RESULTS: 2016 USATF Pacific Northwest Junior Olympic Cross Country Championships

November 12, 2016       Lower Woodland Park - Seattle, WA
 
8 & Under Girls 2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Hudders, Corinne          09 Rain City Flyers A     9:13.62                  
  2 Powell, Macy              09 High Voltage A         9:47.72                  
  3 Lovejoy, Flora            09 Rain City Flyers A     9:54.27                  
  4 Russell, Piper            08 Federal Way Track A   10:06.75    1             
  5 Price, Paetyn             10 Kitsap Flier          10:09.73                  
  6 Davis, Quincy             08 Unattached            10:24.15                  
  7 Wu, Weijia                09 Cascade Striders A    10:29.29                  
  8 Whitaker, Isabel          09 Federal Way Track A   10:31.11    2             
  9 Carter, Sonya             08 Rain City Flyers A    10:35.82                  
 10 Effgen, Clare             09 Unattached            10:36.71                  
 11 Nelson, Charlyee          08 Federal Way Track A   10:38.13    3             
 12 Carrel, Violet            09 Cascade Striders A    10:45.36                  
 13 Knuckey, Olivia           10 Issaquah Par          10:51.06                  
 14 Corner, Anastasia         09 High Voltage A        10:54.67                  
 15 Couch, Taitum             09 Federal Way Track A   11:39.35    4             
 16 Houghton, Daphne          08 Rain City Flyers A    11:52.00                  
 17 Novakoski, Katherine      09 Federal Way Track A   12:33.57    5             
 18 Bartholomew, Bianca       08 Federal Way Track A   12:38.89    6             
 19 Alexander, Emily          09 Issaquah Par          12:42.15                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track A          15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:    55:28.91                                                    
         Average:    11:05.79                                                    


8 & Under Boys 2 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #2138 Brooks, Quinten     08 Speed Unlimited A         8:20                  
  2  #161 Nostrom, Hawker     08 Federal Way Track A       8:25    1             
  3 #2140 Evans, Jack         08 Speed Unlimited A         8:43                  
  4   #68 Sheffield, Jaxon    08 Cascade Striders A        8:56    2             
  5  #275 Jakubek, Evan       08 Rain City Flyers A        8:57    3             
  6   #62 Montano, Rodrigo    08 Cascade Striders A        9:12    4             
  7   #12 Stevick, Wesley     08 Barron Park               9:31                  
  8   #71 Trimmer, Zayn       08 Cascade Striders A        9:32    5             
  9  #286 Oliver, Brooks      10 Rain City Flyers A        9:40    6             
 10   #70 Stern, Tamir        08 Cascade Striders A        9:41    7             
 11  #293 Urquhart, Ethan     08 Rain City Flyers A        9:46    8             
 12  #283 McAdams, Caleb      09 Rain City Flyers A        9:56    9             
 13  #295 Wittmann, Nicholas  08 Rain City Flyers A       10:05   10             
 14  #159 Nemeth, Emerson     08 Federal Way Track A      10:10   11             
 15  #148 Ballard, Spencer    08 Federal Way Track A      10:13   12             
 16  #154 Ike, Nathaniel      08 Federal Way Track A      10:14   13             
 17  #160 Nemeth, Gracin      09 Federal Way Track A      10:29   14             
 18  #167 Sing, Quinnton      09 Federal Way Track A      10:29   15             
 19  #182 Hammerstad, Boden   08 High Voltage A           10:41   16             
 20  #156 Lopez-Tapia, Nery   09 Federal Way Track A      10:42   17             
 21  #187 Papineau, Jude      09 High Voltage A           10:43   18             
 22  #162 Phelps, Silas       09 Federal Way Track A      10:52   19             
 23  #277 Knox, Tyler         08 Rain City Flyers A       10:55   20             
 24   #50 Forsberg, Calvin    08 Cascade Striders A       11:06   21             
 25  #288 Polakoff, Seiji     08 Rain City Flyers A       11:18   22             
 26  #178 Corner, Josiah      08 High Voltage A           11:23   23             
 27  #188 Whelan, Colby       09 High Voltage A           12:11   24             
 28  #186 Linxweiler, Whit    08 High Voltage A           12:53   25             
 29  #266 Chamberlin, Owen    09 Rain City Flyers A       13:54   26             
 30  #212 Bearden, Hugh       11 Kitsap Flier             17:26                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           36    3    6    8    9   10   20   22   26     
      Total Time:    48:24.00                                                    
         Average:     9:40.80                                                    
   2 Cascade Striders A           39    2    4    5    7   21                    
      Total Time:    48:27.00                                                    
         Average:     9:41.40                                                    
   3 Federal Way Track A          51    1   11   12   13   14   15   17   19     
      Total Time:    49:31.00                                                    
         Average:     9:54.20                                                    
   4 High Voltage A              106   16   18   23   24   25                    
      Total Time:    57:51.00                                                    
         Average:    11:34.20   


9-10 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #78 Borsheim, Ava       06 Cascade Striders B       12:32    1             
  2  #245 Lovejoy, Elena      06 Rain City Flyers A       12:49    2             
  3   #81 Couch, Julia        06 Cascade Striders B       13:22    3             
  4   #22 Bringemeier, Kira   06 Cascade Striders A       13:28    4             
  5   #30 Evans, Gwendolyn    06 Cascade Striders A       13:30    5             
  6    #2 Mackison, Clara     06 Barron Park              13:43                  
  7   #42 Wolf, Fiona         06 Cascade Striders A       13:47    6             
  8 #2121 Ford, Tatum         06 Speed Unlimited A        13:56                  
  9  #250 Peng, Clara         06 Rain City Flyers A       14:05    7             
 10   #26 Collier, Sydney     07 Cascade Striders A       14:06    8             
 11 #2132 Smith, Thea         06 Speed Unlimited A        14:23                  
 12  #303 Hannasch, Claire    06 Unattached               14:36                  
 13  #238 Gregorich, Lilian   06 Rain City Flyers A       14:54    9             
 14  #344 Watson, Greta       07 Whatcom Tesseract A      14:55                  
 15   #90 Nemeth, Brienna     06 Cascade Striders B       15:08   10             
 16   #92 Phelps, Dasia       07 Cascade Striders B       15:22   11             
 17   #33 Hoover, Molly       06 Cascade Striders A       15:25   12             
 18  #307 Lindquist, Sarah    07 Unattached               15:35                  
 19  #256 Spoonemore, Carmen  06 Rain City Flyers A       15:40   13             
 20  #244 Lendrum Fort, Anna  07 Rain City Flyers A       15:41   14             
 21 #2130 Schefer, Andrea     07 Speed Unlimited A        16:16                  
 22  #258 Walker, Mackenzie   07 Rain City Flyers A       17:13   15             
 23   #87 McDonald, Cymran    07 Cascade Striders B       17:50   16             
 24  #172 Warren, Lilly       07 High Voltage A           18:05                  
 25  #190 Brown, Morgan       06 Issaquah Par             18:13                  
 26  #224 Teters, Emma        07 Sonic Boom R             18:35                  
 27   #31 Fuhlman, Dahlia     06 Cascade Striders A       19:47   17             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders A           35    4    5    6    8   12   17               
      Total Time:  1:10:16.00                                                    
         Average:    14:03.20                                                    
   2 Cascade Striders B           41    1    3   10   11   16                    
      Total Time:  1:14:14.00                                                    
         Average:    14:50.80                                                    
   3 Rain City Flyers A           45    2    7    9   13   14   15               
      Total Time:  1:13:09.00                                                    
         Average:    14:37.80                                                    


9-10 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1   #66 Secheyron, Paul     06 Cascade Striders A       12:07    1             
  2  #323 Effgen, Shane       06 Unattached               12:24                  
  3  #285 McManus, Charlie    07 Rain City Flyers A       12:32    2             
  4  #200 Forenza, Michael    06 Issaquah Par             12:39                  
  5 #2136 Atrosh, Hudson      06 Speed Unlimited A        12:45    3             
  6  #883 Patel, Joshua       06 Speed Unlimited A        12:46    4             
  7  #326 Lanser, William     06 Unattached               12:49                  
  8  #269 Frisbie-Smith, Dun  06 Rain City Flyers A       12:51    5             
  9   #60 Moazzam, Yusuf      06 Cascade Striders A       13:04    6             
 10   #75 Wilkins, Zackary    06 Cascade Striders A       13:10    7             
 11  #280 Korb-Nice, Camden   07 Rain City Flyers A       13:12    8             
 12  #268 Fitch, Jackson      06 Rain City Flyers A       13:28    9             
 13  #273 Hirschfeld, Caleb   06 Rain City Flyers A       13:33   10             
 14  #865 Kearns, Jonah       07 Rain City Flyers B       13:33   11             
 15  #278 Knutson, Blue       06 Rain City Flyers A       13:33   12             
 16   #55 Jakuc, Joachim      06 Cascade Striders A       13:37   13             
 17  #180 Frederick, William  07 High Voltage A           13:39   14             
 18   #20 Mirkin, Patrick     07 Capitol Hill             13:48                  
 19  #267 Deiner, Grayson     07 Rain City Flyers A       13:51   15             
 20   #61 Montano, Daniel     06 Cascade Striders A       13:52   16             
 21  #203 Kissick, Frank      06 Issaquah Par             13:54                  
 22    #9 Penrose III, Alan   06 Barron Park              13:58                  
 23  #881 Nair, Ayden         07 Speed Unlimited A        14:02   17             
 24  #884 Punke, Jackson      07 Speed Unlimited A        14:04   18             
 25 #2142 Fisher, Logan       06 Speed Unlimited A        14:17   19             
 26  #858 Billett, Max        07 Rain City Flyers B       14:18   20             
 27  #274 Hudders, Nathan     06 Rain City Flyers A       14:22   21             
 28 #2137 Beltran, Aaron      06 Speed Unlimited A        14:24   22             
 29   #10 Rader Rice, Gabrie  06 Barron Park              14:32                  
 30  #886 Russell, Keefe      06 Speed Unlimited A        14:34   23             
 31  #866 Margarones, Nikola  07 Rain City Flyers B       14:37   24             
 32  #868 Ragsdale, Caden     07 Rain City Flyers B       14:52   25             
 33  #871 Sethi, Ariya        06 Rain City Flyers B       14:56   26             
 34  #867 McAdams, Simeon     06 Rain City Flyers B       15:41   27             
 35  #225 Nelson, Shon        06 Sonic Boom R             15:47                  
 36  #204 McIntosh, Elliot    07 Issaquah Par             15:58                  
 37  #879 Nelson, Owen        07 Speed Unlimited B        16:01                  
 38  #184 Kae, Charley        07 High Voltage A           16:16   28             
 39  #869 Redpath, Etienne    06 Rain City Flyers B       16:23   29             
 40  #882 Niederman, Dane     06 Speed Unlimited A        16:31   30             
 41  #173 Ambrose, Jackson    07 High Voltage A           16:38   31             
 42   #57 Liang Sr, Jerald    07 Cascade Striders A       16:50   32             
 43  #174 Anselm, Gabriel     07 High Voltage A           18:21   33             
 44  #177 Burdett, Everett    07 High Voltage A           20:04   34             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           34    2    5    8    9   10   12   15   21     
      Total Time:  1:05:36.00                                                    
         Average:    13:07.20                                                    
   2 Cascade Striders A           43    1    6    7   13   16   32               
      Total Time:  1:05:50.00                                                    
         Average:    13:10.00                                                    
   3 Speed Unlimited A            61    3    4   17   18   19   22   23   30     
      Total Time:  1:07:54.00                                                    
         Average:    13:34.80                                                    
   4 Rain City Flyers B          106   11   20   24   25   26   27   29          
      Total Time:  1:12:16.00                                                    
         Average:    14:27.20                                                    
   5 High Voltage A              140   14   28   31   33   34                    
      Total Time:  1:24:58.00                                                    
         Average:    16:59.60    


11-12 Girls 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #134 Borsheim, Ella      04 Federal Way Track A      11:34    1             
  2 #2119 Evans, Alivia       05 Speed Unlimited A        12:16    2             
  3 #2117 Cantine, Maya       04 Speed Unlimited A        12:21    3             
  4  #106 Flolo, Katelyn      04 Evergreen Storm A        12:27                  
  5   #23 Brown, Alyvia       05 Cascade Striders A       12:29    4             
  6 #2127 Paduano, Olivia     04 Speed Unlimited A        12:35    5             
  7  #217 Hoagland, Amelia    04 Skagit Swift A           12:40                  
  8  #254 Selenis, Sloane     04 Rain City Flyers A       12:43    6             
  9  #320 Swegler Richmond,   04 Unattached               12:43                  
 10  #223 Carstens, Alauna    04 Osprey Track Club A      12:52                  
 11  #247 McManus, Maisie     05 Rain City Flyers A       12:52    7             
 12  #136 Lucas, Kayla        04 Federal Way Track A      12:54    8             
 13  #143 Shakespeare, Kylee  04 Federal Way Track A      12:54    9             
 14  #142 Shakespeare, Kenne  04 Federal Way Track A      12:55   10             
 15  #306 Kolenski, Megan     05 Unattached               12:55                  
 16   #32 Herron, Ainsley     05 Cascade Striders A       12:59   11             
 17  #304 Huxtable, Amelia    04 Unattached               13:01                  
 18  #248 Miller, Viole       04 Rain City Flyers A       13:09   12             
 19  #252 Segall, Anika       04 Rain City Flyers A       13:10   13             
 20  #319 Stiles, Olivia      04 Unattached               13:12                  
 21  #259 Weber, Annika       04 Rain City Flyers A       13:13   14             
 22   #34 Petrbokova, Anna    04 Cascade Striders A       13:16   15             
 23  #192 Fuhs, Eliza         04 Issaquah Par             13:17   16             
 24  #194 Harig, Jane         05 Issaquah Par             13:22   17             
 25 #2120 Evans, Sara         05 Speed Unlimited A        13:28   18             
 26  #300 Gerrodette, Shaely  04 Unattached               13:30                  
 27  #191 Flindt, Alyssa      05 Issaquah Par             13:33   19             
 28 #2133 Steskal, Sydney     04 Speed Unlimited A        13:34   20             
 29  #888 Mailhiot, Sage      04 Skagit Swift A           13:35                  
 30  #301 Giovi, Natalie      04 Unattached               13:36                  
 31 #2135 Willson, Talia      05 Speed Unlimited A        13:36   21             
 32 #2118 Chun, Sabrina       05 Speed Unlimited A        13:38   22             
 33  #857 Williams, Lucille   04 Rain City Flyers B       13:39   23             
 34  #876 Niederman, Noelle   05 Speed Unlimited B        13:41                  
 35  #144 Soriano, Yesenia    05 Federal Way Track A      13:54   24             
 36   #40 Weed, Vesta         04 Cascade Striders A       13:54   25             
 37   #35 Petrbokova, Marie   04 Cascade Striders A       13:57   26             
 38  #255 Souza-Ponce, Anya   05 Rain City Flyers A       13:58   27             
 39  #850 Chadsey, Isla       04 Rain City Flyers B       14:00   28             
 40  #314 Robertson, Sorrell  04 Unattached               14:06                  
 41 #2123 Jin, Rachel         04 Speed Unlimited A        14:07   29             
 42  #242 Korb-Nice, Gabriel  05 Rain City Flyers A       14:08   30             
 43   #41 Wolf, Claudia       04 Cascade Striders A       14:30   31             
 44  #251 Sabol, Elinor       04 Rain City Flyers A       14:44   32             
 45   #38 Sutara, Viktoria    05 Cascade Striders A       15:03   33             
 46  #854 McClelland, Emma    04 Rain City Flyers B       15:20   34             
 47  #309 Odonoghue-mcdonald  04 Unattached               15:25                  
 48  #852 Hinds, Natalie      04 Rain City Flyers B       15:32   35             
 49  #877 Shukla Jr, Arya     05 Speed Unlimited B        15:34                  
 50  #851 Compton, Louisa     05 Rain City Flyers B       15:43   36             
 51   #80 Carrel, Ava         05 Cascade Striders A       15:45   37             
 52   #82 Dhaliwal, Georgia   05 Cascade Striders B       15:57                  
 53    #1 Adams, Ellie        05 Barron Park              16:15                  
 54  #140 O'Brien, Finnley    05 Federal Way Track A      16:20   38             
 55  #193 Galliher, Brooklyn  04 Issaquah Par             16:29   39             
 56  #197 Yu, Lily            05 Issaquah Par             16:36   40             
 57  #341 Sturdevant, Laurel  05 Whatcom Tesseract A      16:41                  
 58   #95 Wang, Weitong       05 Cascade Striders B       17:43                  
 59  #146 Yagen, Hannah       05 Federal Way Track A      18:07   41             
 60  #137 McDonald, Pari      04 Federal Way Track A      18:23   42             
 61  #195 Knopp, Catherine    05 Issaquah Par             18:38   43             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited A            48    2    3    5   18   20   21   22   29     
      Total Time:  1:04:14.00                                                    
         Average:    12:50.80                                                    
   2 Rain City Flyers A           52    6    7   12   13   14   27   30   32     
      Total Time:  1:05:07.00                                                    
         Average:    13:01.40                                                    
   3 Federal Way Track A          52    1    8    9   10   24   38   41   42     
      Total Time:  1:04:11.00                                                    
         Average:    12:50.20                                                    
   4 Cascade Striders A           81    4   11   15   25   26   31   33   37     
      Total Time:  1:06:35.00                                                    
         Average:    13:19.00                                                    
   5 Issaquah Parks & Rec Gl     131   16   17   19   39   40   43               
      Total Time:  1:13:17.00                                                    
         Average:    14:39.40                                                    
   6 Rain City Flyers B          156   23   28   34   35   36                    
      Total Time:  1:14:14.00                                                    
         Average:    14:50.80    


11-12 Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #287 Oliver, Drew        05 Rain City Flyers A       11:05    1             
  2  #291 Sandnes, Will       05 Rain City Flyers A       11:07    2             
  3  #115 Dinh, Tyler         04 Evergreen Storm A        11:19                  
  4  #152 Fisher, Hayden      04 Federal Way Track A      11:24    3             
  5  #202 Heninger, Liam      05 Issaquah Par             11:25                  
  6  #327 Maris, Jesse        04 Unattached               11:26                  
  7  #264 Bleakley-Harris, S  05 Rain City Flyers A       11:26    4             
  8  #220 Hanrahan, Michael   04 Skagit Swift A           11:36                  
  9  #232 Kime, Austin        04 Snohomish Track A        11:40    5             
 10   #48 Davis, Caden        04 Cascade Striders A       11:49    6             
 11  #346 Buetow, Theodore    04 Whatcom Tesseract A      11:53                  
 12   #63 Olson, Rayjin       04 Cascade Striders A       11:58    7             
 13  #234 Stafford, Luke      04 Snohomish Track A        11:58    8             
 14 #2141 Evans, Nathan       04 Speed Unlimited A        12:07                  
 15  #265 Bloeser, Mason      04 Rain City Flyers A       12:08    9             
 16  #125 Stewart, Aiden      05 Evergreen Storm A        12:08                  
 17  #228 Broadbent, Jakob    04 Snohomish Track A        12:09   10             
 18   #73 Villanueva, Kya     04 Cascade Striders A       12:11   11             
 19  #206 Singh, Paarth       04 Issaquah Par             12:15                  
 20  #151 Englert, Melkamu    05 Federal Way Track A      12:22   12             
 21  #284 McArthur, Ian       05 Rain City Flyers A       12:23   13             
 22   #52 Greer, Rowan        05 Cascade Striders A       12:26   14             
 23  #864 Jenkins, Avery      04 Rain City Flyers B       12:32   15             
 24  #328 McDevitt, Colin     05 Unattached               12:33                  
 25  #272 Herndon, Miles      05 Rain City Flyers A       12:33   16             
 26   #47 Brown, Northern     04 Cascade Striders A       12:34   17             
 27  #863 Hoisington, Quinn   04 Rain City Flyers B       12:38   18             
 28  #861 Erickson, Ethan     04 Rain City Flyers B       12:39   19             
 29    #8 O'Hara, Jaden       04 Barron Park              12:41                  
 30  #185 Kae, Ewan           05 High Voltage A           12:47   20             
 31  #117 McKinstry, Joshua   05 Evergreen Storm A        12:50                  
 32  #281 Leary, Peter        04 Rain City Flyers A       12:51   21             
 33   #53 Gurman, Matan       04 Cascade Striders A       12:51   22             
 34  #233 Powers, Levi        04 Snohomish Track A        12:53   23             
 35  #859 Dunne-Loper, Rober  05 Rain City Flyers B       12:57   24             
 36  #870 Rosales, Leo        04 Rain City Flyers B       13:00   25             
 37  #163 Roberts, Caden      04 Federal Way Track A      13:06   26             
 38  #262 Anderson, Markai    04 Rain City Flyers A       13:09   27             
 39  #114 Dinh, Clark         04 Evergreen Storm A        13:23                  
 40   #74 Weed, Merek         04 Cascade Striders A       13:30   28             
 41  #149 Carter, Andre       04 Federal Way Track A      13:33   29             
 42  #165 Rygel, Andrew       05 Federal Way Track A      13:41   30             
 43  #860 Erickson, Avery     05 Rain City Flyers B       13:45   31             
 44  #231 Hicks, Seth         04 Snohomish Track A        13:46   32             
 45  #157 Lopez-Tapia, Tony   05 Federal Way Track A      13:47   33             
 46  #226 Phelps, Kaelin      05 Sonic Boom R             14:00                  
 47   #56 Jensen, Conner      05 Cascade Striders A       14:23   34             
 48  #862 Harrington, Simon   05 Rain City Flyers B       14:38   35             
 49  #179 Frederick, Paul     05 High Voltage A           14:47   36             
 50  #175 Bauersfeld, Cole    04 High Voltage A           14:52   37             
 51   #96 Facq, Sebastien     05 Cascade Striders B       15:02                  
 52  #183 Hill, Owen          05 High Voltage A           15:13   38             
 53  #872 Todaro, Lloyd       05 Rain City Flyers B       15:26   39             
 54  #181 Glover, Levi        05 High Voltage A           15:32   40             
 55  #176 Burdett, Elliott    05 High Voltage A           15:46   41             
 56  #874 Takeno, Yoshi       05 Rain City Flyers C       16:31                  
 57  #168 Wilson, Nicholas    05 Federal Way Track A      16:43   42             
 58  #873 Swenson, Max        05 Rain City Flyers C       16:51                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           29    1    2    4    9   13   16   21   27     
      Total Time:    58:09.00                                                    
         Average:    11:37.80                                                    
   2 Cascade Striders A           55    6    7   11   14   17   22   28   34     
      Total Time:  1:00:58.00                                                    
         Average:    12:11.60                                                    
   3 Snohomish Track A            78    5    8   10   23   32                    
      Total Time:  1:02:26.00                                                    
         Average:    12:29.20                                                    
   4 Federal Way Track A         100    3   12   26   29   30   33   42          
      Total Time:  1:04:06.00                                                    
         Average:    12:49.20                                                    
   5 Rain City Flyers B          101   15   18   19   24   25   31   35   39     
      Total Time:  1:03:46.00                                                    
         Average:    12:45.20                                                    
   6 High Voltage A              171   20   36   37   38   40   41               
      Total Time:  1:13:11.00                                                    
         Average:    14:38.20                                                    

13-14 Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #2131 Smith, Julia        03 Speed Unlimited A        15:05    1             
  2   #19 Mirkin, Sarah       03 Capitol Hill             15:48                  
  3 #2128 Riordan, Kathleen   03 Speed Unlimited A        15:57    2             
  4   #28 DeJarlais, Emily    03 Cascade Striders A       16:01    3             
  5  #305 Kalisch, Milena     03 Unattached               16:04                  
  6  #249 Montgomery, Ella    03 Rain City Flyers A       16:27    4             
  7  #105 Bowen, Riley        03 Evergreen Storm A        16:32                  
  8  #257 van Zuylen, Maja    03 Rain City Flyers A       16:33    5             
  9  #343 Tyran, Serena       02 Whatcom Tesseract A      16:36    6             
 10 #2124 Lewis, Lauren       03 Speed Unlimited A        16:37    7             
 11 #2125 Lund, Emma          03 Speed Unlimited A        16:39    8             
 12  #241 Jaculewicz, Daniel  02 Rain City Flyers A       16:39    9             
 13  #237 Freeman, Olivia     03 Rain City Flyers A       16:44   10             
 14  #342 Sullivan, Emerson   02 Whatcom Tesseract A      16:51   11             
 15 #2134 Stone, Jazmyn       03 Speed Unlimited A        16:55   12             
 16   #27 Connolly, Chloe     03 Cascade Striders A       16:56   13             
 17  #108 Peterson, Allyson   03 Evergreen Storm A        17:01                  
 18  #253 Selenis, Asa        02 Rain City Flyers A       17:02   14             
 19  #340 Smith, Tessa        02 Whatcom Tesseract A      17:14   15             
 20  #260 Wingfield, Beatric  03 Rain City Flyers A       17:25   16             
 21  #337 Brown, Hannah       03 Whatcom Tesseract A      17:28   17             
 22   #24 Cannistra, Kathryn  03 Cascade Striders A       17:30   18             
 23   #29 Doud, Isabella      03 Cascade Striders A       17:31   19             
 24  #339 Salomon, Maria      02 Whatcom Tesseract A      17:39   20             
 25  #338 Dillon, Aine        02 Whatcom Tesseract A      17:43   21             
 26   #39 Van Horn, Katherin  02 Cascade Striders A       17:44   22             
 27  #235 Allen, Jordan       02 Rain City Flyers A       17:44   23             
 28  #243 Le Bourgeois, Juli  03 Rain City Flyers A       17:45   24             
 29  #856 Switzer, Maura      02 Rain City Flyers B       18:11                  
 30 #2129 Roberts, Hailey     02 Speed Unlimited A        18:32   25             
 31  #313 Reeck, Ashley       03 Unattached               18:41                  
 32  #227 Daugherty, Elizabe  02 Snohomish Track A        18:48                  
 33   #37 Rensch, Merin       03 Cascade Striders A       18:48   26             
 34  #855 Otis, Stella        03 Rain City Flyers B       18:51                  
 35 #2116 Ballard, Kelsey     03 Speed Unlimited A        18:54   27             
 36 #2126 Nakamura, Miri      02 Speed Unlimited A        19:04   28             
 37  #853 Lewis, Ellen        03 Rain City Flyers B       19:11                  
 38   #44 Yan, Linda          02 Cascade Striders A       19:11   29             
 39   #18 Chen, Olivia        03 Capitol Hill             19:13                  
 40   #86 Liang, Brooklyn     03 Cascade Striders B       19:37   30             
 41   #93 Stern, Nitzan       03 Cascade Striders B       20:04   31             
 42   #84 Jacobson, Yeheli    03 Cascade Striders B       20:16   32             
 43   #21 Arnold, Lauren      03 Cascade Striders A       20:35   33             
 44  #890 Garica, Grayce      03 Skagit Swift A           20:41                  
 45   #89 Moazzam, Sabreen    03 Cascade Striders B       21:18   34             
 46   #91 Olson, Sarah        03 Cascade Striders B       21:24   35             
 47   #83 Facq, Olivia        03 Cascade Striders B       23:10   36             
 48   #85 Jensen, Madeline    02 Cascade Striders B       28:26   37             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited A            30    1    2    7    8   12   25   27   28     
      Total Time:  1:21:13.00                                                    
         Average:    16:14.60                                                    
   2 Rain City Flyers A           42    4    5    9   10   14   16   23   24     
      Total Time:  1:23:25.00                                                    
         Average:    16:41.00                                                    
   3 Whatcom Tesseract A          69    6   11   15   17   20   21               
      Total Time:  1:25:48.00                                                    
         Average:    17:09.60                                                    
   4 Cascade Striders A           75    3   13   18   19   22   26   29   33     
      Total Time:  1:25:42.00                                                    
         Average:    17:08.40                                                    
   5 Cascade Striders B          162   30   31   32   34   35   36   37          
      Total Time:  1:42:39.00                                                    
         Average:    20:31.80                                                    


13-14 Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #270 Goulet, Caleb       03 Rain City Flyers A       14:40    1             
  2  #350 Sturdevant, Landon  03 Whatcom Tesseract A      14:42    2             
  3  #201 Fuhs, Jasper        02 Issaquah Par             14:49    3             
  4  #230 Flinn, Owen         03 Snohomish Track A        14:53                  
  5   #14 Van Nuys, John      02 Barron Park              15:06    4             
  6 #2139 Elango, Eashver     03 Speed Unlimited A        15:10    5             
  7  #199 Bloom, Owen         02 Issaquah Par             15:13    6             
  8  #153 Guaderrama, Landon  03 Federal Way Track A      15:15    7             
  9  #887 Smith, Anthony      03 Speed Unlimited A        15:18    8             
 10  #166 Sing, Maximus       03 Federal Way Track A      15:21    9             
 11  #292 Souza-Ponce, Eric   03 Rain City Flyers A       15:22   10             
 12  #129 Fresh, Wilson       03 Evergreen Storm B        15:29   11             
 13  #155 Karmell, Jameson    03 Federal Way Track A      15:29   12             
 14  #329 Miller, Alexander   03 Unattached               15:34                  
 15  #335 Swettenam, Grant    02 Unattached               15:37                  
 16 #2144 Joseph, Elian       02 Speed Unlimited A        15:38   13             
 17  #263 Bargfrede, Cooper   03 Rain City Flyers A       15:38   14             
 18  #208 Woodward, Peter     02 Issaquah Par             15:39   15             
 19    #3 Bussey, John        02 Barron Park              15:40   16             
 20  #271 Herndon, Mason      03 Rain City Flyers A       15:40   17             
 21  #122 Robles, Vincenzo    03 Evergreen Storm A        15:41   18             
 22  #169 Zimmerman, Ryan     02 Federal Way Track A      15:44   19             
 23  #229 Castillo, Mateo     03 Snohomish Track A        15:46                  
 24  #261 Aldrich, Maxwell    03 Rain City Flyers A       15:48   20             
 25  #347 Danforth, Asa       02 Whatcom Tesseract A      15:49   21             
 26  #121 Riley, Jonathon     02 Evergreen Storm A        15:50   22             
 27  #131 Rose, Nathan        02 Evergreen Storm B        15:51   23             
 28  #325 Klingelhoffer, Cod  03 Unattached               15:51                  
 29    #6 Grant, Sam          02 Barron Park              15:53   24             
 30  #116 Hayward, Mitchell   02 Evergreen Storm A        15:55   25             
 31   #46 Behan, Hale         03 Cascade Striders A       15:59   26             
 32   #15 Weaver, Parker      03 Barron Park              16:00   27             
 33   #51 Greer, Ian          03 Cascade Striders A       16:06   28             
 34  #130 Hayward, Connor     02 Evergreen Storm B        16:11   29             
 35  #331 Nasu, Hiroto        03 Unattached               16:13                  
 36  #158 Lyons, Harrison     03 Federal Way Track A      16:13   30             
 37  #348 Drury, Fischer      03 Whatcom Tesseract A      16:15   31             
 38  #345 Bobadilla, Isaac    02 Whatcom Tesseract A      16:18   32             
 39   #17 Ziegler, Jordan     02 Barron Park              16:25   33             
 40  #349 Ramirez, Nolan      03 Whatcom Tesseract A      16:30   34             
 41  #150 Cedarquist, Nolan   02 Federal Way Track A      16:32   35             
 42 #2146 Kwon, Simon         03 Speed Unlimited A        16:35   36             
 43 #2145 Kusunose, Miki      02 Speed Unlimited A        16:36   37             
 44  #132 Wood, Conner        02 Evergreen Storm B        16:37   38             
 45 #2143 Guest, Rustam       03 Speed Unlimited A        16:37   39             
 46   #11 Randall, Hugh       02 Barron Park              16:43   40             
 47   #67 Serper, Alexander   03 Cascade Striders A       16:46   41             
 48   #76 Wu, Aaron           02 Cascade Striders A       16:55   42             
 49  #221 Miller, Alex        03 Skagit Swift A           17:12                  
 50  #205 Rosenkranz, Samuel  02 Issaquah Par             17:16   43             
 51  #222 Swain, Ayden        03 Skagit Swift A           17:39                  
 52   #58 Liang Sr, Willis    02 Cascade Striders A       17:43   44             
 53   #54 Hammer, Carson      02 Cascade Striders A       17:44   45             
 54  #294 Walker, Jonathan    03 Rain City Flyers A       17:45   46             
 55   #72 Van Horn, John      02 Cascade Striders A       17:54   47             
 56   #97 Goldberg, Hayden    03 Cascade Striders B       17:57                  
 57  #127 Zeamer, Matthew     03 Evergreen Storm A        18:06   48             
 58  #128 Blair, Russell      03 Evergreen Storm B        18:09   49             
 59   #49 Ensminger, Luke     03 Cascade Striders A       18:09   50             
 60  #276 King, Peterson      03 Rain City Flyers A       18:27   51             
 61  #218 Berard, Hunter      03 Skagit Swift A           18:34                  
 62  #123 Rotz, Corrigan      03 Evergreen Storm A        18:53   52             
 63  #219 Digweed, Joshua     03 Skagit Swift A           18:57                  
 64  #885 Reyes Martinez, Le  03 Speed Unlimited A        19:00   53             
 65   #99 Linscott, Emerson   03 Cascade Striders B       19:19                  
 66   #16 Whitney, Alden      03 Barron Park              19:35   54             
 67  #198 Alexander, Sean     03 Issaquah Par             20:10   55             
 68  #102 Sanu, Sohum         03 Cascade Striders B       20:16                  
 69   #98 Kraft, Yoav         03 Cascade Striders B       22:05                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           62    1   10   14   17   20   46   51          
      Total Time:  1:17:08.00                                                    
         Average:    15:25.60                                                    
   2 Federal Way Track A          77    7    9   12   19   30   35               
      Total Time:  1:18:02.00                                                    
         Average:    15:36.40                                                    
   3 Speed Unlimited A            99    5    8   13   36   37   39   53          
      Total Time:  1:19:17.00                                                    
         Average:    15:51.40                                                    
   4 Barron Park Striders A      104    4   16   24   27   33   40   54          
      Total Time:  1:19:04.00                                                    
         Average:    15:48.80                                                    
   5 Whatcom Tesseract A         120    2   21   31   32   34                    
      Total Time:  1:19:34.00                                                    
         Average:    15:54.80                                                    
   6 Issaquah Parks & Rec Gl     122    3    6   15   43   55                    
      Total Time:  1:23:07.00                                                    
         Average:    16:37.40                                                    
   7 Evergreen Storm B           150   11   23   29   38   49                    
      Total Time:  1:22:17.00                                                    
         Average:    16:27.40                                                    
   8 Evergreen Storm A           165   18   22   25   48   52                    
      Total Time:  1:24:25.00                                                    
         Average:    16:53.00                                                    
   9 Cascade Striders A          181   26   28   41   42   44   45   47   50     
      Total Time:  1:23:29.00                                                    
         Average:    16:41.80     


15-18 Girls 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #109 Phelps, Emily       01 Evergreen Storm A        19:47    1             
  2  #299 Gelmini, Courtney   99 Unattached               20:18                  
  3  #111 Timmons, Presley    00 Evergreen Storm A        20:55    2             
  4  #110 Pullen, Amelia      01 Evergreen Storm A        20:59    3             
  5  #316 Smith, Alexis       01 Unattached               21:31                  
  6  #107 Harrison, Anna      01 Evergreen Storm A        21:43    4             
  7  #321 Swettenam, Hannah   00 Unattached               22:57                  
  8  #302 Grassley, Lily      00 Unattached               23:02                  
  9  #104 Beaman, Molly       99 Evergreen Storm A        23:36    5             
 10  #899 Franco, Natalie     99 Unattached               23:54                  
 11 #2122 Hall, Sophia        00 Speed Unlimited A        24:36                  
 12  #318 Steffen, Zoe        00 Unattached               26:10                  
 13  #308 Lowe, Claire        99 Unattached               27:02                  
 14  #147 Yagen, Heidi        01 Federal Way Track A      27:22                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Evergreen Storm A            15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:  1:47:00.00                                                    
         Average:    21:24.00                                                    



15-18 Boys 5 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1  #120 Pullen, Aiden       99 Evergreen Storm A        17:37    1             
  2  #119 Peterson, Kyle      99 Evergreen Storm A        17:39    2             
  3  #113 Cibart, Ryan        00 Evergreen Storm A        17:39    3             
  4  #126 Yamaguchi, Shun     01 Evergreen Storm A        17:41    4             
  5   #65 Raman, Sanjay       01 Cascade Striders A       17:44                  
  6  #215 Burton, Jacob       98 Kitsap Flier             18:05                  
  7    #4 Castro, Tilahun     99 Barron Park              18:10                  
  8    #5 Fleckenstein, Samu  01 Barron Park              18:18                  
  9    #7 Miller, Dylan       00 Barron Park              18:18                  
 10  #289 Rathbun, Parker     00 Rain City Flyers A       18:21                  
 11  #282 Lewis, Michael      01 Rain City Flyers A       18:25                  
 12   #45 Beam, Joshua        01 Cascade Striders A       18:34                  
 13  #334 Slominski, Joel     00 Unattached               18:47                  
 14  #112 Bare, Kyle          00 Evergreen Storm A        19:05    5             
 15  #124 Southard, Justin    00 Evergreen Storm A        19:08    6             
 16  #216 Keith, Zachary      99 Kitsap Flier             19:23                  
 17  #214 Blalock, David      99 Kitsap Flier             19:28                  
 18   #13 Sundt, Zachary      99 Barron Park              19:59                  
 19  #164 Roberts Jr, Logan   00 Federal Way Track A      20:05                  
 20  #207 Woodward, Duncan    00 Issaquah Par             21:26                  
 21  #333 Robertson, Zane     01 Unattached               21:32                  
 22   #59 Moazzam, Usman      00 Cascade Striders A       22:32                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Evergreen Storm A            15    1    2    3    4    5    6               
      Total Time:  1:29:41.00                                                    
         Average:    17:56.20