USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2014 Seattle Parks Preview T & F Masters Meet
Saturday, June 7, 2014 - Saturday, June 7, 2014
West Seattle Stadium
Seattle, WA

Licensed to Pacific N.W. Track & Field Officilas - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/10/2014 03:23 PM
              Seattle Parks Preview T & F Masters Meet - 6/7/2014              
                             West Seattle Stadium                              
                                    Results                                    
 
W40 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bimde, Dina              W42 Portland Masters         12.50  
  2 Conway, Stacie           W42 Unattached               15.40  
 
W55 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W58 Unattached               14.80  
 
W40 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bimde, Dina              W42 Portland Masters         26.40  
 
W45 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W48 Greater Bellingh         30.30  
 
W55 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W58 Unattached               31.70  
 
W40 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Conway, Stacie           W42 Unattached             1:22.30  
 
W45 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W48 Greater Bellingh       1:07.40  
 
W55 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McVee, Amy               W55 Unattached             3:23.20  
 
W40 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Conway, Stacie           W42 Unattached             6:50.60  
 
W45 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bridget, Guerrero        W46 Unattached             6:05.00  
 
W55 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 McVee, Amy               W55 Unattached             7:03.40  
 
W50 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached               5.47m  
 
W50 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached              11.72m  
 
W50 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached              19.95m  
 
W50 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached              10.58m  
 
W50 Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached               6.46m  
 
W50 Super Weight
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Boivin, Erica            W54 Unattached               4.19m  
 
W50 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tuberg, Ann              W54 Club Northwest        17:50.00  
 
W65 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thurman, Diana           W67 Club Northwest        20:15.20  
 
M30 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fillion, Ryan            M33 Seattle Front Ru         14.30   3 
 
M35 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carta, Frank             M37 Unattached               13.50   3 
 
M45 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Warren, Mark             M46 Unattached               12.00   3 
 
M50 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Geveb, Willy             M54 Christ Life Trac         13.50   2 
  2 Won, William             M52 Unattached               14.60   2 
 
M60 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Deitrich, Woody          M61 Unattached               14.30   2 
  2 Turock, Art              M64 Unattached               14.60   2 
 
M65 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brocato, Charlie         M69 Club Northwest           14.10  
  2 Jones, Allen             M66 Unattached               14.20  
  3 Leslie, Will             M68 Christ Life Trac         14.50  
  4 Ying, Richard            M66 Unattached               14.90  
  5 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters         15.30  
  6 Arthur, Peter            M66 Unattached               17.90  
 
M70 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jensen, Ron              M71 Club Northwest           16.70   4 
 
M75 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vergin, Roger            M76 Club Northwest           15.70   4 
  2 Heller, Johnathan        M78 Club Northwest           18.90   4 
  3 Sawyer, Dale             M76 Oregon Track Clu         20.80   4 
 
M80 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milliman, Chrales        M81 Unattached               19.20   4 
  1 Dillon, Richard          M81 Unattached               20.50   4 
  2 Collett, Gary            M80 Club Northwest           22.10   4 
 
M35 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ibarreta, Xavier         M38 Unattached               24.90  
 
M45 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren, Mark             M46 Unattached               24.90  
  2 Silva, Jonathan          M48 Unattached               28.40  
 
M50 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Geveb, Willy             M54 Christ Life Trac         28.70  
 
M60 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Turock, Art              M64 Unattached               30.80   2 
 
M65 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brocato, Charlie         M69 Club Northwest           29.20   3 
  2 Hundley, Clyde           M67 Unattached               29.60   3 
  3 Leslie, Will             M68 Christ Life Trac         31.20   3 
  4 Jones, Allen             M66 Unattached               31.60   2 
  5 Ying, Richard            M66 Unattached               32.50   2 
  6 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters         33.50   2 
 
M75 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vergin, Roger            M76 Club Northwest           33.90   4 
  2 Sawyer, Dale             M76 Oregon Track Clu         46.10   4 
 
M35 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ibarreta, Xavier         M38 Unattached               56.10   2 
 
M45 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Silva, Jonathan          M48 Unattached             1:00.40   2 
 
M60 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koga, Dean               M63 Seattle Front Ru       1:14.80  
 
M65 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Allen             M66 Unattached             1:13.30  
  2 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters       1:16.80  
 
M30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fillion, Ryan            M33 Seattle Front Ru       2:47.20  
 
M45 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Silva, Jonathan          M48 Unattached             2:24.80  
 
M60 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Koga, Dean               M63 Seattle Front Ru       3:10.00  
 
M80 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Milliman, Chrales        M81 Unattached             4:42.80  
 
M45 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hunter, Ted              M49 Unattached             5:01.90  
 
M50 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaw, Patrick            M50 Unattached            18:51.50  
  2 Shaw, Frank              M51 Unattached            20:44.10  
 
M45 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rohrer, Scott            M45 Unattached               1.55m  
  2 Kehlhofer, Anthony       M48 Unattached               1.50m  
  2 Stone, Jon               M47 Big River Runnin         1.50m  
 
M50 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Won, William             M52 Unattached               1.30m  
 
M60 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Milliman, Philip         M62 Unattached               1.35m  
  2 Deitrich, Woody          M61 Unattached               1.30m  
 
M65 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters         1.20m  
 
M75 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vergin, Roger            M76 Club Northwest           1.20m  
  2 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu         1.15m  
  3 Wilson, Brad             M75 Unattached               1.10m  
 
M80 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Milliman, Chrales        M81 Unattached                  NH  
 
M35 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Vaught, Ben              M35 Unattached                  NH  
 
M60 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Milliman, Philip         M62 Unattached               3.05m  
  2 Jacquet-Acea, Russell    M61 Unattached               2.60m  
 
M65 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Clintworth, Dick         M67 Unattached               2.75m  
  2 Ying, Richard            M66 Unattached               2.45m  
 
M70 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Zapf, Fred               M73 Unattached               2.30m  
 
M75 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Wilson, Brad             M75 Unattached                  NH  
 
M80 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Milliman, Chrales        M81 Unattached               2.15m  
 
M45 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kehlhofer, Anthony       M48 Unattached               4.60m  
 
M50 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Won, William             M52 Unattached               4.64m  
 
M55 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Joe               M58 Oregon Track Clu         4.77m  
 
M60 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacquet-Acea, Russell    M61 Unattached               4.42m  
  2 Turock, Art              M64 Unattached               3.62m  
 
M65 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ying, Richard            M66 Unattached               3.91m  
 
M70 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Turner, Kwane            M71 Club Northwest           3.31m  
 
M75 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vergin, Roger            M76 Club Northwest           3.58m  
  2 Heller, Johnathan        M78 Club Northwest           2.48m  
 
M80 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Ruggles          M80 Unattached               1.35m  
 
M45 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kehlhofer, Anthony       M48 Unattached               9.65m  
 
M55 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Joe               M58 Oregon Track Clu        10.43m  
 
M75 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Vergin, Roger            M76 Club Northwest           7.93m  
  2 Heller, Johnathan        M78 Club Northwest           5.00m  
 
M80 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Ruggles          M80 Unattached               3.21m  
 
M19-29 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Amgrose, Tyler           M20 Unattached              13.53m  
 
M40 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linxweiler, Eric         M42 Unattached               8.26m  
 
M45 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stone, Jon               M47 Big River Runnin         8.72m  
 
M50 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patterson, Jim           M51 Oregon Track Clu        14.74m  
  2 Marcial, Felix           M51 Seattle Front Ru         7.27m  
 
M55 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Neubauer, Lance          M55 Seattle Masters         12.58m  
 
M65 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deeter, Bill             M67 Unattached              11.76m  
 
M70 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheedy, Bob              M73 Unattached              11.09m  
  2 Dowell, Lane             M71 West Sound Maste         8.72m  
 
M75 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ward, Robert             M75 Portland Masters        12.18m  
  2 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu         9.14m  
  3 Wilson, Brad             M75 Unattached               8.47m  
  4 White, Thomas            M75 Unattached               5.67m  
 
M80 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Ruggles          M80 Unattached               5.28m  
 
M90 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Weber, Frank             M90 Portland Masters         5.45m  
 
M100 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ross, Fordie             M100 Club Northwest           1.99m  
 
M50 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patterson, Jim           M51 Oregon Track Clu        42.33m  
  2 Gaiser, Rich             M50 Portland Masters        39.92m  
  3 Marcial, Felix           M51 Seattle Front Ru        15.91m  
 
M55 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cacek, Charles           M57 Unattached              43.13m  
  2 Neubauer, Lance          M55 Seattle Masters         41.77m  
  3 Kosierb, Marcel          M55 Unattached              31.34m  
 
M60 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacquet-Acea, Russell    M61 Unattached              30.03m  
  2 Deitrich, Woody          M61 Unattached              28.89m  
  3 Turock, Art              M64 Unattached              25.65m  
 
M65 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Franz, Lonnie            M68 Unattached              36.10m  
  2 Deeter, Bill             M67 Unattached              35.68m  
  3 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters        24.95m  
 
M70 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheedy, Bob              M73 Unattached              28.41m  
  2 Dowell, Lane             M71 West Sound Maste        24.22m  
  3 Franklin, Richard        M70 Unattached              16.22m  
 
M75 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 King, John               M75 Portland Masters        29.88m  
  2 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu        27.53m  
  3 Ward, Robert             M75 Portland Masters        26.73m  
  4 White, Thomas            M75 Unattached              13.75m  
 
M80 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Richard        M81 Unattached              26.15m  
 
M90 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Weber, Frank             M90 Portland Masters        10.84m  
 
M17-29 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Ellis, Joe               M18 Seattle Hammer         X51.84m  
 -- Leitis, Lukas            M17 Unattached             X33.24m  
 
M30 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoffman, Zeb             M34 Unattached              61.11m  
 
M55 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Neubauer, Lance          M55 Seattle Masters         38.98m  
 
M65 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deeter, Bill             M67 Unattached              32.95m  
 
M70 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheedy, Bob              M73 Unattached              28.65m  
 
M75 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu        26.31m  
 
M80 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Richard        M81 Unattached              33.51m  
  2 Larson, Ruggles          M80 Unattached               7.75m  
 
M35 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Appel, Geoff             M37 Unattached              45.05m  
 
M45 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stone, Jon               M47 Big River Runnin        40.14m  
  2 Kehlhofer, Anthony       M48 Unattached              33.41m  
 
M50 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marcial, Felix           M51 Seattle Front Ru        17.96m  
 
M60 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deitrich, Woody          M61 Unattached              23.32m  
 
M65 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nelson, Gary             M69 Portland Masters        35.69m  
  2 Deeter, Bill             M67 Unattached              24.19m  
  3 Balesteri, Manuel        M65 Portland Masters        16.44m  
 
M70 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheedy, Bob              M73 Unattached              37.80m  
  2 Appel, Doug              M72 Unattached              36.43m  
 
M75 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Backstrand, Jim          M76 Portland Masters        39.58m  
  2 Wilson, Brad             M75 Unattached              25.18m  
  3 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu        23.36m  
  4 White, Thomas            M75 Unattached              11.77m  
 
M80 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Richard        M81 Unattached              22.93m  
  2 Larson, Ruggles          M80 Unattached               6.31m  
 
M90 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Weber, Frank             M90 Portland Masters        13.04m  
 
M30 Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoffman, Zeb             M34 Unattached              18.90m  
 
M65 Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deeter, Bill             M67 Unattached              13.37m  
 
M75 Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu          FOUL  
 
M80 Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Richard        M81 Unattached              11.80m  
 
M30 Super Weight
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoffman, Zeb             M34 Unattached              13.06m  
 
M65 Super Weight
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deeter, Bill             M67 Unattached               7.53m  
 
M75 Super Weight
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kuhns, Jack              M75 Oregon Track Clu         5.03m  
 
M75 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Zerbe, Richard           M75 Club Northwest        11:25.20  
 
M55 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kale, Bart               M58 Unattached            19:06.50  
 
M60 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 DiBernardo, Steven       M61 Club Northwest        16:21.30  
  2 Novak, Bob               M64 Club Northwest        17:41.90