USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Masters Track & Field Championships
Thursday, July 14, 2016 - Sunday, July 17, 2016
Grand Valley State University
Grand Rapids, MI



NEWS  7/19   Vergin, Becker, and Mathews win multiple titles at ​USATF Masters Championships in Michigan
 
PACIFIC NORTHWEST ENTRIES & RESULTS   meet website

Place

Name

Division

Event

City

Performance

1

Daphne Sluys

W55-59

400m

Bellingham, WA 

1:06.69

1

Dena Birade

W40-44

100m

Bellingham, WA 

12.66

1

George Mathews

M70-74

Hammer Throw

Seattle, WA 

42.32m / 138-10

1

George Mathews

M70-74

Weight Throw

Seattle, WA 

17.65m / 57-11.00

1

Paul Mannino

M40-44

1500m

Seattle, WA / Seattle RC

4:22.22

1

Rick Becker

M60-64

10,000m

Selah, WA / Club NW

36:05.65

1

Rick Becker

M60-64

5000m

Selah, WA / Club NW

17:51.60 

1

Roger Vergin

M75-79

Triple Jump

Poulsbo, WA / Club NW

7.91m / 25-11.50

1

Roger Vergin

M75-79

Pentathlon

Poulsbo, WA / Club NW

1849 pts.

1

Roger Vergin

M75-79

Weight Throw

Poulsbo, WA / Club NW

8.86m / 29-01.00

1

Steve Kemp

M60-64

Pentathlon

Blaine, WA 

3281 pts.

2

Art Turock

M65-69

Pentathlon

Kirkland, WA 

2492 pts.

2

Daphne Sluys

W55-59

200m

Bellingham, WA 

29.70

2

Daphne Sluys

W55-59

100m

Bellingham, WA 

14.59

2

Dena Birade

W40-44

200m

Bellingham, WA 

25.72

2

Roger Vergin

M75-79

Long Jump

Poulsbo, WA / Club NW

3.55m / 11-07.75

2

Roger Vergin

M75-79

Pole Vault

Poulsbo, WA / Club NW

1.40m / 4-07.00

2

Russell Jacquet-Acea

M60-64

300m Hurdles

Seattle, WA 

50.10

2

Russell Jacquet-Acea

M60-64

100m Hurdles

Seattle, WA 

17.59

2

Russell Jacquet-Acea

M60-64

Pentathlon

Seattle, WA 

3088 pts.

2

Scott Rick

M50-54

High Jump

Bellingham, WA 

1.60m / 5-03.00

2

Sean Messiter

M50-54

1500m

Bellingham, WA / Club NW

4:30.66

3

Laurent Birade

M45-49

400m Hurdles

Bellingham, WA 

1:01.42

3

Paul Mannino

M40-44

800m

Seattle, WA / Seattle RC

2:06.02

4

Richard Zerbe

M75-79

5000m Race Walk

Seattle, WA 

37:17.15

5

Ronald Corey

M40-44

400m

Bothell, WA 

55.13

5

Russell Jacquet-Acea

M60-64

2000m Steeplechase

Seattle, WA 

9:56.00

12

Jonathan Silva

M50-54

800m

Issaquah, WA 

2:28.12

14

Jonathan Silva

M50-54

1500m

Issaquah, WA 

5:06.13

Q

Daphne Sluys

W55-59

200m - 1st rd.

Bellingham, WA 

30.42

Q

Daphne Sluys

W55-59

400m -1st rd.

Bellingham, WA 

1:15:00

Q = Qualified for Finals