USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2014 USATF Pacific Northwest Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, November 15, 2014 - Saturday, November 15, 2014
Upper Lower Woodland Park
Seattle, WA

Event 2  2000 Meter Run CC 8 & Under Div Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Atrosh, Hudson            06 Federal Way            8:35.00    1
  2 Lanser, William           06 Unattached             8:44.00
  3 Roscoe, Peter             06 Unattached             8:48.00
  4 Hirschfeld, Caleb         06 Rain City Flyers       8:48.00    2
  5 Frisbie-Smith, Duncan     06 Rain City Flyers       8:52.00    3
  6 Wilkins, Zackary          06 Cascade Striders TC    8:53.00
  7 Fitch, Jackson            06 Rain City Flyers       8:56.00    4
  8 Secheyron, Paul           06 Cascade Striders TC    8:56.08
  9 Erickson, Ethan           04 Rain City Flyers       8:57.00    5
 10 Ware, Donevyn             06 Federal Way            9:10.00    6
 11 Wilson, Miles             06 Rain City Flyers       9:18.00    7
 12 Penrose, Alan             06 Federal Way            9:19.00    8
 13 Moazzam, Yusuf            06 Cascade Striders TC    9:22.00
 14 Brooks, Quinten           08 Cascade Striders TC    9:30.00
 15 Kapfhammer, Brooks        07 Issaquah Par           9:41.00    9
 16 Stuck, Ryan               06 Evergreen St           9:41.00
 17 Ballard, Spencer          08 Federal Way            9:59.00   10
 18 Carter, Ali               07 Rain City Flyers      10:04.00   11
 19 Ennis, Robbie             06 Issaquah Par          10:04.00   12
 20 Billett, Max              07 Rain City Flyers      10:06.00   13
 21 Korb-Nice, Camden         07 Rain City Flyers      10:07.00
 22 Margarones, Nikolas       07 Rain City Flyers      10:15.00
 23 McAdams, Simeon           06 Rain City Flyers      10:21.00
 24 Hill, Maxwell             06 Snohomish Tr          10:30.00
 25 Alexander, Evan           08 Issaquah Par          11:19.00   14
 26 Kae, Charley              07 High Voltage          11:23.00
 27 Bhatia, Tanush            07 Issaquah Par          11:33.00   15
 28 Alexander, Ryan           06 Issaquah Par          11:38.00   16
 29 Sing, Quinnton            09 Federal Way           11:57.00   17
 30 Linxweiler, Whit          08 High Voltage          12:37.00

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             21    2    3    4    5    7   11   13
      Total Time:    44:51.00
         Average:     8:58.20
   2 Federal Way Track Club       42    1    6    8   10   17
      Total Time:    49:00.00
         Average:     9:48.00
   3 Issaquah Parks & Rec Glid    66    9   12   14   15   16
      Total Time:    54:15.00
         Average:    10:51.00

Event 1  2000 Meter Run CC 8 & Under Div Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1957 Lovejoy, Elena      06 Rain City Flyers A        8:35    1
  2 #1856 Borsheim, Ava       06 Federal Way A             8:59    2
  3 #1861 Mackison, Clara     06 Federal Way A             9:00    3
  4 #1734 Collier, Sydney     07 Cascade Striders TC       9:03    4
  5 #1737 Daniels, Rebeca     07 Cascade Striders TC       9:30    5
  6 #1859 Holme, Tegan        07 Federal Way A             9:33    6
  7 #1764 Wolf, Fiona         06 Cascade Striders TC       9:35    7
  8 #1865 Nemeth, Brienna     06 Federal Way A             9:43    8
  9 #1975 Spoonemore, Carmen  06 Rain City Flyers A       10:06    9
 10 #1857 Ford, Tatum         06 Federal Way A            10:14   10
 11 #1757 Singh, Prama        06 Cascade Striders TC      10:28   11
 12 #1760 Sunwoo, Sophia      07 Cascade Striders TC      10:29   12
 13 #1858 Frei, Sofia         07 Federal Way A            10:32   13
 14 #1939 Cossey, Aleeya      06 Rain City Flyers A       10:51   14
 15 #1980 Walker, Mackenzie   07 Rain City Flyers A       10:57   15
 16 #1970 Schneider, Audrey   08 Rain City Flyers A       10:58   16
 17 #1947 Holt, Harper        08 Rain City Flyers A       10:59   17
 18 #1940 Cossey, Hailey      06 Rain City Flyers A       11:09   18
 19 #1934 Berge, Piper        06 Rain City Flyers B       11:10
 20 #1750 Pertold, Julie      07 Cascade Striders TC      11:27   19
 21 #1950 Jaculewicz, Paulin  06 Rain City Flyers A       12:17   20
 22 #1863 McDonald, Cymran    07 Federal Way A            12:23   21

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Federal Way Track Club A     29    2    3    6    8   10   13   21
      Total Time:    47:29.00
         Average:     9:29.80
   2 Cascade Striders TC A        39    4    5    7   11   12   19
      Total Time:    49:05.00
         Average:     9:49.00
   3 Rain City Flyers A           55    1    9   14   15   16   17   18   20
      Total Time:    51:27.00
         Average:    10:17.40

Event 4  3k Run CC         9-10 Div Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1832 Dinh, Tyler         04 Evergreen St A           11:58    1
  2 #2070 Evans, Nathan       04 Speed Unlimited A        12:04    2
  3 #2013 Oliver, Drew        05 Rain City Flyers A       12:06    3
  4  #827 Maris, Jesse        04 Unattached               12:11
  5 #2071 Fisher, Hayden      04 Speed Unlimited A        12:15    4
  6 #1709 Kramer, Oliver      04 Barron Park A            12:16    5
  7 #2084 Nemeth, Garrett     04 Speed Unlimited A        12:19    6
  8 #2018 Sandnes, Will       05 Rain City Flyers A       12:25    7
  9 #2019 Schneider, William  05 Rain City Flyers A       12:26    8
 10 #2006 Leary, Peter        04 Rain City Flyers A       12:32    9
 11 #1914 Heninger, Liam      05 Issaquah Par A           12:35   10
 12 #2068 Brudnak, Benny      04 Speed Unlimited A        12:43   11
 13 #1835 Fay, Alden          04 Evergreen St A           12:44   12
 14 #1790 Olson, Rayjin       04 Cascade Striders TC      12:55   13
 15 #2089 Swenson, Lane       05 Speed Unlimited A        13:05   14
 16 #1779 Gurman, Matan       04 Cascade Striders TC      13:08   15
 17 #2080 Levchak, Gavin      05 Speed Unlimited A        13:12   16
 18 #1728 Roberts, Ben        04 Capitol Hill A           13:12
 19 #1920 Olsen, Liam         04 Issaquah Par A           13:12   17
 20 #2001 Herndon, Miles      05 Rain City Flyers A       13:21   18
 21 #1727 Murphy, Timothy     04 Capitol Hill A           13:21
 22 #2016 Priestley, Aidan    04 Rain City Flyers B       13:23
 23 #1994 Erickson, Ethan     04 Rain City Flyers A       13:26   19
 24 #1985 Adams, Tyler        04 Rain City Flyers B       13:29
 25 #1712 O'Hara, Jaden       04 Barron Park A            13:30   20
 26  #818 Gerchak, Kyle       04 Unattached               13:36
 27 #1836 Fisher, Jameson     04 Evergreen St A           13:42   21
 28 #1838 Gable, Zachary      04 Evergreen St A           13:46   22
 29 #1713 Pree, Danny         04 Barron Park A            13:48   23
 30 #1916 Jaureguy, Camden    04 Issaquah Par A           13:48   24
 31 #1771 Christian, Fletche  04 Cascade Striders TC      13:50   25
 32 #1708 Klingelhoffer, Nat  05 Barron Park A            13:53   26
 33 #1889 Godwin, Benjamin    04 High Voltage A           13:58
 34  #831 Oswin, Jake         05 Unattached               14:04
 35 #2085 Roberts, Ashton     05 Speed Unlimited A        14:11   27
 36 #1919 Niemann, Jonah      04 Issaquah Par A           14:14   28
 37 #2015 Podell, Eli         04 Rain City Flyers A       14:18   29
 38 #1846 Rembisz, Ben        04 Evergreen St A           14:21   30
 39 #1765 Bawden, Luke        04 Cascade Striders TC      14:29   31
 40 #1715 Schreck, Carl       04 Barron Park A            14:53   32
 41 #1799 Weed, Merek         04 Cascade Striders TC      15:05   33
 42 #1893 McInerney, Elliott  04 High Voltage A           15:24
 43 #1903 Alexander, Collin   04 Issaquah Par A           15:33   34
 44 #1921 Saam, Lars          05 Issaquah Par A           15:45   35
 45 #1891 Kae, Ewan           05 High Voltage A           16:00
 46 #1984 Adams, Tristan      05 Rain City Flyers B       16:29
 47 #2021 Todaro, Lloyd       05 Rain City Flyers B       16:53
 48 #1797 Stringer, Owen      04 Cascade Striders TC      18:10   36

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited A            37    2    4    6   11   14   16   27
      Total Time:  1:02:26.00
         Average:    12:29.20
   2 Rain City Flyers A           45    3    7    8    9   18   19   29
      Total Time:  1:02:50.00
         Average:    12:34.00
   3 Evergreen Storm Track C A    86    1   12   21   22   30
      Total Time:  1:06:31.00
         Average:    13:18.20
   4 Barron Park Striders A      106    5   20   23   26   32
      Total Time:  1:08:20.00
         Average:    13:40.00
   5 Issaquah Parks & Rec Gl A   113   10   17   24   28   34   35
      Total Time:  1:09:22.00
         Average:    13:52.40
   6 Cascade Striders TC A       117   13   15   25   31   33   36
      Total Time:  1:09:27.00
         Average:    13:53.40

Event 3  3k Run CC         9-10 Div Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #2057 Martinez, Faith     04 Speed Unlimited A        12:30    1
  2 #2046 Borsheim, Ella      04 Speed Unlimited A        12:43    2
  3 #1963 Nichols, Taylor     04 Rain City Flyers A       12:50    3
  4 #1973 Selenis, Sloane     04 Rain City Flyers A       12:54    4
  5 #2048 Cantine, Maya       04 Speed Unlimited A        13:21    5
  6 #1763 Wolf, Claudia       04 Cascade Striders TC      13:35    6
  7 #1938 Chadsey, Isla       04 Rain City Flyers A       13:46    7
  8 #2052 Evans, Alivia       05 Speed Unlimited A        13:54    8
  9 #2060 Steskal, Sydney     04 Speed Unlimited A        13:55    9
 10 #1981 Waltmunson, Beija   05 Rain City Flyers A       14:13   10
 11 #2049 Cox, Sarah          04 Speed Unlimited B        14:29
 12 #1723 Roberts, Anna       05 Capitol Hill A           14:32
 13 #1971 Segall, Anika       04 Rain City Flyers A       14:36   11
 14 #1901 Wilkins, Paige      05 Issaquah Par A           14:38
 15 #1753 Petrbokova, Anna    04 Cascade Striders TC      14:40   12
 16 #1896 Harig, Mary Jane    05 Issaquah Par A           14:50
 17 #1977 Tamura, Maija       05 Rain City Flyers A       14:51   13
 18 #1762 Weed, Vesta         04 Cascade Striders TC      14:51   14
 19 #1954 Korb-Nice, Gabriel  05 Rain City Flyers B       15:13
 20 #1719 Campbell, Madelein  04 Capitol Hill A           15:24
 21 #2054 Gleeson, Emily      05 Speed Unlimited A        15:39   15
 22 #1754 Pogue, Riley        05 Cascade Striders TC      15:59   16
 23 #1721 Knipe, Ava          04 Capitol Hill A           16:13
 24 #2058 McDonald, Pari      04 Speed Unlimited A        16:22   17
 25 #1731 Arnold, Caroline    05 Cascade Striders TC      16:48   18
 26 #1743 Ledbetter, Laura    05 Cascade Striders TC      16:53
 27 #1761 Sutara, Viktoria    05 Cascade Striders TC      17:13   19
 28 #1948 Holt, Julia         05 Rain City Flyers A       17:20   20
 29 #1746 McKnight, Margaret  05 Cascade Striders TC      17:25   21
 30 #1741 Haque, Amirah       05 Cascade Striders TC      17:30   22
 31 #2098 Sturdevant, Laurel  05 Tesseract A              17:34
 32 #1752 Peterson, Grace     04 Cascade Striders TC      17:48
 33 #1758 Stone, Mimi         04 Cascade Striders TC      19:30
 34 #1751 Pertold, Margit     04 Cascade Striders TC      20:46
 35 #1822 Shaw, Hayley        05 Evergreen St A           22:13

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited A            25    1    2    5    8    9   15   17
      Total Time:  1:06:23.00
         Average:    13:16.60
   2 Rain City Flyers A           35    3    4    7   10   11   13   20
      Total Time:  1:08:19.00
         Average:    13:39.80
   3 Cascade Striders TC A        66    6   12   14   16   18   19   21   22
      Total Time:  1:15:53.00
         Average:    15:10.60

Event 6  3k Run CC 11-12 Div Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Forsberg, Gannon          02 Speed Unlimited A     11:02.20    1
  2 Hanrahan, Logan           02 Skagit Swift A        11:08.86
  3 Martinez, Brian           02 Speed Unlimited A     11:10.86    2
  4 Taylor, Carson            02 Speed Unlimited A     11:18.08    3
  5 Laird, Cooper             02 Unattached            11:21.43
  6 Thomas, Ki                02 Snohomish Tr A        11:24.92
  7 Holme, Matthew            02 Speed Unlimited A     11:31.98    4
  8 Joseph, Elian             02 Speed Unlimited A     11:46.93    5
  9 Sing, Maximus             03 Speed Unlimited A     11:51.56    6
 10 Oswin, Moe                03 Unattached            12:03.66
 11 Solorzano-Jones, Andres   02 Evergreen St A        12:05.99    7
 12 Davenport, Hunter         02 Evergreen St A        12:06.33    8
 13 Klingelhoffer, Cody       03 Barron Park A         12:13.32    9
 14 Craig, Porter             03 Evergreen St A        12:16.69   10
 15 Wells, Jonathan           02 Evergreen St A        12:18.13   11
 16 Lehnertz, Tyler           02 Evergreen St A        12:23.28   12
 17 Sudzilouski, Daniel       03 Issaquah Par A        12:24.84   13
 18 Woodward, Peter           02 Issaquah Par A        12:28.63   14
 19 Bussey, John              02 Barron Park A         12:30.47   15
 20 Murphy, Caleb             03 Unattached            12:35.45
 21 Heninger, Steen           02 Issaquah Par A        12:41.33   16
 22 Cabe, Harrison            02 Issaquah Par A        12:41.88   17
 23 Smith, Anthony            03 Issaquah Par A        12:45.57   18
 24 Kwon, Simon               03 Speed Unlimited A     12:53.70   19
 25 Ziegler, Jordan           02 Barron Park A         12:56.19   20
 26 Roe, Trey                 03 Unattached            13:00.08
 27 Thiagarajan, Sid          03 Issaquah Par A        13:01.42   21
 28 Wilson, Colby             02 Barron Park A         13:05.55   22
 29 Karmell, Jameson          03 Speed Unlimited A     13:09.29   23
 30 Fortson, Thomas           03 Rain City Flyers A    13:09.81
 31 Grant, Sam                02 Barron Park A         13:10.21   24
 32 Sturdevant, Landon        03 Tesseract A           13:15.84
 33 Wu, Aaron                 02 Cascade Striders TC   13:17.35   25
 34 Ensminger, Luke           03 Cascade Striders TC   13:18.66   26
 35 Redman, Jacob             03 Snohomish Tr A        13:24.47
 36 Luce, Aidan               02 Speed Unlimited B     13:37.21
 37 Thacker, Dalton           03 Evergreen St B        13:37.56
 38 Ellinger, Noam            02 Cascade Striders TC   13:47.91   27
 39 Bracelin, Riley           02 Issaquah Par A        13:56.01   28
 40 Sajer, Nicholas           03 Capitol Hill A        14:01.36
 41 Stuck, Lance              03 Evergreen St A        14:01.84   29
 42 Walker, Jonathan          03 Rain City Flyers A    14:03.41
 43 Allbritton, Tyler         02 Speed Unlimited B     14:04.06
 44 Conkey, Alec              03 Evergreen St B        14:14.69
 45 Jordan, Trevor            03 Issaquah Par A        14:35.07   30
 46 Johnson, Eli              03 Evergreen St B        14:39.89
 47 Wolf, Oliver              02 Cascade Striders TC   14:53.22   31
 48 Slamp, Preston            03 Evergreen St A        15:41.74   32
 49 Kraft, Yoav               03 Cascade Striders TC   16:19.95   33

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Speed Unlimited A            15    1    2    3    4    5    6   19   23
      Total Time:    56:50.05
         Average:    11:22.01
   2 Evergreen Storm Track C A    48    7    8   10   11   12   29   32
      Total Time:  1:01:10.42
         Average:    12:14.09
   3 Issaquah Parks & Rec Gl A    78   13   14   16   17   18   21   28   30
      Total Time:  1:03:02.25
         Average:    12:36.45
   4 Barron Park Striders A       90    9   15   20   22   24
      Total Time:  1:03:55.74
         Average:    12:47.15
   5 Cascade Striders TC A       142   25   26   27   31   33
      Total Time:  1:11:37.09
         Average:    14:19.42

Event 5  3k Run CC 11-12 Div Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sullivan, Emerson         02 Tesseract A           11:41.82
  2 Tyran, Serena             02 Tesseract A           11:42.51
  3 Nichols, Maya             02 Rain City Flyers A    11:42.96    1
  4 Forsberg, Katherine       02 Cascade Striders TC   11:51.05    2
  5 Salomon, Maria            02 Tesseract A           11:56.17
  6 DeJarlais, Emily          03 Cascade Striders TC   12:03.38    3
  7 Selenis, Asa              02 Rain City Flyers A    12:04.49    4
  8 Jaculewicz, Danielle      02 Rain City Flyers A    12:09.33    5
  9 Crocker, Mia              02 Speed Unlimited A     12:12.12    6
 10 Dyer, Sydnee              03 Evergreen St A        12:17.30    7
 11 Harbertson, Makena        02 Evergreen St A        12:17.91    8
 12 Crow, Christina           02 Speed Unlimited A     12:18.32    9
 13 Cairns, Isabelle          03 Speed Unlimited A     12:19.58   10
 14 Stone, Jazmyn             03 Federal Way A         12:21.58   11
 15 Dinnel, Olivia            03 Evergreen St A        12:22.41   12
 16 Warta, Gabriella          03 Evergreen St A        12:28.29   13
 17 Reichert, Olivia          02 Rain City Flyers A    12:32.94   14
 18 Riordan, Kathleen         03 Federal Way A         12:46.62   15
 19 van Zuylen, Maja          03 Rain City Flyers A    12:50.64   16
 20 Mirkin, Sarah             03 Capitol Hill A        12:54.39   17
 21 Beck, Emma                02 Rain City Flyers B    12:55.29
 22 Lobis, Drew               02 Evergreen St A        12:58.19   18
 23 Roberts, Brooklyn         02 Federal Way A         13:02.53   19
 24 Howard, Makynzie          02 Evergreen St A        13:05.86   20
 25 Reichert, Sophie          02 Rain City Flyers A    13:09.10   21
 26 Barkley, Lauren           02 Cascade Striders TC   13:15.21   22
 27 Kasteler, Brooke          02 Snohomish Tr A        13:19.59
 28 Parman, Hailee            02 Evergreen St A        13:20.05   23
 29 Ballard, Kelsey           03 Federal Way A         13:25.46   24
 30 Roberts, Hailey           02 Federal Way A         13:26.44   25
 31 Playstead, Grace          02 Barron Park A         13:26.69
 32 Wingfield, Beatrice       03 Rain City Flyers A    13:34.12   26
 33 Dillon, Aine              02 Tesseract A           13:42.12
 34 Arnold, Lauren            03 Cascade Striders TC   13:52.04   27
 35 Fjermedal, Grace          02 Rain City Flyers A    14:13.28   28
 36 Wilhite, Trinity          02 Speed Unlimited A     14:15.30   29
 37 Donahue, Audrey           02 Capitol Hill A        14:22.88   30
 38 Babinec-Thompson, Hazel   02 Capitol Hill A        14:24.25   31
 39 Rothenstein, Olivia       03 Cascade Striders TC   14:28.04   32
 40 Wicker, Catherine         02 Running Unli A        14:29.98
 41 Daugherty, Elizabeth      02 Snohomish Tr A        14:30.28
 42 Roza, Adeline             02 Capitol Hill A        14:53.26   33
 43 Liang, Brooklyn           03 Cascade Striders TC   14:53.67   34
 44 Rensch, Merin             03 Cascade Striders TC   15:12.41   35
 45 McDonald, Ana             02 Federal Way A         15:59.25   36
 46 Moazzam, Sabreen          03 Cascade Striders TC   16:05.18
 47 Olson, Sarah              03 Cascade Striders TC   16:07.91
 48 Sniezek, Alexandra        03 Capitol Hill A        16:11.52   37
 49 Brees, Ella               03 Snohomish Tr A        16:20.46
 50 Ridgway, Kennedy          02 Evergreen St A        16:42.58   38
 51 Haque, Junnah             02 Cascade Striders TC   16:57.77   39
 52 Geiger, Lorien            02 Rain City Flyers B    17:02.17
 53 Takemura, Miya            02 Speed Unlimited A     18:04.05   40
 54 Falicov, Nicole           02 Speed Unlimited A     18:15.44   41

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           40    1    4    5   14   16   21   26   28
      Total Time:  1:01:20.36
         Average:    12:16.08
   2 Evergreen Storm Track C A    58    7    8   12   13   18   20   23   38
      Total Time:  1:02:24.10
         Average:    12:28.82
   3 Cascade Striders TC A        86    2    3   22   27   32   34   35   39
      Total Time:  1:05:29.72
         Average:    13:05.95
   4 Federal Way Track Club A     94   11   15   19   24   25   36
      Total Time:  1:05:02.63
         Average:    13:00.53
   5 Speed Unlimited A            94    6    9   10   29   40   41
      Total Time:  1:09:09.37
         Average:    13:49.88
   6 Capitol Hill Cruisers A     148   17   30   31   33   37
      Total Time:  1:12:46.30
         Average:    14:33.26

Event 8  4k Run CC 13-14 Div Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Houser, Luke              01 Cascade Striders TC   13:45.66    1
  2 Tanta, Tyler              00 Cascade Striders TC   13:48.91    2
  3 Roberts, Matthew          00 Cascade Striders TC   13:52.85    3
  4 Mason, Lance              00 Cascade Striders TC   14:02.26    4
  5 Paduano, Nickolas         00 Snohomish Tr A        14:08.68
  6 Peloquin, Bradley         00 Rain City Flyers A    14:10.21    5
  7 Lind, Dustin              00 Cascade Striders TC   14:13.86    6
  8 Johnson, William          00 Unattached            14:16.97
  9 Cretu, George             01 Cascade Striders TC   14:19.47    7
 10 Arons, Cooper             01 Speed Unlimited A     14:19.77    8
 11 Olive, Wesley             00 Rain City Flyers A    14:22.86    9
 12 Cibart, Ryan              00 Evergreen St A        14:23.05   10
 13 Schultz, Brayden          00 Cascade Striders TC   14:23.95   11
 14 Beumeler, Justin          00 Speed Unlimited A     14:26.43   12
 15 Rucshner, Eric            00 Barron Park A         14:29.80   13
 16 Clark, Dylan              01 Rain City Flyers A    14:31.07   14
 17 Knoblich, Luke            01 Cascade Striders TC   14:31.66   15
 18 Donnel, Jared             00 Cascade Striders TC   14:33.88   16
 19 Dinnel, Gabriel           01 Evergreen St A        14:34.72   17
 20 Secheyron, Tom            01 Cascade Striders TC   14:40.04   18
 21 Salomon, Jonah            00 Tesseract A           14:40.69
 22 Miller, Dylan             00 Barron Park A         14:42.69   19
 23 Woodward, Duncan          00 Issaquah Par A        14:43.46   20
 24 Sjolund, Adam             01 Speed Unlimited A     14:46.50   21
 25 Prince-Buttterfield, Tro  00 Evergreen St A        14:49.54   22
 26 Han, Michael              01 Speed Unlimited A     14:51.11   23
 27 Alexander, Kevin          00 Issaquah Par A        14:57.27   24
 28 McDowell, Riley           00 Cascade Striders TC   15:02.59   25
 29 Hansen, Gunnar            00 Cascade Striders TC   15:09.10   26
 30 Arons, Spencer            00 Speed Unlimited A     15:10.99   27
 31 Herndon, Coleman          00 Rain City Flyers A    15:16.19   28
 32 McCauley, Jack            00 Barron Park A         15:17.93   29
 33 Wildman, Patrick          00 Skagit Swift A        15:21.69
 34 Gruen, Henry              00 Rain City Flyers A    15:24.27   30
 35 Ramos, Micah              00 Unattached            15:25.60
 36 Koledin, Jovan            01 Rain City Flyers A    15:26.60   31
 37 Raman, Sanjay             01 Cascade Striders TC   15:26.97   32
 38 Anderson, Ethan           01 Barron Park A         15:30.53   33
 39 Fitch, Harrison           01 Rain City Flyers A    15:33.72   34
 40 Crocker, Zion             00 Tesseract A           15:35.84
 41 Thiagarajan, Dil          00 Issaquah Par A        15:37.44   35
 42 Miller, Alex              00 Evergreen St A        15:37.88   36
 43 Fischer, Cade             01 Barron Park A         15:38.08   37
 44 Coluccio, Gus             00 Rain City Flyers A    15:38.65   38
 45 Lewis, Michael            01 Rain City Flyers B    15:39.45
 46 Cibart, Justin            00 Evergreen St A        15:42.38   39
 47 Boyd, Finnegan            00 Tesseract A           15:47.10
 48 Roberts, Logan            00 Speed Unlimited A     15:48.95   40
 49 Cantine, Aidan            01 Speed Unlimited A     15:50.24   41
 50 Brindle, Calvin           00 Speed Unlimited B     15:59.76
 51 Selfridge, Thomas         01 Evergreen St A        16:07.61   42
 52 Pugh, Spencer             00 Evergreen St A        16:15.42   43
 53 Low, Colton               01 Speed Unlimited B     16:16.47
 54 Crist, Jordan             00 Issaquah Par A        16:25.39   44
 55 Richards, Trenton         01 Evergreen St A        16:25.58   45
 56 Hunter, Jasper            00 Barron Park A         16:26.21   46
 57 Sabol, Finn               01 Rain City Flyers B    16:50.50
 58 Beam, Joshua              01 Cascade Striders TC   17:04.17   47
 59 Brees, Evan               01 Snohomish Tr A        17:18.72
 60 Gill, Jace                00 Unattached            17:29.50
 61 Chaston, Koy              00 Evergreen St          17:31.43
 62 Lange, Nathaniel          01 Unattached            17:41.84
 63 Seymer, Takoda            01 Unattached            17:46.64
 64 Sheffer, Duncan           01 Cascade Striders TC   17:48.61
 65 Gerchak, John             01 Unattached            18:40.43
 66 Moazzam, Usman            00 Cascade Striders TC   18:59.58   48
 67 Cureton, Samuel           00 Issaquah Par A        19:00.00   49
 68 Phillips, Joseph          01 Evergreen St B        20:07.58
 69 Vigdor, Nate              01 Rain City Flyers B    20:13.66
 70 Brown, Jonathan           00 Cascade Striders TC   21:07.01

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders TC A        20    1    2    4    6    7   11   18   25
      Total Time:  1:10:10.16
         Average:    14:02.04
   2 Rain City Flyers A           86    5    9   14   28   30   31   34   38
      Total Time:  1:13:44.60
         Average:    14:44.92
   3 Speed Unlimited A            91    8   12   21   23   27   40   41
      Total Time:  1:13:34.80
         Average:    14:42.96
   4 Cascade Striders TC B        92    3   15   16   26   32   47   48
      Total Time:  1:13:34.46
         Average:    14:42.90
   5 Evergreen Storm Track C A   124   10   17   22   36   39   42   43   45
      Total Time:  1:15:07.57
         Average:    15:01.52
   6 Barron Park Striders A      131   13   19   29   33   37   46
      Total Time:  1:15:39.03
         Average:    15:07.81
   7 Issaquah Parks & Rec Gl A   172   20   24   35   44   49
      Total Time:  1:20:43.56
         Average:    16:08.72

Event 7  4k Run CC 13-14 Div Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roe, Taylor               00 Unattached            14:37.70
  2 Blair, Rachel             01 Evergreen St A        15:21.27    1
  3 Reiss, Annika             00 Unattached            15:29.75
  4 Corman, Samantha          00 Issaquah Par A        15:37.80    2
  5 Warta, Allison            01 Evergreen St A        15:55.50    3
  6 Smith, Serena             00 Evergreen St A        16:13.91    4
  7 Hill, Abigail             01 Snohomish Tr A        16:15.31
  8 Kirker, Elizabeth         01 Tesseract A           16:17.83
  9 Cary, Emily               01 Unattached            16:18.18
 10 Meyers, Isabel            00 Rain City Flyers A    16:20.03    5
 11 Straumann, Alexandra      01 Cascade Striders TC   16:26.64
 12 Donner, Samantha          01 Snohomish Tr A        16:30.32
 13 Sjolund, Emma             00 Federal Way A         16:31.42    6
 14 Young, Mina               01 Rain City Flyers A    16:31.78    7
 15 Smith, Alexis             01 Unattached            16:33.44
 16 Pullen, Amelia            01 Evergreen St B        16:35.05
 17 Riley, Katie              01 Issaquah Par A        16:36.09    8
 18 Hirschfeld, Anya          01 Rain City Flyers A    16:37.45    9
 19 Redpath, Veronica         00 Rain City Flyers A    16:41.92   10
 20 Crosby, Kathleen          00 Cascade Striders TC   16:44.26
 21 Montgomery, Lydia         01 Rain City Flyers A    16:45.15   11
 22 Gifford, Shannon          01 Cascade Striders TC   16:46.71
 23 Timmons, Presley          00 Evergreen St A        16:47.16   12
 24 Jackson, Brooklyn         00 Evergreen St A        16:49.25   13
 25 Oswin, Grace              00 Unattached            16:50.69
 26 Maruca, Grace             01 Evergreen St A        16:51.42   14
 27 Martinez, Lucy            01 Unattached            16:53.11
 28 Mastin, Zoie              01 Snohomish Tr A        16:59.25
 29 Patterson, Grace          00 Rain City Flyers A    17:00.80   15
 30 Richards, Natalie         01 High Voltage A        17:05.74
 31 Heipt, Ella               00 Rain City Flyers A    17:19.80   16
 32 Burbank, Ellen            00 Evergreen St A        17:28.51   17
 33 Bergerud, Sylvia          01 Rain City Flyers A    17:29.56   18
 34 Dyer, Adyson              01 Evergreen St B        17:30.97
 35 Johnson, Danielle         00 Unattached            17:31.19
 36 Cosgrove, Chloe           00 Issaquah Par A        17:44.56   19
 37 Wilkins, Riley            01 Issaquah Par A        17:48.21   20
 38 Fortson, Madeleine        01 Rain City Flyers B    17:50.86   21
 39 Neubert, Madison          01 Federal Way A         17:56.84   22
 40 Matter, Adele             00 Rain City Flyers B    17:57.09   23
 41 Kadrmas, Kate             01 Evergreen St B        18:00.67
 42 Ruddick, Abbie            00 Rain City Flyers B    18:11.27   24
 43 Sarukkai, Leela           00 Federal Way A         18:23.52   25
 44 Jordan, Emma              01 Issaquah Par A        18:28.05   26
 45 Walker, Kristionna        01 Rain City Flyers B    18:31.25   27
 46 Tamura, Kaira             00 Rain City Flyers B    18:32.51   28
 47 Karis-Sconyers, Camryn    00 Rain City Flyers B    18:32.74   29
 48 Weber, Annie              01 Federal Way A         19:06.58   30
 49 Fjermedal, Emma           00 Rain City Flyers B    19:16.20   31
 50 Lockert, Dani             01 Rain City Flyers B    19:25.93   32
 51 Jacobson, Haley           01 Federal Way A         19:35.19   33
 52 Allen, Annabelle          00 High Voltage A        19:53.36
 53 Daniels, Briana           01 Cascade Striders TC   20:04.92
 54 McDonald, Maya            00 Federal Way A         20:22.13   34
 55 Senanayake, Kelly         01 Issaquah Par A        20:50.63   35
 56 Gunlogson, Grace          01 High Voltage A        20:52.20
 57 Kramer, Marlena           01 Rain City Flyers C    20:59.68
 58 Lovrak, Eleanor           01 Rain City Flyers C    21:24.38
 59 Spencer, Elizabeth        01 Unattached            21:55.08
 60 Boyle, Annie              01 Rain City Flyers C    22:23.08

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Evergreen Storm Track C A    33    1    3    4   12   13   14   17
      Total Time:  1:21:07.09
         Average:    16:13.42
   2 Rain City Flyers A           42    5    7    9   10   11   15   16   18
      Total Time:  1:22:56.33
         Average:    16:35.27
   3 Issaquah Parks & Rec Gl A    75    2    8   19   20   26   35
      Total Time:  1:26:14.71
         Average:    17:14.95
   4 Federal Way Track Club A    116    6   22   25   30   33   34
      Total Time:  1:31:33.55
         Average:    18:18.71
   5 Rain City Flyers B          123   21   23   24   27   28   29   31   32
      Total Time:  1:31:02.98
         Average:    18:12.60

Event 10  5k Run CC 15-16 Div Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1993 Donlea, Leo         99 Rain City Flyers A       17:14    1
  2 #2039 Allen, Trevor       99 Snohomish Tr A           17:34
  3  #816 Ensastegui Salazar  98 Unattached               17:51
  4 #1878 Frame, Brock        98 Federal Way A            18:03
  5 #1784 Lambert, Craig      98 Cascade Striders TC      18:18
  6 #1845 Pullen, Aiden       99 Evergreen St A           18:26
  7 #1877 Fisher, Mykel       99 Federal Way A            18:26
  8 #1879 Hillier, Bennett    98 Federal Way A            18:27
  9 #1989 Brosseau, Samuel    98 Rain City Flyers A       18:34    2
 10 #2020 Stiehl, Ian         99 Rain City Flyers A       18:40    3
 11 #2023 Walker, Christophe  98 Rain City Flyers A       18:41    4
 12  #826 Lucas-Perez, Josue  99 Unattached               18:53
 13 #2105 Holz, Derek         99 Tesseract A              18:56
 14 #2104 Heeringa, Jacob     99 Tesseract A              19:00
 15 #2011 Mohammed, Bona      99 Rain City Flyers A       19:05    5
 16  #830 Murry, Noah         98 Unattached               19:08
 17 #1837 Flynn, Sean         99 Evergreen St A           19:12
 18  #838 Webber, Jackson     99 Unattached               19:12
 19 #2003 Isse, Mohamed       98 Rain City Flyers A       19:18    6
 20 #1773 DeJarlais, Nichola  99 Cascade Striders TC      19:25
 21 #1834 Dyer, Richard       99 Evergreen St A           19:38
 22  #815 Daykin, Kyle        98 Unattached               19:38
 23 #1767 Bourgeois, Tyler    99 Cascade Striders TC      19:49
 24 #2112 Vance, Ethan        99 Tesseract A              20:03
 25  #821 Grode, Caleb        99 Unattached               20:33
 26 #2030 Peden, Ben          99 Skagit Swift A           21:01

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers A           15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:32:14.00
         Average:    18:26.80


Event 9  5k Run CC 15-16 Div Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1805 Craig, Savanna      98 Evergreen St A           19:41
  2 #2101 Watson, Ruby        98 Tesseract A              19:52
  3 #2091 Armstrong, Petra    99 Tesseract A              20:22
  4  #806 Long, Gracie        99 Unattached               20:28
  5  #803 Geffen, Anna        99 Unattached               20:33
  6 #2096 Meggison, Mimi      98 Tesseract A              20:55
  7 #2026 Wicker, Carolynn    99 Running Unli A           22:30
  8 #1928 Gallo, Sararose     98 Pacific Beac A           22:41
  9 #1745 London, Ellee       99 Cascade Striders TC      22:48
 10 #1931 Hoffman, Traci      98 Pacific Beac A           22:54
 11  #810 Panzer, Sarah       99 Unattached               23:05
 12  #808 Mitchem, Jessica    98 Unattached               24:54

Event 12  5k Run CC 17-18 Div Men
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Magnusson, Collin         97 Tesseract A           17:00.56    1
  2 Gillings, Ryan            96 Unattached            17:24.06
  3 Morrow, Derek             97 Tesseract A           17:47.79    2
  4 Thorne, Tyler             97 Tesseract A           18:30.65    3
  5 Salinas, Quentin          97 Skagit Swift A        18:37.17
  6 Morrow, Levi              97 Tesseract A           19:29.09    4
  7 Zander, Kent              97 Tesseract A           20:20.82    5

                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Tesseract A                  15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:33:08.91
         Average:    18:37.79

Event 11  5k Run CC 17-18 Div Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1814 Kehler, Victoria    96 Evergreen St A           20:30
  2  #841 McKinney, Cassie    97 Evergreen St             20:33
  3 #2095 Lesh, Celia Laine   97 Tesseract A              21:03
  4 #1821 Rose, Darlina       97 Evergreen St A           21:08
  5 #1930 Herrera, Alicia     97 Pacific Beac A           21:22
  6 #2028 Barritt, Bryanna    96 Skagit Swift A           22:18
  7  #840 Jones, Alexa        97 Evergreen St             22:28
  8 #1929 Gundersen, Kelsey   97 Pacific Beac A           22:32
  9  #801 Baumgartner, Winte  97 Unattached               23:09
 10 #2093 Holz, Madison       96 Tesseract A              24:02