 13 Jakuc, Joachim            06 Cascade Striders A    11:56.44    9             
 14 Dunne-Loper, Robert       05 Rain City Flyers A    12:05.04   10             
 15 McKinstry, Joshua         05 Whisper Running       12:13.11                  
 16 Rickey, Brennen           05 Speed Unlimited       12:16.47                  
 17 Atrosh, Hudson            06 Speed Unlimited       12:17.93                  
 18 Aageson, Reidar           05 Issaquah Par          12:20.05                  
 19 Archer, Ben               05 Issaquah Par          12:25.53                  
 20 Frisbie-Smith, Duncan     06 Rain City Flyers A    12:26.64   11             
 21 Moazzam, Yusuf            06 Cascade Striders A    12:36.16   12             
 22 Benner, Braden            05 South Hill Running    12:41.62                  
 23 Kae, Ewan                 05 West Seattle          12:42.38                  
 24 Rafalovich, Zohar         05 Cascade Striders A    12:46.51   13             
 25 Russell, Keefe            06 Federal Way Track     12:47.24   14             
 26 Michelon, Decius          06 Federal Way Track     12:51.56   15             
 27 Penrose III, Alan         06 Barron Park           12:57.17                  
 28 Slye, Giovanni            05 West Seattle          12:59.52                  
 29 Potter, Riley             06 Camas XC              13:05.80   16             
 30 Miller, Ethan             05 Skagit Swift          13:10.80                  
 31 Borst, Bryce              06 Camas XC              13:12.62   17             
 32 Hirschfeld, Caleb         06 Rain City Flyers B    13:17.91   18             
 33 Dunne, Finn               06 Issaquah Par          13:20.63                  
 34 Bowman, Brennen           05 South Hill Running    13:25.29                  
 35 Beltran, Aaron            06 Federal Way Track     13:25.72   19             
 36 Fitch, Jackson            06 Rain City Flyers B    13:26.81   20             
 37 Montano, Daniel           06 Cascade Striders A    13:28.42   21             
 38 Lopez-Tapia, Tony         05 Federal Way Track     13:30.13   22             
 39 Burdett, Elliott          05 West Seattle          13:36.67                  
 40 Purcell, Quincy           05 Rain City Flyers A    13:39.31   23             
 41 Burgess, Collin           05 Camas XC              13:43.05   24             
 42 Atkinson, Kyle            06 36-Unattached         13:44.00                  
 43 Bigelow, Jack             06 Rain City Flyers B    13:48.92   25             
 44 Huh, Benjamin             05 Speed Unlimited       13:59.31                  
 45 Rader Rice, Gabriel       06 Barron Park           14:00.99                  
 46 Frederick, Paul           05 West Seattle          14:08.07                  
 47 Adkins, Isaac             05 Skagit Swift          14:12.77                  
 48 Cardona Ruud, Aiden       06 Cascade Striders A    14:19.26   26             
 49 Huh, Lewis                06 Speed Unlimited       14:28.29                  
 50 Ghouse, Ammar             05 Cascade Striders A    14:33.04   27             
 51 Leuschke, Johan           06 Rain City Flyers B    15:00.03   28             
 52 Strongwill, Logan         05 Camas XC              15:10.30   29             
 53 McAdams, Simeon           06 Rain City Flyers B    15:26.34   30             
 54 Fisher, Logan             06 Federal Way Track     15:52.85   31             
 55 Jacobson, Edan            05 Cascade Striders A    15:57.79   32             
 56 Todaro, Lloyd             05 Rain City Flyers B    15:59.62   33             
 57 Carrillo, Christopher     05 Camas XC              16:27.56   34             
 58 Morrison, Jameson         05 South Hill Running    17:44.40                  
 59 Swenson, Max              05 Rain City Flyers B    18:15.32   35             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           16    1    2    3    4    6   10   11   23     
      Total Time:    55:13.15                                                    
         Average:    11:02.63                                                    
   2 Camas XC                     70    5    8   16   17   24   29   34          
      Total Time:  1:03:36.61                                                    
         Average:    12:43.33                                                    
   3 Federal Way Track            77    7   14   15   19   22   31               
      Total Time:  1:04:22.44                                                    
         Average:    12:52.49                                                    
   4 Cascade Striders A           81    9   12   13   21   26   27   32          
      Total Time:  1:05:06.79                                                    
         Average:    13:01.36                                                    
   5 Rain City Flyers B          121   18   20   25   28   30   33   35          
      Total Time:  1:11:00.01                                                    
         Average:    14:12.01                                                    


11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Brown, Alyvia             05 Cascade Striders A    11:42.37    1             
  2 Borsheim, Ava             06 Federal Way Track     11:44.59    2             
  3 McManus, Maisie           05 Rain City Flyers      12:07.33    3             
  4 Cordova, Sara             05 Whisper Running       12:22.46                  
  5 Couch, Julia              06 Federal Way Track     12:35.60    4             
  6 Kolenski, Megan           05 Speed Unlimited       12:38.13    5             
  7 Evans, Alivia             05 Cascade Striders A    12:41.28    6             
  8 Herron, Ainsley           05 Cascade Striders A    12:46.13    7             
  9 Evans, Sara               05 Cascade Striders A    12:50.20    8             
 10 Willson, Talia            05 Speed Unlimited       12:56.09    9             
 11 Jones, Anika              05 Rain City Flyers      13:09.53   10             
 12 Chun, Sabrina             05 Speed Unlimited       13:20.57   11             
 13 Flindt, Alyssa            05 Issaquah Par          13:23.06   12             
 14 Wojewoda, Ela             05 Issaquah Par          13:24.46   13             
 15 Wallace, Hailey           06 36-Unattached         13:26.12                  
 16 Beyene, Selly             05 Barron Park           13:30.46                  
 17 Soriano, Yesenia          05 Federal Way Track     13:42.03   14             
 18 Wolf, Fiona               06 Cascade Striders A    13:47.29   15             
 19 Pierson, June             06 West Seattle          13:50.52                  
 20 Smith, Thea               06 Speed Unlimited       13:55.14   16             
 21 Oliva, Giada              05 Issaquah Par          13:58.06   17             
 22 McGrew, Emmie             06 Kitsap Flier          13:58.30                  
 23 Gregorich, Lilian         06 Rain City Flyers      14:11.03   18             
 24 Mackison, Clara           06 Barron Park           14:12.20                  
 25 Souza-Ponce, Anya         05 Rain City Flyers      14:13.87   19             
 26 Clemons, Aaliyah          05 Federal Way Track     14:15.69   20             
 27 Sherick, Samantha         06 West Seattle          14:18.96                  
 28 Ford, Tatum               06 Speed Unlimited       14:20.65   21             
 29 Carrel, Ava               05 Cascade Striders A    14:21.50   22             
 30 Willems, Jana             05 Speed Unlimited       14:41.18   23             
 31 Mason, Sierra             05 West Seattle          14:44.47                  
 32 Hoover, Molly             06 Cascade Striders A    14:54.65   24             
 33 Whaley, Elise             05 West Seattle          15:00.71                  
 34 Sutara, Viktoria          05 Cascade Striders B    15:16.17                  
 35 Martinez, Stella          06 Cascade Striders A    15:59.06   25             
 36 Yu, Lily                  05 Issaquah Par          15:59.86   26             
 37 Mayachar, Mia Abigail     06 Rain City Flyers      17:26.20   27             
 38 Thompson, Lily            05 Federal Way Track     17:50.59   28             
 39 Stevens, Emily            06 Issaquah Par          18:14.58   29             
 40 Wang, Weitong             05 Cascade Striders B    18:14.87                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders A           37    1    6    7    8   15   22   24   25     
      Total Time:  1:03:47.27                                                    
         Average:    12:45.46                                                    
   2 Speed Unlimited              62    5    9   11   16   21   23               
      Total Time:  1:07:10.58                                                    
         Average:    13:26.12                                                    
   3 Federal Way Track            68    2    4   14   20   28                    
      Total Time:  1:10:08.50                                                    
         Average:    14:01.70                                                    
   4 Rain City Flyers             77    3   10   18   19   27                    
      Total Time:  1:11:07.96                                                    
         Average:    14:13.60                                                    
   5 Issaquah Parks & Rec Glid    97   12   13   17   26   29                    
      Total Time:  1:15:00.02                                                    
         Average:    15:00.01                                                    


13-14 Boys Boys
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Goulet, Caleb             03 Rain City Flyers      13:52.05    1             
  2 Jenkins, Evan             04 Camas XC A            14:24.44    2             
  3 Behan, Hale               03 Cascade Striders A    14:26.32    3             
  4 Fisher, Hayden            04 Federal Way Track     14:30.56    4             
  5 Tafolla, Adrean           04 Speed Unlimited       14:37.07    5             
  6 Fresh, Wilson             03 Camas XC A            14:41.73    6             
  7 Hanrahan, Michael         04 Skagit Swift          14:42.47                  
  8 Ibarra, Alec              04 36-Unattached         14:48.36                  
  9 Souza-Ponce, Eric         03 Rain City Flyers      14:49.99    7             
 10 Guaderrama, Landon        03 Federal Way Track     14:50.72    8             
 11 Sing, Maximus             03 Federal Way Track     14:51.18    9             
 12 Wrede, Mason              03 Camas XC A            14:52.08   10             
 13 Broadbent, Jakob          04 Snohomish Track       14:53.77   11             
 14 Lyons, Harrison           03 Federal Way Track     14:54.87   12             
 15 Oathout, Alex             03 36-Unattached         14:55.98                  
 16 Horr, Ryan                04 Skagit Swift          14:58.07                  
 17 Castillo, Mateo           03 Snohomish Track       15:06.05   13             
 18 Karmell, Jameson          03 Federal Way Track     15:06.93   14             
 19 Robles, Vincenzo          03 Camas XC A            15:07.41   15             
 20 Dinh, Tyler               04 Camas XC A            15:08.14   16             
 21 Wallace, Braden           04 Snohomish Track       15:08.62   17             
 22 Miller, Alex              03 Skagit Swift          15:11.08                  
 23 Smith, Anthony            03 Speed Unlimited       15:11.79   18             
 24 Guest, Rustam             03 Speed Unlimited       15:13.19   19             
 25 Pecheos, Tanner           03 Federal Way Track     15:13.59   20             
 26 Dozier, Tanner            04 Camas XC A            15:16.83   21             
 27 Villanueva, Kya           04 Speed Unlimited       15:19.30   22             
 28 Helmes, Jude              04 Whisper Running       15:23.97                  
 29 Vitale, Triton            04 Federal Way Track     15:28.10   23             
 30 Pratapas, John            03 Speed Unlimited       15:28.38   24             
 31 Aldrich, Maxwell          03 Rain City Flyers      15:28.83   25             
 32 Frawley, Carson           03 Camas XC A            15:32.99   26             
 33 Stafford, Luke            04 Snohomish Track       15:35.60   27             
 34 Serper, Alexander         03 Cascade Striders A    15:38.43   28             
 35 Singh, Paarth             04 Issaquah Par          15:40.46                  
 36 Gagnon, Kelton            04 36-Unattached         15:50.81                  
 37 Lee, Preston              04 Snohomish Track       15:52.75   29             
 38 Slate, Josh               03 Cascade Striders A    15:53.40   30             
 39 King, Peterson            03 Rain City Flyers      15:57.40   31             
 40 Stark, Covey              03 Camas XC A            16:01.42   32             
 41 Jaureguy, Camden          04 Rain City Flyers      16:07.39   33             
 42 Erickson, Ethan           04 Rain City Flyers      16:08.82   34             
 43 Kuss, Cody                03 36-Unattached         16:14.88                  
 44 Hansen, Soren             03 Cascade Striders A    16:16.86   35             
 45 Stevens, Rett             04 Snohomish Track       16:17.17   36             
 46 Hicks, Seth               04 Snohomish Track       16:24.39   37             
 47 Reyes Martinez, Leonardo  03 Speed Unlimited       16:30.44   38             
 48 Powers, Levi              04 Snohomish Track       16:54.67   39             
 49 Pree, Danny               04 Barron Park           16:58.00                  
 50 Hoisington, Quinn         04 Rain City Flyers      17:01.94   40             
 51 Jordan, Ben               04 Whisper Running       17:04.67                  
 52 Rosales, Leo              04 Rain City Flyers      17:08.10   41             
 53 DeYoung, Nicholas         04 South Hill Running    17:12.29                  
 54 Williams, Braxton         04 36-Unattached         17:16.99                  
 55 Brown, Northern           04 Cascade Striders A    17:17.81   42             
 56 Ensminger, Luke           03 Cascade Striders A    17:24.19   43             
 57 Weed, Merek               04 Cascade Striders B    17:32.85                  
 58 Kalach, Tomer             04 Cascade Striders A    17:38.25   44             
 59 Laskey, William           03 Camas XC B            17:58.54                  
 60 Goldberg, Hayden          03 Cascade Striders B    18:12.05                  
 61 Dinh, Clark               04 Camas XC B            18:24.96                  
 62 Gallaher, Cash            04 36-Unattached         19:14.71                  
 63 Trinh, Michael            04 West Seattle          21:37.28                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track            47    4    8    9   12   14   20   23          
      Total Time:  1:14:14.26                                                    
         Average:    14:50.86                                                    
   2 Camas XC A                   49    2    6   10   15   16   21   26   32     
      Total Time:  1:14:13.80                                                    
         Average:    14:50.76                                                    
   3 Speed Unlimited              88    5   18   19   22   24   38               
      Total Time:  1:15:49.73                                                    
         Average:    15:09.95                                                    
   4 Rain City Flyers             97    1    7   25   31   33   34   40   41     
      Total Time:  1:16:15.66                                                    
         Average:    15:15.14                                                    
   5 Snohomish Track              97   11   13   17   27   29   36   37   39     
      Total Time:  1:16:36.79                                                    
         Average:    15:19.36                                                    
   6 Cascade Striders A          138    3   28   30   35   42   43   44          
      Total Time:  1:19:32.82                                                    
         Average:    15:54.57                                                    


13-14 Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Borsheim, Ella            04 Federal Way Track     14:43.58    1             
  2 Freeman, Olivia           03 Rain City Flyers A    15:34.91    2             
  3 Connolly, Chloe           03 Cascade Striders A    15:37.22    3             
  4 Mirkin, Sarah             03 Speed Unlimited       15:45.63    4             
  5 Montgomery, Ella          03 Rain City Flyers A    15:47.07    5             
  6 Kalisch, Milena           03 36-Unattached         15:51.91                  
  7 Selenis, Sloane           04 Rain City Flyers A    15:52.86    6             
  8 Cantine, Maya             04 Speed Unlimited       15:53.12    7             
  9 Wall, Abigail             04 Whisper Running A     16:05.97    8             
 10 Swegler Richmond, Kaia    04 36-Unattached         16:09.29                  
 11 Mahaffy, Kira             03 Whisper Running A     16:09.61    9             
 12 Hoagland, Amelia          04 Skagit Swift          16:14.43                  
 13 Shakespeare, Kylee        04 South Hill Running    16:15.73   10             
 14 Mailhiot, Sage            04 Skagit Swift          16:16.04                  
 15 Martinez, Faith           04 Speed Unlimited       16:21.66   11             
 16 Flolo, Katelyn            04 Whisper Running A     16:28.42   12             
 17 Krueger, Keanna           03 36-Unattached         16:33.26                  
 18 Stiles, Olivia            04 Cascade Striders A    16:34.82   13             
 19 Ulin, Callie              03 Whisper Running B     16:36.13   14             
 20 Petrbokova, Anna          04 Cascade Striders A    16:37.52   15             
 21 Lewis, Lauren             03 Federal Way Track     16:37.80   16             
 22 DeJarlais, Emily          03 Cascade Striders A    16:40.17   17             
 23 Mckinstry, Ashley         03 Whisper Running A     16:40.70   18             
 24 Owen, Candice             04 Whisper Running B     16:41.14   19             
 25 O'Brien, Kiley            04 Whisper Running A     16:42.74   20             
 26 Holford, Lauren           03 Speed Unlimited       16:46.30   21             
 27 Philbin, Jill             03 Rain City Flyers B    16:47.64                  
 28 Rosenkranz, Emily         03 Whisper Running A     16:49.05   22             
 29 Shakespeare, Kennedy      04 South Hill Running    16:51.33   23             
 30 Buzzard, Chloe            04 Whisper Running B     16:52.17   24             
 31 Ellis, Sarah              04 Issaquah Par          16:52.51                  
 32 Atkins, Abigail           03 South Hill Running    17:04.92   25             
 33 Reeck, Ashley             03 36-Unattached         17:11.82                  
 34 Johnson, Kaitlyn          03 36-Unattached         17:12.56                  
 35 Dilworth, Makenzie        03 Federal Way Track     17:21.17   26             
 36 Hinds, Natalie            04 Rain City Flyers A    17:21.40   27             
 37 Mickel, Rubee             04 Whisper Running B     17:22.66   28             
 38 Van Valkenburg, Emily     04 36-Unattached         17:25.42                  
 39 Stone, Jazmyn             03 Federal Way Track     17:31.91   29             
 40 MacDonald, Abigail        04 Rain City Flyers A    17:34.64   30             
 41 Ballard, Kelsey           03 Federal Way Track     17:35.84   31             
 42 Segall, Anika             04 Rain City Flyers A    17:38.40   32             
 43 Cannistra, Kathryn        03 Cascade Striders A    17:43.13   33             
 44 Lucas, Kayla              04 South Hill Running    17:45.24   34             
 45 Jin, Rachel               04 Speed Unlimited       17:47.05   35             
 46 Barrett, Alyson           04 Speed Unlimited       17:48.62   36             
 47 Peddie, Natalie           04 Whisper Running B     17:51.61   37             
 48 Riordan, Kathleen         03 Federal Way Track     17:55.43   38             
 49 Pettingill, Addison       04 South Hill Running    18:03.42   39             
 50 Maas, Paige               04 Whisper Running B     18:05.96   40             
 51 Diseth, Sophia            04 South Hill Running    18:09.10   41             
 52 Rensch, Merin             03 Cascade Striders A    18:12.80   42             
 53 Wolf, Claudia             04 Cascade Striders A    18:28.29   43             
 54 Petrbokova, Marie         04 Cascade Striders B    18:32.49                  
 55 Lewis, Ellen              03 Rain City Flyers A    19:07.67   44             
 56 Liang, Brooklyn           03 Cascade Striders A    19:10.43   45             
 57 Clark, Jaycee             04 South Hill Running    19:24.46   46             
 58 Davidson, Hannah          03 Federal Way Track     19:37.68   47             
 59 Olson, Sarah              03 Cascade Striders B    20:05.96                  
 60 Arnold, Lauren            03 Cascade Striders B    20:34.63                  
 61 Morrison, Janae           04 South Hill Running    21:31.20   48             
 62 Mayachar, Hannah Isabell  04 Rain City Flyers A    22:14.87   49             
 63 Moazzam, Sabreen          03 Cascade Striders B    23:10.15                  
 64 Rishikesan, Sanjita       03 Cascade Striders A    23:45.73                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Whisper Running A            67    8    9   12   18   20   22               
      Total Time:  1:22:07.44                                                    
         Average:    16:25.49                                                    
   2 Rain City Flyers A           70    2    5    6   27   30   32   44   49     
      Total Time:  1:22:10.88                                                    
         Average:    16:26.18                                                    
   3 Speed Unlimited              78    4    7   11   21   35   36               
      Total Time:  1:22:33.76                                                    
         Average:    16:30.76                                                    
   4 Cascade Striders A           81    3   13   15   17   33   42   43   45     
      Total Time:  1:23:12.86                                                    
         Average:    16:38.58                                                    
   5 Federal Way Track           103    1   16   26   29   31   38   47          
      Total Time:  1:23:50.30                                                    
         Average:    16:46.06                                                    
   6 Whisper Running B           122   14   19   24   28   37   40               
      Total Time:  1:25:23.71                                                    
         Average:    17:04.75                                                    
   7 South Hill Running          131   10   23   25   34   39   41   46   48     
      Total Time:  1:26:00.64                                                    
         Average:    17:12.13                                                    

                           
 
15-18 Boys 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          

15-16
  1 McSheffrey, Garrett       01 36-Unattached         17:33.79                  
  2 Lewis, Michael            01 Rain City Flyers      17:38.80    1             
  3 Becker, Lucas             01 36-Unattached         17:50.99                  
  4 Heagler, Ben              01 Rain City Flyers      18:07.73    2             
  5 Cantine, Aidan            01 Speed Unlimited       18:11.99                            
  6 Flood, Adam               02 Rain City Flyers      18:24.66    3             
  7 Romano-Olsen, John        02 Rain City Flyers      18:28.11    4             
  8 Seeley, Lucas             02 Rain City Flyers      18:37.35    5                              
  9 Joseph, Elian             02 Speed Unlimited       19:06.75                  
 10 Gagnon, Tanyr             01 36-Unattached         19:30.52                  
 11 Danforth, Asa             02 Chuckanut Ra          19:40.91                  
 12 Swettenam, Grant          02 36-Unattached         19:41.39                        
 13 Anderson, Ethan           02 Rain City Flyers      20:18.49    6                       
 14 Hammer, Carson            02 Cascade Striders      21:11.61                  
               
17-18                                                                                 
  1 Ashley, Ethan             00 Cascade Striders      18:17.05                  
  2 Slominski, Joel           00 36-Unattached         18:20.24         
  3 Sundt, Zachary            99 Barron Park           19:01.21 
  4 Krattinger, Sven          00 Barron Park           19:56.66                  
  5 Cushman VI, James         00 36-Unattached         20:13.34          
  6 Morrison, Justin Christo  00 South Hill Running    21:11.35       
  7 Moazzam, Usman            00 Cascade Striders      21:32.58   

                                  Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:31:16.65                                                    
         Average:    18:15.33    


15-18 Girls 5 km
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================

15-16
  1 Hirschfeld, Anya          01 Rain City Flyers      20:51.81            
  2 Nakamura, Miri            02 Speed Unlimited       21:29.44        
  3 Crow, Christina           02 Speed Unlimited       21:52.67        
  4 Jaculewicz, Danielle      02 Rain City Flyers      22:19.27        
  5 Morrison, Jada            02 South Hill Running    22:42.94            
  6 Groene, Anna              01 Cascade Striders      23:14.19        
  7 Meehan, Hannah            02 36-Unattached         23:55.02        
  8 Hinds, Katherine          02 Rain City Flyers      24:32.88        
  9 Selenis, Asa              02 Rain City Flyers      25:20.54        
 10 Van denBosch, Payton      02 36-Unattached         25:48.15     

17-18                                                                             
  1 Wallace, Brooke           00 36-Unattached         21:15.16 
  2 Lovan, Sarah              00 36-Unattached         23:03.24 
  3 Lawson, Rachel            00 Cascade Striders      23:41.09 
  4 Nakamura, Kae             00 Speed Unlimited       25:18.56