USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2013 USATF Pacific Northwest Open & Masters Cross Country Championships
Sunday, November 3, 2013 - Thursday, June 1, 2017
Lower Woodland Park
Seattle, WA

 USATF Pacific N.W. Association - Association License       HY-TEK's Meet Manager
       USATF Pacific Northwest CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 2013 - 11/3/2013                
                               Lower Woodland Park                               
                              Last Completed Event                               

Open Women 6000 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   819  Wetzel, Rose                31  Club Northwest A             21:49.00      1
    2   886  Carter, Kristen             26  Greater Bellingham Runnin    21:52.00      2
    3   809  Lemon, Kimberly             27  Club Northwest A             22:11.00      3
    4   991  Crossman, Bronwyn           24  Greater Bellingham Runnin    22:22.00      4
    5   970  Morgan, Megan               22  Unattached (College)         22:28.00       
    6   803  Houk, Kristi                29  Club Northwest A             22:29.00      5
    7   921  Farrell, Marlene            38  Seattle Running Club         22:42.00      
    8   887  Dalzot, Maria               25  Greater Bellingham Runnin    22:46.00      6
    9   810  Mandi, Alison               30  Club Northwest B             22:50.00      7
   10   904  Robinson, Sarah             30  Oiselle Running Club         22:58.00      8
   11   953  Stolle, Jennifer            23  Seattle University           22:59.00       
   12   889  Olsen, Courtney             26  Greater Bellingham Runnin    23:03.00      9
   13   813  Ricardi, Jane               25  Club Northwest A             23:05.00     10
   14   858  Yoshinaga, Sayaka           29  Dark Horse International     23:12.00     11
   15   811  Matthews, Lauren            33  Club Northwest A             23:23.00     12
   16   903  Plunkett, Natty             23  Oiselle Running Club         23:27.00     13
   17   871  Pitman, Erica               31  Eastside Runners             23:27.00       
   18   899  Evans, Kayla                23  Oiselle Running Club         23:28.00     14
   19   974  Ellis, Nancy                39  Tacoma City Running Club     23:32.00       
   20   885  Carrick, Lydia              28  Greater Bellingham Runnin    23:40.00     15
   21   854  Buckingham, Kaitlin         27  Dark Horse International     23:44.00     16
   22   888  Morrison, Amber             32  Greater Bellingham Runnin    23:46.00     17
   23   801  Farthing, Amber             34  Club Northwest B             23:57.00     18
   24   928  Steidl, Trisha              36  Seattle Running Club         23:57.00     
   25   856  Fullerton, Kelly            32  Dark Horse International     24:04.00     19
   26   951  Lassere, Rebecca            19  Seattle University           24:12.00       
   27   906  Winger, Jena                26  Oiselle Running Club         24:12.00     20
   28   949  Hedberg, Emily              20  Seattle University           24:18.00       
   29   855  Fagerholm, Susie            32  Dark Horse International     24:27.00     21
   30   816  Salzwedel, Adriene          29  Club Northwest A             24:34.00     22
   31   814  Ringer, Talia               23  Club Northwest A             24:41.00     23
   32   806  Kreft, Kelsey               23  Club Northwest A             24:44.00     24
   33   884  Brisky, Sierra              24  Greater Bellingham Runnin    24:47.00     25
   34   946  Arigo, Meghan               20  Seattle University           24:51.00       
   35   919  Bates, Katie                30  Seattle Running Club         24:51.00     
   36   901  Knutson, Cathleen           31  Oiselle Running Club         24:52.00     26
   37   948  Frederick, Lindsay          20  Seattle University           24:55.00       
   38   952  O'Connor Lenth, Moira       18  Seattle University           24:55.00       
   39   947  Clawson, Amy                22  Seattle University           25:00.00       
   40   954  Tolentino, Amy              20  Seattle University           25:09.00       
   41   857  Hays, Louisa                29  Dark Horse International     25:22.00     27
   42   805  Kennedy, Amanda             31  Club Northwest B             25:41.00     28
   43   818  Weilert, Valerie Rose       28  Club Northwest B             25:54.00     29
   44   950  Kruell, Haley               20  Seattle University           26:43.00       
   45   815  Roff, Andie                 35  Club Northwest B             27:21.00     30
   46   873  Wilson, Robyn               34  Eastside Runners             29:10.00       

Open Women Team Scores
1 Club Northwest A 1-3-5-10-12-22-23-24 = 31
2 Greater Bellingham Running Club 2-4-6-9-15-17-25 = 36
3 Oiselle Running Club 8-13-14-20-26 = 81
4 Dark Horse International 11-16-19-21-27 = 94
5 Club Northwest B 7-18-28-29-30 = 112
      
                                   
 
Open Men 10000 Meter Run CC
      Comp#  Name                            Team                             Time Points
=========================================================================================
    1   967  McClement, Matthew          23  Unattached                   32:09.00       
    2   966  Lafler, Jonathan            23  Unattached                   32:25.00       
    3   999  Grimes, Bennett             25  Club Northwest               32:27.00      1
    4   957  Fuller, Andrew              28  Tacoma City Running Club     32:36.00       
    5   941  Steidl, Uli                 41  Seattle Running Club         32:39.00      2
    6   844  Ricardi, John               27  Club Northwest               32:42.00      3
    7   907  Kelly, Tate                 22  ParaSport Spokane            32:50.00       
    8   929  Barkhaus, Erik              23  Seattle Running Club         33:03.00      4
    9   851  Winegar, Brett              34  Club Northwest               33:15.00      5
   10   837  Mandi, Mark                 30  Club Northwest               33:21.00      6
   11   958  McLean, Daniel              31  Tacoma City Running Club     33:32.00       
   12   998  Welch, Nick                 25  Club Northwest               33:39.00      7
   13   848  Trammell, Chad              29  Club Northwest               33:43.00      8
   14   849  Walsh, Spencer              30  Club Northwest               33:51.00      9
   15   969  Walker, Andrew              23  Unattached                   33:55.00       
   16   987  Jones, Will                 22  Western Washington Univer    34:10.00      
   17   859  Aukshunas, Tim              27  Dark Horse International     34:30.00     10
   18   882  Chinchar, Michael           25  Federal Way Track Club       34:33.00       
   19   864  Spady, Kelly                26  Dark Horse International     34:40.00     11
   20   972  Dittell, Sandy              20  Unattached (College)         34:46.00       
   21   931  Crowther, Gregory           40  Seattle Running Club         34:49.00     12
   22   890  Carrick, Kyle               32  Greater Bellingham Runnin    34:59.00       
   23   936  Mudry, Martin               26  Seattle Running Club         35:10.00     13
   24   989  Piette, Brian               21  Western Washington Univer    35:11.00      
   25   822  Aubol, Kevin                23  Club Northwest               35:14.00     1 
   26   866  Williams, Charles           25  Dark Horse International     35:19.00     15
   27   988  Estes, Sean                 18  Western Washington Univer    35:22.00     
   28   831  Frandsen, Shaun             36  Club Northwest               35:26.00     
   29   971  Arguinchona, Baxter         20  Unattached (College)         35:28.00       
   30   930  Creighton, Joe              33  Seattle Running Club         35:34.00     16
   31   943  Thompson, Lance             36  Seattle Running Club         35:39.00     17
   32   992  Castillo, Juan              21  Western Washington Univer    35:43.00      
   33   990  Fletcher, Marty             21  Western Washington Univer    35:48.00      
   34   830  Fisher, Christopher         18  Club Northwest               36:08.00      
   35   934  Ferguson, Maxwell           27  Seattle Running Club         36:46.00     18
   36   945  Williams, Evan              27  Seattle Running Club         36:51.00     
   37   880  Szollar, Jon                33  Eastside Runners             38:22.00       
   38   867  Youell, Jonathan            22  Dark Horse International     38:37.00     19
   39   955  Hayes, Conner               18  Seattle University           39:39.00       
   40   937  Niemeyer, Patrick           38  Seattle Running Club         43:05.00     
   41   863  Manson, Robert              26  Dark Horse International     44:26.00     20
   42   862  Jensen, Curtis              28  Dark Horse International     46:45.00     21

Open Men Team Scores
1 Club Northwest 1-3-5-6-7-8-9-14 = 22
2 Seattle Running Club 2-4-12-13-16-17-18 = 47
3 Dark Horse International 10-11-15-19-20-21 = 75

Masters 6k Run CC
=======================================================================          
    Name                     Age Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
40-44 Results - Women 6000 Run                                                   
  1 Lapham, Gwen             W43 Club Northwest        22:33.00                  
  2 Huyck, Linda             W41 Club Northwest        23:31.00                  
  3 Hack, Shelly             W41 Eastside Runners      25:27.00                  
  4 Salazar, Tatiana         W44 Seattle Running       28:04.00                  
  5 Maraveller, Kristy       W44 Seattle Running       28:50.00                  
  6 Rozler, Jennifer         W43 Eastside Runners      30:01.00                  
45-49 Results - Women 6000 Run                                                   
  1 Cruzan, Amber            W45 Seattle Running       25:20.00                  
  2 Ward, Susan              W46 Unattached            26:53.00                  
50-54 Results - Women 6000 Run                                                   
  1 Tower, Alyssa            W51 Club Northwest        25:17.00                  
  2 Kruell, Kelly            W54 Club Northwest        25:53.00                  
  3 Hall, Gail               W53 Club Northwest        26:38.00                  
  4 Hobson, Anne             W51 Seattle Running       27:18.00                  
  5 Hurd, Molly              W51 Eastside Runners      27:52.00                  
  6 Follis, Laura            W50 Unattached            28:01.00                  
  7 Motteler, Barbara        W53 Club Northwest        31:43.00                  
  8 Hunter, Liz              W52 Eastside Runners      33:10.00                  
55-59 Results - Women 6000 Run                                                   
  1 Joyce, Regina            W56 Oiselle RC            26:24.00                  
65-69 Results - Women 6000 Run                                                   
  1 Nelson, Phyllis          W66 Eastside Runners      34:08.00                  
40-44 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Steidl, Ulrich           M41 Seattle Running       20:25.00                  
  2 Hashimoto, Jeff          M42 Club Northwest        20:32.00                  
  3 Sauvage, Ben             M44 Club Northwest        20:42.00                  
  4 McCulloch, David         M43 Club Northwest        20:59.00                  
  5 Berta, John              M43 Club Northwest        21:33.00                  
  6 Davies, Mark             M42 Seattle Running       21:54.00                  
  7 Sach, Eric               M44 Seattle Running       24:22.00                  
  8 Heimann, Erik            M41 Guerilla Running      24:28.00                  
  9 Stevens, Van             M42 Guerilla Running      25:07.00                  
45-49 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 St. Clair, Tom           M47 Guerilla Running      21:54.00                 
  2 Bonauto, David           M47 Guerilla Running      22:04.00                 
  3 Roff, Acy                M48 Club Northwest        22:14.00                  
  4 Dickson, Craig           M46 Guerilla Running      22:55.00                 
  5 Johnson, John            M46 Guerilla Running      23:09.00                 
  6 Davis, Tad               M47 Greater Bham RC       23:19.00                  
  7 Harrigan, James          M47 Unattached            23:36.00                  
  8 Salazar, Daniel          M48 Guerilla Running      23:42.00                 
  9 Bliss, Paul              M48 Guerilla Running      25:01.00                 
 10 Hoerlein, Jon            M46 Eastside Runners      25:16.00                  
50-54 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Young, Tony              M51 Club Northwest        21:16.00                 
  2 O'Hearn, John            M51 Club Northwest        21:47.00                 
  3 Prentice, Ray            M54 Club Northwest        21:47.00                 
  4 Purnell, Charles         M50 Club Northwest        21:48.00  
  5 Bisignano, Joe           M59 Club Northwest        21:51.00                                
  6 White-Espin, David       M52 Club Northwest        22:08.00                 
  7 Abdalla, Paul            M52 Club Northwest        22:09.00                 
  8 Brennand, Bob            M52 Club Northwest        23:04.00                 
  9 Richards, Cliff          M52 Seattle Running       23:32.00                  
 10 Otani, Russell           M54 Eastside Runners      23:36.00                  
 11 Howell, Robinson         M54 Club Northwest        23:57.00                  
 12 Brown, Ian               M51 Club Northwest        24:04.00                  
 13 Kenworthy, Craig         M51 Club Northwest        24:54.00                  
 14 McKay, Peter             M52 Club Northwest        30:16.00                  
 15 Overstreet, Bruce        M52 Unattached            31:17.00                  
55-59 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Smith, Michael           M55 Club Northwest        21:43.00                 
  2 Cannon, David            M57 Club Northwest        22:16.00                 
  3 Moulton, Rockwell        M56 Club Northwest        23:13.00                 
  4 Cyra, Bruce              M55 Club Northwest        23:37.00                 
  5 Beyerlein, Greg          M59 Club Northwest        23:43.00                 
  6 Sizer, Kent              M58 Seattle Running       25:18.00                  
  7 Kunkle, Karl             M59 Club Northwest        25:43.00                 
  8 Drangsholt, Mark         M55 Seattle Running       26:10.00                  
  9 Swenson, John            M55 Eastside Runners      26:55.00                  
 10 Van Pelt, Win            M56 Seattle Running       27:46.00                  
 11 Mangiantini, Glen        M56 Seattle Running       28:56.00                  
60-64 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Allison, Michael         M62 Club Northwest        25:49.00                  
  2 Harvey, Scott            M63 Club Northwest        27:04.00                  
  3 Yamamoto, Osamu          M63 Eastside Runners      32:42.00                  
65-69 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 McGill, James            M65 Club Northwest        30:25.00                  
  2 Dwyer, Patrick           M67 Eastside Runners      38:29.00                  
70-74 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Pfueller, Gale           M70 Unattached            30:56.00                  
75-79 Results - Men 6000 Run                                                     
  1 Iffrig, Bill             M79 Club Northwest        31:34.00                  
                                                                                 
                                  
W40 Team Scoring
1	Club Northwest 	10	
2	Seattle Running Club	12


1	Gwen Lapham	CNW	22:33
2	Linda Huyck	CNW	23:31
3	Amber Cruzan	SRC	25:20
4	Anne Hobson	SRC	27:18
5	Tatiana Salazar	SRC	28:50
6	Kristy Maraveller	SRC	28:56
7	Barb Motteler	CNW	31:43
			



W50 Team Scoring
1	Club Northwest 	6	
2	Eastside Runners	15

1	Alyssa Tower	CNW	25:17
2	Kelly Kruell	CNW	25:53
3	Gail Hall	CNW	26:38
4	Molly Hurd	ESR	27:52
5	Liz Hunter	ESR	33:10
6	Phyllis Nelson	ESR	34:08
			
	

M40 Team Scoring
1	Club Northwest 	17	
2	Guerilla Running	39	
3	Eastside Runners	68	

1	Jeff Hashimoto	CNW	20:32
2	Ben Sauvage	CNW	20:42
3	David McCulloch	CNW	20:59
4	John Berta	CNW	21:33
5	Tom St. Clair	Guerilla	21:54
6	David Bonauto	Guerilla	22:04
7	Acy Roff	CNW	22:14
8	Craig Dickson	Guerilla	22:55
9	John Johnson	Guerilla	23:09
10	Russell Otani	ESR	23:36
11	Daniel Salazar	Guerilla	23:42
12	Paul Bliss	Guerilla	25:01
13	Jon Hoerlein	ESR	25:16
14	John Swenson	ESR	26:55
15	Osamu Yamamoto	ESR	32:42
16	Patrick Dwyer	ESR	38:29
			

M50 Team Scoring
1	Club Northwest A	21	
2	Club Northwest B	45	
3	Seattle Running Club	90

1	Tony Young	CNW A	21:16
2	Michael Smith	CNW B	21:43
3	John O’Hearn	CNW A	21:47
4	Ray Prentice	CNW A	21:47
5	Charles Purnell	CNW B	21:48
6	Joe Bisignano	CNW A	21:51
7	David White-Espin	CNW A	22:08
8	Paul Abdalla	CNW A	22:09
9	David Cannon 	CNW A	22:16
10	Bob Brennand	CNW A	23:04
11	Rockwell Moulton	CNW B	23:13
12	Cliff Richards	SRC	23:23
13	Bruce Cyra	CNW B	23:37
14	Greg Beyerlein	CNW B	23:43
15	Robinson Howell	CNW B	23:57
16	Ian Brown	CNW B	24:04
17	Craig Kenworthy	CNW B	24:54
18	Ken Sizer	SRC	25:18
19	Mark Drangsholt	SRC	26:10
20	Win Van Pelt	SRC	27:46
21	Glen Mangiantini	SRC	29:04
			
	
M60 Team Scoring
1	Club Northwest 	6

1	Michael Allison	CNW	25:49
2	Scott Harvey	CNW	27:04
3	James McGill	CNW	30:25
4	Bill Iffrig	CNW	31:34
			

 
Community Mixed 2000 Meter Run
=================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  
=================================================================
  1 Hirschfeld, Anya          W12 Rain City Flyers       7:44.00  
  2 Hirschfeld, Stuart        M48 Rain City Flyers       8:05.00
  3 Selenis, Asa              W11 Rain City Flyers       8:15.00    
  4 Hirschfeld, Eli           M15 Rain City Flyers       8:30.00 
  5 Bergerud, Sylvia          W42 Rain City Flyers       8:47.00 
  6 van Zuylen, Maja          W10 Rain City Flyers       9:01.00  
  7 Robertson, Stella         W14 Rain City Flyers       9:03.00  
  8 Riordan, Kathleen         W10 Federal Way TC         9:34.00  
  9 Hirschfeld, Caleb         M07 Rain City Flyers       9:59.00
 10 Welch, Phil               M64 Club Northwest        10:15.00   
 11 Aselin, Isaac             M11 Rain City Flyers      10:29.00 
 12 de smet, Orion Lehnert    M09 Unattached            10:38.00 
 13 Aselin, LolaRose          W11 Rain City Flyers      10:39.00  
 14 Lao-Brooks, Rosalind      W12 Rain City Flyers      12:28.00  
 15 Davies, Mia               W   Unattached            15:23.00  
 16 Davies, Will              M   Unattached            24:44.00 
  


 
Community Mixed 4000 Meter Run
=================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  
=================================================================
  1 Johnson, William          M13 Shelton Harriers      16:16.00 
  2 Cyra, Keller              M23 Unattached            16:19.00 
  3 Sing, Maximus             M10 Federal Way TC        20:05.00 
  4 Jones, Apollo             M08 Unattached            22:04.00 
  5 Jones, Mark               M45 Unattached            22:50.00  
  6 Chadwick, Donna           W51 Club Northwest        22:17.00