USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 U.S. Olympic Team Trials - Track & Field
Thursday, June 30, 2016 - Sunday, July 10, 2016
Hayward Field - University of Oregon
Eugene, OR

PACIFIC NORTHWEST RESULTS      all results

Place

Name

Event

City

Affiliation

Performance

2

Jeremy Taiwo #

Decathlon

Seattle, WA

Brooks

8425 pts.

3

Andrea Geubelle #

Triple Jump

University Pl, WA

 

13.95m / 45-9¼

6

Phoebe Wright

800m

Seattle, WA

Nike

2:02.55

6

Alexa Efraimson

1500m

Camas, WA

Nike

4:07.34

6

Katherine Mackey

5000m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

15:18.60

6

Dakarai Hightower

High Jump

Tacoma, WA

Lane

2.21m / 7-3

6

April Sinkler

Triple Jump

Chula Vista, CA

Club Northwest

13.34m / 43-9¼

8

Michael Berry

400m

Windermere, FL

Nike

45.90

9

Casimir Loxsom

800m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

1:49.18

9

Norris Frederick

Long Jump

Seattle, WA

Zensah

8.04m / 26-4½

10

Izaic Yorks

1500m

Seattle, WA

 

3:40.34

11

Tera Novy

Discus Throw

Montesano, WA

Southern California

55.26m / 181-3

12

Gabriele Grunewald

1500m

Minneapolis, MN

Brooks

4:18.73

13

Dorian Ulrey

1500m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

3:46.61

13

Garrett Heath

5000m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

13:55.58

14

Bethany Drake

Javelin Throw

Bellingham, WA

Western Wash.

51.87m / 170-2

15

Marcus Chambers

400m

Tacoma, WA

Oregon

47.12

15

Drew Windle

800m

Seattle, WA

BROOKS Beasts

1:55.75

16

Riley Masters

5000m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

14:18.49

16

Katie Reichert

Javelin Throw

Longview, WA

Western Wash.

51.60m / 169-3

18

Caressa Sims

Hammer Throw

Seattle, WA

 

62.23m / 204-2

20

Gabriele Grunewald

5000m

Minneapolis, MN

Brooks

15:58.72

21

Angela Bizzarri

5000m

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

16:21.05

22

Monika Gruszecki

Javelin Throw

Edmonds, WA

Club Northwest

49.55m / 162-6

24

Jamie Cheever

3000m Steeplechas

Seattle, WA

Oiselle / Club NW

10:01.46

29

Jesse Jorgensen

800m

Puyallup, WA

 

1:49.91

-

Levi Keller

Pole Vault

Covington, WA

Club Northwest

NM

Mark Wieczorek

800m

Seattle, WA

 

DNF

Q

Izaic Yorks

1500m (semi-finals)

Seattle, WA

 

3:47.67

Q

Izaic Yorks

1500m (1st rd.)

Seattle, WA

 

3:42.57

Q

Dorian Ulrey

1500m (1st rd.)

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

3:50.80

Q

Alexa Efraimson

1500m (1st rd.)

Camas, WA

Nike

4:14.40

Q

Gabriele Grunewald

1500m (1st rd.)

Minneapolis, MN

Brooks

4:18.07

Q

Alexa Efraimson

1500m (semi-finals)

Camas, WA

Nike

4:10.49

Q

Gabriele Grunewald

1500m (semi-finals)

Minneapolis, MN

Brooks

4:11.86

Q

Michael Berry

400m (1st rd.)

Windermere, FL

Nike

45.79

Q

Marcus Chambers

400m (1st rd.)

Tacoma, WA

Oregon

45.87

Q

Michael Berry

400m (semi-finals)

Windermere, FL

Nike

45.63

Q

Riley Masters

5000m (1st rd.)

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

13:49.75

Q

Garrett Heath

5000m (1st rd.)

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

13:50.63

Q

Katherine Mackey

5000m (1st rd.)

Seattle, WA

Brooks/BROOKS Beast

15:26.64

Q

Casimir Loxsom

800m (1st rd.)

Seattle, WA

 

1:47.76

Q

Drew Windle

800m (1st rd.)

Seattle, WA

BROOKS Beasts

1:48.66

Q

Phoebe Wright

800m (1st rd.)

Seattle, WA

 

2:01.35

Q

Casimir Loxsom

800m (semi-finals)

Seattle, WA

 

1:45.93

Q

Phoebe Wright

800m (semi-finals)

Seattle, WA

 

2:01.39

Q

Norris Frederick

Long Jump (1st rd.)

Seattle, WA

Zensah

8.02m / 26-3¾

Q

April Sinkler

Triple Jump (1st rd.)

Chula Vista, CA

Club Northwest

13.66m / 44-9¾

Q

Andrea Geubelle

Triple Jump (1st rd.)

University Pl, WA

 

13.84m / 45-5

Q

Dakarai Hightower

High Jump

Tacoma, WA

Lane

2.14m / 7-0¼

Q = Qualified for Next Rd.        # = Qualified for Olympic Team