USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 USATF Half Marathon Trail Championships
Saturday, October 15, 2016 - Thursday, June 1, 2017
Lake Padden
Bellingham, WA



PACIFIC NORTHWEST RESULTS  complete championship results

Open Women

Place

Name

Age

City

Association

Time

Masters Place

2

Ladia Albertson-Junkans

30

Seattle, WA

Pacific Northwest

1:34:40

 

7

Maria Dalzot

28

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:42:43

 

9

Scarlett Graham

30

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:50:37

 

11

Emily Caseria

28

Blaine, WA

Pacific Northwest

1:54:28

 

12

Kristi Houk

32

Port Orchard, WA

Pacific Northwest

1:55:00

 

13

Kathleen Harri

42

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:57:39

W40 1st

15

Mary Geddes

50

Seattle, WA

Pacific Northwest

2:03:17

W50 1st

16

Hazel Clapp

30

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:14:20

 

17

Yvonne Naughton

39

La Conner, WA

Pacific Northwest

2:14:34

 

18

Sandra Farahani

69

Bellevue, WA

Pacific Northwest

2:44:57

W65 1st

Open Men

Place

Name

Age

City

Association

Time

Masters Place

6

Juan Castillo

24

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:28:17

 

8

Andrew Nelson

25

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:32:03

 

9

Dusty Caseria

29

Blaine, WA

Pacific Northwest

1:32:20

 

12

Brett Winegar

36

Kirkland, WA

Pacific Northwest

1:34:13

 

15

Maximilian Antush

24

Puyallup, WA

Pacific Northwest

1:37:23

 

18

Don Wesley

46

Seattle, WA

Pacific Northwest

1:46:12

M45 1st

20

Paul Young

25

Normandy Park, WA

Pacific Northwest

1:50:16

 

21

Bruce Cyra

58

Vashon Island, WA

Pacific Northwest

1:54:10

M55 1st

22

Larry Brewer

48

Everett, WA

Pacific Northwest

2:00:06

M45 3rd

23

Michael Brisbois

52

Sammamish, WA

Pacific Northwest

2:02:48

M50 1st

25

Shawn Ward

27

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:07:37

 

26

Charles Dooley

60

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:08:50

M60 2nd

28

Doug Beyerlein

66

Mill Creek, WA

Pacific Northwest

2:23:34

M65 1st

29

Andy Scroggs

36

Olympia, WA

Pacific Northwest

3:30:17

 



COMPLETE CHAMPIONSHIP RESULTS

Open Women

Place

Name

Age

City

Association

Time

Masters Place

1

Renee Metivier

34

Bend, OR

Colorado

1:34:36

 

2

Ladia Albertson-Junkans

30

Seattle, WA

Pacific Northwest

1:34:40

 

3

Julia Webb

33

Beaverton, OR

Oregon

1:37:37

 

4

Daniella Moreno

24

Santa Barbara, CA

Southern California

1:39:49

 

5

Camelia Mayfield

24

Bend, OR

Oregon

1:40:11

 

6

Morgan Gonzalez

29

Mammoth Lakes, CA

Southern California

1:42:34

 

7

Maria Dalzot

28

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:42:43

 

8

Keely Henninger

24

Portland, OR

Oregon

1:47:26

 

9

Scarlett Graham

30

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:50:37

 

10

Emily Gordon

23

St Paul, MN

Minnesota

1:53:14

 

11

Emily Caseria

28

Blaine, WA

Pacific Northwest

1:54:28

 

12

Kristi Houk

32

Port Orchard, WA

Pacific Northwest

1:55:00

 

13

Kathleen Harri

42

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:57:39

W40 1st

14

Lizi Bolanos-Nauth

43

Boulder, CO

Colorado

1:57:51

W40 2nd

15

Mary Geddes

50

Seattle, WA

Pacific Northwest

2:03:17

W50 1st

16

Hazel Clapp

30

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:14:20

 

17

Yvonne Naughton

39

La Conner, WA

Pacific Northwest

2:14:34

 

18

Sandra Farahani

69

Bellevue, WA

Pacific Northwest

2:44:57

W65 1st

Open Men

Place

Name

Age

City

Association

Time

Masters Place

1

Andy Wacker

28

Boulder, CO

Colorado

1:21:02

 

2

Jared Bassett

26

Bend, OR

Oregon

1:23:39

 

3

David Fuentes

29

Austin, TX

South Texas

1:25:14

 

4

Matthew Williams

29

Colorado Springs, CO

South Texas

1:26:16

 

5

Ben Robinson

22

Park City, UT

Utah

1:27:19

 

6

Juan Castillo

24

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:28:17

 

7

Chris Mulverhill

21

Vancouver, BC

South Texas

1:30:51

 

8

Andrew Nelson

25

Bellingham, WA

Pacific Northwest

1:32:03

 

9

Dusty Caseria

29

Blaine, WA

Pacific Northwest

1:32:20

 

10

Chris Mocko

30

San Francisco, CA

Pacific

1:32:47

 

11

Chris Grauch

44

Nederland, CO

Colorado

1:33:47

M40 1st

12

Brett Winegar

36

Kirkland, WA

Pacific Northwest

1:34:13

 

13

Andrew Drobeck

34

Missoula, MT

Montana

1:34:54

 

14

AJ Baker

25

Seattle, WA

Minnesota

1:36:53

 

15

Maximilian Antush

24

Puyallup, WA

Pacific Northwest

1:37:23

 

16

Robert McLauchlan

25

Vancouver, WA

Oregon

1:37:32

 

17

Michael Ambrose

28

Ogden, UT

New England

1:44:58

 

18

Don Wesley

46

Seattle, WA

Pacific Northwest

1:46:12

M45 1st

19

Scott Dunlap

47

Woodside, CA

Pacific

1:47:27

M45 2nd

20

Paul Young

25

Normandy Park, WA

Pacific Northwest

1:50:16

 

21

Bruce Cyra

58

Vashon Island, WA

Pacific Northwest

1:54:10

M55 1st

22

Larry Brewer

48

Everett, WA

Pacific Northwest

2:00:06

M45 3rd

23

Michael Brisbois

52

Sammamish, WA

Pacific Northwest

2:02:48

M50 1st

24

Len Hall

63

Enfield, NH

New England

2:03:49

M60 1st

25

Shawn Ward

27

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:07:37

 

26

Charles Dooley

60

Bellingham, WA

Pacific Northwest

2:08:50

M60 2nd

27

Bob Mulvaney

63

Atkinson, NH

New England

2:15:30

M60 3rd

28

Doug Beyerlein

66

Mill Creek, WA

Pacific Northwest

2:23:34

M65 1st

29

Andy Scroggs

36

Olympia, WA

Pacific Northwest

3:30:17