USATF.tv
Nothing is Impossible

Event Listing

Event Logo 2016 USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, December 10, 2016 - Saturday, December 10, 2016
Veterans Park
Hoover, AL




news        videos         photos            results

NEWS

VIDEOS  


  
      
 

PHOTOS
 |<  < 1 - 2  >  >| 
IMG_2496 IMG_2651 IMG_2775
IMG_2502 IMG_2730 IMG_2794
IMG_2637 IMG_2762 IMG_2814



PACIFIC NORTHWEST RESULTS      full championship results

Place

Name

Club

Time

8u Girls

55

Corinne Hudders

Rain City Flyers

9:36

83

Weijia Wu

Cascade Striders

9:50

122

Piper Russell

Federal Way Track

10:20

128

Macy Powell

High Voltage

10:24

150

Sonya Carter

Rain City Flyers

10:45

192

Taitum Couch

Federal Way Track

12:15

8u Boys

35

Quinten Brooks

Speed Unlimited

8:42

44

Hawker Nostrom

Federal Way Track

8:49

103

Rodrigo Montano

Cascade Striders

9:24

182

Wesley Stevick

Barron Park Striders

10:06

185

Jack Evans

Speed Unlimited

10:07

187

Quinnton Sing

Federal Way Track

10:07

205

Caleb McAdams

Rain City Flyers

10:19

207

Tamir Stern

Cascade Striders

10:22

9-10 Girls

78

Ava Borsheim

Cascade Striders

13:23

85

Sydney Collier

Cascade Striders

13:28

88

Elena Lovejoy

Rain City Flyers

13:29

93

Julia Couch

Cascade Striders

13:32

104

Fiona Wolf

Cascade Striders

13:39

114

Gwendolyn Evans

Cascade Striders

13:47

154

Thea Smith

Speed Unlimited

14:18

163

Tatum Ford

Speed Unlimited

14:22

268

Carmen Spoonemore

Rain City Flyers

15:49

Teams

6

Cascade Striders

187 pts.

9-10 Boys

32

Paul Secheyron

Cascade Striders

12:06

50

Shane Effgen

Unattached

12:25

71

Hudson Atrosh

Speed Unlimited

13:37

94

William Lanser

Unattached

12:52

105

Joachim Jakuc

Cascade Striders

12:58

110

Zackary Wilkins

Cascade Striders

12:59

125

Michael Forenza

Issaquah Parks & Rec Gliders

13:05

133

Yusuf Moazzam

Cascade Striders

13:08

153

Duncan Frisbie-Smith

Rain City Flyers

13:18

155

Jackson Fitch

Rain City Flyers

13:19

173

Camden Korb-Nice

Rain City Flyers

13:25

175

Charlie McManus

Rain City Flyers

13:25

286

Nathan Hudders

Rain City Flyers

14:33

306

Daniel Montano

Cascade Striders

15:02

Teams

9

Cascade Striders

329 pts.

19

Rain City Flyers

451 pts.

11-12 Girls

3

Ella Borsheim

Federal Way Track

11:22

49

Alivia Evans

Speed Unlimited

12:21

71

Sloane Selenis

Rain City Flyers

12:29

116

Kylee Shakespeare

Federal Way Track

12:48

118

Kennedy Shakespeare

Federal Way Track

12:48

135

Maya Cantine

Speed Unlimited

12:55

185

Maisie McManus

Rain City Flyers

13:14

194

Kayla Lucas

Federal Way Track

13:15

201

Amelia Hoagland

Skagit Swift

13:17

220

Sydney Steskal

Speed Unlimited

13:23

222

Sara Evans

Speed Unlimited

13:23

249

Sabrina Chun

Speed Unlimited

13:35

270

Lucille Williams

Rain City Flyers

13:45

275

Viole Miller

Rain City Flyers

13:48

286

Eliza Fuhs

Issaquah Parks & Rec Gliders

13:59

288

Claudia Wolf

Cascade Striders

14:00

291

Talia Willson

Speed Unlimited

14:03

295

Rachel Jin

Speed Unlimited

14:04

324

Anya Souza-Ponce

Rain City Flyers

14:18

333

Gabriella Korb-Nice

Rain City Flyers

14:31

387

Weitong Wang

Cascade Striders

17:17

Teams

19

Speed Unlimited

461 pts.

24

Rain City Flyers

605 pts.

11-12 Boys

54

Hayden Fisher

Federal Way Track

11:37

87

Michael Hanrahan

Skagit Swift

11:50

91

Austin Kime

Snohomish Track

11:52

121

Caden Davis

Cascade Striders

11:59

158

Rayjin Olson

Cascade Striders

12:13

231

Luke Stafford

Snohomish Track

12:37

237

Peter Leary

Rain City Flyers

12:40

269

Miles Herndon

Rain City Flyers

12:52

285

Quinn Hoisington

Rain City Flyers

12:58

313

Markai Anderson

Rain City Flyers

13:13

13-14 Girls

14

Julia Smith

Speed Unlimited

14:21

31

Sarah Mirkin

Capitol Hill Cruisers

14:46

51

Kathleen Riordan

Speed Unlimited

15:03

91

Lauren Lewis

Speed Unlimited

15:26

93

Olivia Freeman

Rain City Flyers

15:27

98

Jazmyn Stone

Speed Unlimited

15:31

100

Chloe Connolly

Cascade Striders

15:32

110

Emily DeJarlais

Cascade Striders

15:35

191

Maja van Zuylen

Rain City Flyers

16:06

195

Isabella Doud

Cascade Striders

16:10

215

Beatrice Wingfield

Rain City Flyers

16:19

239

Danielle Jaculewicz

Rain City Flyers

16:28

241

Jordan Allen

Rain City Flyers

16:29

261

Kathryn Cannistra

Cascade Striders

16:34

273

Katherine Van Horn

Cascade Striders

16:41

287

Ashley Reeck

Unattached

16:49

297

Julie Le Bourgeois

Rain City Flyers

16:56

300

Linda Yan

Cascade Striders

16:58

315

Miri Nakamura

Speed Unlimited

17:14

341

Brooklyn Liang

Cascade Striders

17:52

345

Ellen Lewis

Rain City Flyers

18:02

349

Yeheli Jacobson

Cascade Striders

18:31

375

Serena Tyran

Whatcom Tesseract

22:47

Teams

9

Speed Unlimited

310 pts.

22

Cascade Striders

548 pts.

24

Rain City Flyers

571 pts.

13-14 Boys

195

Maximus Sing

Federal Way Track

14:18

219

Eashver Elango

Speed Unlimited

14:26

223

Jameson Karmell

Federal Way Track

14:26

229

Jasper Fuhs

Issaquah Parks & Rec Gliders

14:29

260

Anthony Smith

Speed Unlimited

14:42

302

Owen Bloom

Issaquah Parks & Rec Gliders

14:56

15-16 Girls

35

Alexis Smith

Unattached

20:58

15-16 Boys

82

Michael Lewis

Rain City Flyers

18:06

113

Joshua Beam

Cascade Striders

18:26

189

Usman Moazzam

Cascade Striders

20:44