USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2012 USATF Pacific Northwest Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, November 10, 2012 - Thursday, June 1, 2017
Upper Lower Woodland Park
Seattle, WA

Sub-Bantam Girls  2 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1215 Martinez, Faith     04 Speed Unlimited           8:44        
  2 #2640 Wolf, Claudia       04 Cascade Striders          8:51        
  3 #1130 Nichols, Taylor     04 Rain City Flyers          8:59        
  4 #1137 Selenis, Sloane     04 Rain City Flyers          9:00        
  5  #959 Wright-Reed, Talia  04 High Voltage              9:41        
  6 #1216 Mathrawala, Ariya   04 Speed Unlimited          10:16        
  7 #2723 Gleeson, Emily      05 Issaquah Par             10:39        
  8 #2725 Massey, Derartu     04 Issaquah Par             10:43        
  9 #1264 Crebs, Caitlin      04 Unattached               10:54        
 10 #2721 Evans, Alivia       05 Issaquah Par             11:06        
 11 #2715 Lipsky, Aliyah      04 High Voltage             11:22        
 12 #2724 Gupta, Reva         05 Issaquah Par             11:49        
 13 #2602 McMillin-Hastings,  04 Barron Park              11:53        
 14 #2696 McDonald, Pari      04 Federal Way TC           11:54        
 15 #1188 Gandee, Payton      04 Team Blue Fire           15:06  

                            
 
Sub-Bantam Boys  2 km 
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #2739 Evans, Nathan       04 Issaquah Par              8:26                  
  2 #2611 Kramer, Oliver      04 Barron Park               8:47                  
  3 #1141 Anderson, Chris     04 Rain City Flyers          8:55    1             
  4 #2615 Scheuerell, Sage    04 Barron Park               8:59                  
  5 #1154 Herndon, Miles      05 Rain City Flyers          9:02    2             
  6 #2718 Whorton, Nolan      04 High Voltage              9:09                  
  7 #2656 Olson, Rayjin       04 Cascade Striders          9:12                  
  8 #1186 Gerchak, Kyle       04 Shelton Harriers          9:37                  
  9 #2642 Bawden, Luke        04 Cascade Striders          9:40                  
 10 #1160 McGehee, Finley     05 Rain City Flyers         10:05    3             
 11 #1145 Bleakley-Harris, S  05 Rain City Flyers         10:09    4             
 12 #2659 Stringer, Owen      04 Cascade Striders         10:20                  
 13 #2614 Randall, Samuel     04 Barron Park              10:40                  
 14 #1281 Nida, Edward        05 Unattached               10:41                  
 15 #1142 Baylor, David       04 Rain City Flyers         10:52    5             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             15    1    2    3    4    5                    
      Total Time:    49:03.00                                                    
         Average:     9:48.60                                       


                          
 
Bantam Girls 3 km 
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1214 Jendrezak, Kate     02 Speed Unlimited          11:58                  
  2 #1120 Jaculewicz, Daniel  02 Rain City Flyers         12:07    1             
  3 #2628 Forsberg, Katherin  02 Cascade Striders         12:18    2             
  4  #942 Sullivan, Emerson   02 Whatcom Tesseract        12:49                  
  5  #945 Tyran, Serena       02 Whatcom Tesseract        12:54                  
  6 #1129 Nichols, Maya       02 Rain City Flyers         13:02    3             
  7 #2626 DeJarlais, Emily    03 Cascade Striders         13:10    4             
  8  #941 Salomon, Maria      02 Whatcom Tesseract        13:11                  
  9 #1136 Selenis, Asa        02 Rain City Flyers         13:13    5             
 10 #1113 Fjermedal, Grace    02 Rain City Flyers         13:21    6             
 11 #2701 Stone, Jazmyn       03 Federal Way TC           13:32                  
 12 #1139 van Zuylen, Maja    03 Rain City Flyers         13:54    7             
 13 #1224 Wilhite, Trinity    02 Speed Unlimited          14:01                  
 14  #958 Dinnel, Olivia      03 Unattached               14:03                  
 15 #1111 Fjermedal, Clara    02 Rain City Flyers         14:11    8             
 16 #1178 Wicker, Catherine   02 Running Unli             14:21                  
 17 #1138 Strazicich, Chloe   02 Rain City Flyers         14:34    9             
 18 #2622 Barkley, Lauren     02 Cascade Striders         14:37   10             
 19 #1192 Kasteler, Brooke    02 Snohomish TC             14:40                  
 20 #1128 Morris, Josephine   03 Rain City Flyers         14:43   11             
 21 #2629 Huss, Leila         02 Cascade Striders         14:44   12             
 22 #2603 Playstead, Grace    02 Barron Park              15:19                  
 23 #1265 Drake, Sawyer       03 Unattached               15:46                  
 24 #2698 Riordan, Kathleen   03 Federal Way TC           15:46                  
 25 #1108 Bleakley-Harris, H  03 Rain City Flyers         16:08                  
 26 #2693 Ballard, Kelsey     03 Federal Way TC           16:14                  
 27 #1119 Isaacson, Lillian   03 Rain City Flyers         16:25                  
 28 #2624 Corley, Nell        03 Cascade Striders         16:34   13             
 29 #1116 Gruen, Ella         03 Rain City Flyers         16:55                  
 30 #2714 Fisk, Tallulah      03 High Voltage             17:01                  
 31 #1175 Lamb, Emily         03 Running Unli             17:04                  
 32 #2694 McDonald, Ana       02 Federal Way TC           17:22                  
 33 #2634 Olson, Sarah        03 Cascade Striders         18:17   14             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             22    1    3    5    6    7    8    9   11     
      Total Time:  1:05:37.00                                                    
         Average:    13:07.40                                                    
   2 Cascade Striders             41    2    4   10   12   13   14               
      Total Time:  1:11:23.00                                                    
         Average:    14:16.60                      
         
         
                          
 
Bantam Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1232 Martinez, Brian     02 Speed Unlimited          11:59                  
  2 #1231 Joseph, Elian       02 Speed Unlimited          12:02                  
  3 #2646 Forsberg, Gannon    02 Cascade Striders         12:13                  
  4 #2641 Andersen, Joseph    02 Cascade Striders         12:20                  
  5 #2737 Cabe, Harrison      02 Issaquah Par             12:43                  
  6 #1166 Rathbun, Rowan      03 Rain City Flyers         12:46    1             
  7 #1234 Silverman, Caleb    02 Speed Unlimited          12:51                  
  8 #2749 Woodward, Peter     02 Issaquah Par             12:52                  
  9 #2618 Ziegler, Jordan     02 Barron Park              12:55    2             
 10 #2617 Wilson, Colby       02 Barron Park              13:10    3             
 11 #2687 Lehnertz, Tyler     02 Evergreen Storm TC       13:11                  
 12 #1161 McGehee, Lewis      02 Rain City Flyers         13:18    4             
 13 #2613 Randall, Hugh       02 Barron Park              13:21    5             
 14  #949 Hart, Sage          03 Whatcom Tesseract        13:31                  
 15 #2610 Kennedy, Bowen      02 Barron Park              13:40    6             
 16 #2608 Grant, Sam          02 Barron Park              13:42    7             
 17 #1155 Homar, Leopold      02 Rain City Flyers         13:46    8             
 18 #1143 Bell, Patrick       03 Rain City Flyers         14:05    9             
 19 #2605 Bussey, John        02 Barron Park              14:08   10             
 20 #2716 Eckert, Mitchell    02 High Voltage             14:25                  
 21 #1184 Williamson, Riley   03 Running Unli             14:54                  
 22 #2712 Sing, Maximus       03 Federal Way TC           15:01                  
 23 #2744 Purdon, Simon       03 Issaquah Par             15:13                  
 24 #1189 Stroble, Gabe       02 Team Blue Fire           15:22                  
 25 #1233 Schenck, Bram       03 Speed Unlimited          15:37                  
 26 #1274 Crebs, Cameron      02 Unattached               15:38                  
 27 #1162 McVey, Mason        03 Rain City Flyers         16:47   11             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Barron Park Striders         23    2    3    5    6    7   10               
      Total Time:  1:06:48.00                                                    
         Average:    13:21.60                                                    
   2 Rain City Flyers             33    1    4    8    9   11                    
      Total Time:  1:10:42.00                                                    
         Average:    14:08.40                             
                         
 
Midget Girls 3 km 
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1271 Roe, Taylor         00 Unattached               11:30                  
  2 #2685 Wilson, Emily       00 Evergreen Storm TC       11:41    1             
  3 #1193 Ramirez, Lexia      00 Snohomish TC             11:44                  
  4 #1218 Neumann, Meissa     00 Speed Unlimited          11:46                  
  5 #1118 Hirschfeld, Anya    01 Rain City Flyers         11:50    2             
  6 #2719 Corman, Samantha    00 Issaquah Par             12:11    3             
  7 #2683 Smith, Serena       00 Evergreen Storm TC       12:13    4             
  8 #2680 O'Neill, Ashlin     00 Evergreen Storm TC       12:14    5             
  9 #2669 Efraimson, Jenna    00 Evergreen Storm TC       12:15    6             
 10 #2672 Jenkins, Emma       00 Evergreen Storm TC       12:17    7             
 11 #1219 Ramos, Ashlyn       00 Speed Unlimited          12:21                  
 12 #1125 Meyers, Isabel      00 Rain City Flyers         12:29    8             
 13 #2625 Crosby, Kathleen    00 Cascade Striders         12:32                  
 14 #1220 Schenck, Aliya      00 Speed Unlimited          12:38                  
 15 #2674 Jooste, Carla       00 Evergreen Storm TC       12:39    9             
 16 #1174 Keating, Megan      00 Running Unli             12:41                  
 17 #2619 Andersen, Jane      01 Cascade Striders         12:41                  
 18 #2684 Timmons, Presley    00 Evergreen Storm TC       12:43   10             
 19 #2681 Rheaume, Callie     00 Evergreen Storm TC       12:49   11             
 20 #2678 Merritt, Kaylee     00 Evergreen Storm TC       12:49                  
 21 #1140 Young, Mina         01 Rain City Flyers         12:52   12             
 22 #2679 Neff, Paige         00 Evergreen Storm TC       13:01                  
 23 #2699 Sjolund, Emma       00 Federal Way TC           13:01                  
 24 #1127 Montgomery, Lydia   01 Rain City Flyers         13:04   13             
 25 #1131 Patterson, Grace    00 Rain City Flyers         13:08   14             
 26 #2735 Winter, Lexi        00 Issaquah Par             13:09   15             
 27 #1133 Redpath, Veronica   00 Rain City Flyers         13:13   16             
 28 #1190 Donner, Samantha    01 Snohomish TC             13:17                  
 29 #1112 Fjermedal, Emma     00 Rain City Flyers B       13:18   17             
 30 #2734 Wilkins, Riley      01 Issaquah Par             13:18   18             
 31 #2665 Child, Madison      00 Evergreen Storm TC       13:21                  
 32 #1195 Thom, Aenne         00 Snohomish TC             13:26                  
 33 #1114 Fortson, Madeleine  01 Rain City Flyers         13:27   19             
 34 #2720 Cosgrove, Chloe     00 Issaquah Par             13:28   20             
 35 #1117 Heipt, Ella         00 Rain City Flyers B       13:30   21             
 36 #1135 Ruddick, Abbie      00 Rain City Flyers B       13:37   22             
 37 #2728 Mejia, Callie       00 Issaquah Par             14:13   23             
 38 #1107 Bergerud, Sylvia    01 Rain City Flyers         14:16   24             
 39  #933 Kirker, Elizabeth   01 Whatcom Tesseract        14:27                  
 40 #1132 Reche-Ley, Etienne  01 Rain City Flyers B       14:28   25             
 41 #1122 Kramer, Marlena     01 Rain City Flyers B       14:35   26             
 42 #1266 Ederer, Allison     00 Unattached               14:36                  
 43 #1123 Lockert, Dani       01 Rain City Flyers B       14:45   27             
 44  #934 Kirker, Stephanie   00 Whatcom Tesseract        15:02                  
 45 #2635 Richardson, Megan   00 Cascade Striders         15:03                  
 46 #1124 Margarones, Chloe   00 Rain City Flyers B       15:07   28             
 47 #2732 Ransom, Felicity    01 Issaquah Par             15:39   29             
 48  #932 Holz, Makenna       01 Whatcom Tesseract        15:45                  
 49 #2695 McDonald, Maya      00 Federal Way TC           16:04                  
 50 #1109 Cristina, Trinity   00 Rain City Flyers B       16:50   30             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Evergreen Storm TC           23    1    4    5    6    7    9   10   11     
      Total Time:  1:00:40.00                                                    
         Average:    12:08.00                                                    
   2 Rain City Flyers             49    2    8   12   13   14   16   19   24     
      Total Time:  1:03:23.00                                                    
         Average:    12:40.60                                                    
   3 Issaquah Parks Rec Glider    79    3   15   18   20   23   29               
      Total Time:  1:06:19.00                                                    
         Average:    13:15.80                                                    
   4 Rain City Flyers B          111   17   21   22   25   26   27   28   30     
      Total Time:  1:09:28.00                                                    
         Average:    13:53.60                                      


Midget Boys 3 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
 50    #0 Unknown                                         15:40                  
  1 #1165 Rathbun, Parker     00 Rain City Flyers         10:57    1             
  2 #2647 Houser, Luke        01 Cascade Striders         10:58    2             
  3 #1206 Paduano, Nickolas   00 Snohomish TC             11:10    3             
  4 #2652 Luthra, Ruben       01 Cascade Striders         11:24    4             
  5  #955 Salomon, Jonah      00 Whatcom Tesseract        11:25                  
  6 #2658 Secheyron, Tom      01 Cascade Striders         11:26    5             
  7 #1147 Coluccio, Gus       00 Rain City Flyers         11:27    6             
  8 #2661 Vasileff, Ryan      00 Cascade Striders         11:28    7             
  9 #1225 Beumeler, Justin    00 Speed Unlimited          11:40    8             
 10 #1146 Clark, Dylan        01 Rain City Flyers         11:41    9             
 11 #2644 Donnel, Jared       00 Cascade Striders         11:42   10             
 12 #2748 Woodward, Duncan    00 Issaquah Par             11:44   11             
 13 #1230 Hercules, Callan    01 Speed Unlimited          11:44   12             
 14  #957 Dinnel, Gabriel     01 Unattached               11:47                  
 15 #2746 Shan, Larry         00 Issaquah Par             11:49   13             
 16 #1149 Fitch, Harrison     01 Rain City Flyers         11:58   14             
 17 #2743 Predmore, Shayne    01 Issaquah Par             11:59   15             
 18 #2742 Matthias, Kiran     00 Issaquah Par             11:59   16             
 19 #2607 Fischer, Cade       01 Barron Park              12:01   17             
 20 #1210 Tanta, Tyler        00 Snohomish TC             12:11   18             
 21 #1235 Sjolund, Adam       01 Speed Unlimited          12:17   19             
 22 #1156 Koledin, Jovan      01 Rain City Flyers         12:22   20             
 23 #2612 Miller, Dylan       00 Barron Park              12:22   21             
 24 #1153 Herndon, Coleman    00 Rain City Flyers         12:22   22             
 25 #1187 Johnson, William    00 Shelton Harriers         12:23                  
 26 #2745 Sands, Chance       01 Issaquah Par             12:23   23             
 27  #956 Watson, Wyatt       00 Whatcom Tesseract        12:26                  
 28 #2604 Anderson, Ethan     01 Barron Park              12:30   24             
 29 #1199 Donner, Alexander   00 Snohomish TC             12:34   25             
 30 #1151 Gruen, Henry        00 Rain City Flyers         12:34   26             
 31 #1204 Kowalchyk, Adam     01 Snohomish TC             12:35   27             
 32 #1185 Gerchak, John       01 Shelton Harriers         12:42                  
 33 #1202 Henderson, Max      01 Snohomish TC             12:44   28             
 34 #1150 Griffin, Connor     00 Rain City Flyers         12:45   29             
 35 #1227 Brindle, Calvin     00 Speed Unlimited          12:49   30             
 36 #2609 Hunter, Jasper      00 Barron Park              12:54   31             
 37 #1229 Cosson, Lucian      00 Speed Unlimited          12:57   32             
 38 #2657 Rydell, Dylan       00 Cascade Striders         12:57   33             
 39 #1197 Bennett, Riley      00 Snohomish TC             13:19   34             
 40 #2606 Clewes, Thomas      01 Barron Park              13:24   35             
 41 #1144 Birkeland, Ailey    00 Rain City Flyers         13:25                  
 42 #2616 Valler, Kolby       00 Barron Park              13:32   36             
 43 #1158 MacLean, Alexander  00 Rain City Flyers         13:43                  
 44 #2655 Murray, Christophe  01 Cascade Striders         13:50   37             
 45 #1168 Sands, Bennitt      01 Rain City Flyers         13:53                  
 46 #2747 Thomas, Tyler       01 Issaquah Par             14:02   38             
 47 #1157 Lans, Michael       00 Rain City Flyers         14:07                  
 48  #947 Burns, Andrew       01 Whatcom Tesseract        14:12                  
 49 #2717 KirkWoodbury, Jose  00 High Voltage             14:15                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Cascade Striders             28    2    4    5    7   10   33   37          
      Total Time:    56:58.00                                                    
         Average:    11:23.60                                                    
   2 Rain City Flyers             50    1    6    9   14   20   22   26   29     
      Total Time:    58:25.00                                                    
         Average:    11:41.00                                                    
   3 Issaquah Parks Rec Glider    78   11   13   15   16   23   38               
      Total Time:    59:54.00                                                    
         Average:    11:58.80                                                    
   4 Snohomish TC                101    3   18   25   27   28   34               
      Total Time:  1:01:14.00                                                    
         Average:    12:14.80                                                    
   5 Speed Unlimited             101    8   12   19   30   32                    
      Total Time:  1:01:27.00                                                    
         Average:    12:17.40                                                    
   6 Barron Park Striders        128   17   21   24   31   35   36               
      Total Time:  1:03:11.00                                                    
         Average:    12:38.20                                                    
         

Youth Girls 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #1212 Cantine, Sophia     99 Speed Unlimited          15:06                  
  2 #2675 Lefore, Marley      99 Evergreen Storm TC       15:33    1             
  3  #946 Watson, Ruby        98 Whatcom Tesseract        15:35    2             
  4  #937 Oviatt, Rebekah     98 Whatcom Tesseract        15:44    3             
  5 #1213 Copeland, Katherin  99 Speed Unlimited          15:50                  
  6 #2667 Craig, Savanna      98 Evergreen Storm TC       15:51    4             
  7 #1223 Waskom, Hannah      99 Speed Unlimited          15:52                  
  8  #936 Meggison, Mimi      98 Whatcom Tesseract        15:59    5             
  9  #944 Sullivan, Zanna     98 Whatcom Tesseract        16:08    6             
 10  #940 Rowan-Arnett, Elli  99 Whatcom Tesseract        16:23    7             
 11  #930 Armstrong, Petra    99 Whatcom Tesseract        16:27    8             
 12  #938 Rodeheffer, Laura   99 Whatcom Tesseract        16:30    9             
 13 #1194 Smith, Heidi        99 Snohomish TC             16:31                  
 14 #1221 Takeuchi, Brigette  98 Speed Unlimited          16:35                  
 15 #2682 Rosenkranz, Samant  99 Evergreen Storm TC       16:35   10             
 16 #2630 London, Ellee       99 Cascade Striders         16:44   11             
 17 #2668 Echeverio, Ellie    99 Evergreen Storm TC       16:46   12             
 18 #2670 Finley, Meghan      98 Evergreen Storm TC       16:48   13             
 19 #1272 Thomas, Mykaela     98 Unattached               16:50                  
 20 #1176 Mitchem, Mallorie   98 Running Unli             16:57                  
 21 #2676 Mahnke, Lauren      99 Evergreen Storm TC       17:15   14             
 22 #1268 Graham, Brooke      99 Unattached               17:18                  
 23 #1115 Fujita-Yuhas, Nora  99 Rain City Flyers         17:19                  
 24 #2636 Sharp, Karey        99 Cascade Striders         17:20   15             
 25 #2726 McVay, Marley       99 Issaquah Par             17:23   16             
 26 #2731 Pletcher, Erin      99 Issaquah Par             17:27   17             
 27 #2722 Flindt, Kirsten     98 Issaquah Par             17:28   18             
 28 #2733 Sullivan, Emily     99 Issaquah Par             17:28   19             
 29 #1101 Gallo, Sararose     98 Pacific Beac             17:29                  
 30 #2627 Donnel, Emily       98 Cascade Striders         17:33   20             
 31 #1263 Burke, Courtney     98 Unattached               17:34                  
 32 #2671 Gulzow, Cambryn     99 Evergreen Storm TC       17:36   21             
 33 #2673 Johnston, Lauren    99 Evergreen Storm TC       17:37   22             
 34 #2666 Chong, Misun        99 Evergreen Storm TC       17:42                  
 35  #931 Hart, Aven          99 Whatcom Tesseract        17:45   23             
 36 #1172 Chelberg, Kaitlyn   99 Running Unli             18:05                  
 37 #2727 Mejia, Addie        98 Issaquah Par             18:07   24             
 38 #2730 Pletcher, Alexandr  99 Issaquah Par             18:23   25             
 39 #1110 Davis, Flora        98 Rain City Flyers         18:29                  
 40 #1134 Robertson, Stella   99 Rain City Flyers         18:32                  
 41 #2700 Smith, Alanis       99 Federal Way TC           18:37                  
 42 #1104 Wamsley, Lucie      98 Pacific Beac             18:54                  
 43 #1177 Wicker, Carolynn    99 Running Unli             19:39                  
 44 #2702 Tacke, Hannah       98 Federal Way TC           19:53                  
 45 #2620 Andersen, Natalie   99 Cascade Striders         20:06   26             
 46 #2729 Murphy, Kerry       98 Issaquah Par             20:13   27             
 47 #2703 Tran, Zette         99 Federal Way TC           20:36                  
 48 #1191 Forkey, Noelle      98 Snohomish TC             20:51                  
 49 #2637 Sirr, Caroline      98 Cascade Striders         21:28   28             
 50 #2638 Terry, Lily         99 Cascade Striders         23:47   29             
 51 #2639 Tran, Anna          99 Cascade Striders         23:48   30             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Whatcom Tesseract            23    2    3    5    6    7    8    9   23     
      Total Time:  1:19:49.00                                                    
         Average:    15:57.80                                                    
   2 Evergreen Storm TC           40    1    4   10   12   13   14   21   22     
      Total Time:  1:21:33.00                                                    
         Average:    16:18.60                                                    
   3 Issaquah Parks Rec Glider    94   16   17   18   19   24   25   27          
      Total Time:  1:27:53.00                                                    
         Average:    17:34.60                                                    
   4 Cascade Striders            100   11   15   20   26   28   29   30          
      Total Time:  1:33:11.00                                                    
         Average:    18:38.20  
                             
 
Youth Boys 4 km
=======================================================================          
    Name                    Year Team                    Finals  Points          
=======================================================================          
  1 #2686 De La Melena, Migu  99 Evergreen Storm TC       14:11                  
  2 #1273 Bennett, Dylan      98 Cascade Striders         14:23    1             
  3 #1148 Donlea, Leo         99 Rain City Flyers         14:24    2             
  4 #2705 Fisher, Mykel       99 Federal Way TC           14:32    3             
  5  #948 Gillman, Sam        98 Whatcom Tesseract        14:34    4             
  6 #2660 VandeKamp, Ian      98 Cascade Striders         14:41    5             
  7 #2707 Hillier, Bennett    98 Federal Way TC           14:46    6             
  8 #1169 Shields, Jack       99 Rain City Flyers         14:47    7             
  9 #1171 Whalen, Owen        99 Rain City Flyers         14:49    8             
 10 #1180 Clark, Logan        98 Running Unli             14:53                  
 11 #1207 Perez, Alan         98 Snohomish TC             14:54    9             
 12  #954 Morris, Parker      98 Whatcom Tesseract        14:54   10             
 13 #1287 Walker, Christophe  98 Unattached               14:58                  
 14 #2645 Fendel, Gabriel     99 Cascade Striders         14:59   11             
 15 #1211 Wyatt, Luke         99 Snohomish TC             15:02   12             
 16 #1152 Halverson, Joseph   98 Rain City Flyers         15:06   13             
 17  #951 Holz, Derek         99 Whatcom Tesseract        15:07   14             
 18 #1181 Guzman, Miguel      98 Running Unli             15:09                  
 19 #2689 Nichols, Bryce      99 Evergreen Storm TC       15:10                  
 20 #1200 Gates, Logan        98 Snohomish TC             15:11   15             
 21 #1279 Mock, Nathaniel     98 Unattached               15:13                  
 22 #2649 Lambert, Craig      98 Cascade Striders         15:15   16             
 23 #2741 Fowler, Zachary     99 Issaquah Par             15:19                  
 24  #952 Karcher, Matthew    98 Whatcom Tesseract        15:21   17             
 25  #950 Heeringa, Jacob     99 Whatcom Tesseract        15:24   18             
 26 #2711 Lee, Gabriel        98 Federal Way TC           15:30   19             
 27 #1198 Bianchini, Chris    99 Snohomish TC             15:32   20             
 28 #1196 Allen, Trevor       99 Snohomish TC             15:33   21             
 29 #1201 Haneberg, Mats      98 Snohomish TC             15:37   22             
 30 #1163 Mohammed, Bona      99 Rain City Flyers         15:39   23             
 31 #1209 Song, Christian     98 Snohomish TC             15:44   24             
 32 #1159 Manning, Collin     98 Rain City Flyers         15:46   25             
 33 #1170 Whalen, Alex        99 Rain City Flyers         15:46   26             
 34 #2691 Sun, William        99 Evergreen Storm TC       15:46                  
 35 #2653 McCormack, RJ       99 Cascade Striders         15:53   27             
 36 #1203 Hercules, Caden     99 Snohomish TC             15:55   28             
 37 #1167 Rauch, Connor       98 Rain City Flyers         15:56   29             
 38 #2709 Howard, David       98 Federal Way TC           16:06   30             
 39 #2738 Deaver, Tyler       99 Issaquah Par             16:14                  
 40 #1282 O'Neal, Matthew     98 Unattached               16:17                  
 41 #2643 DeJarlais, Nichola  99 Cascade Striders         16:38   31             
 42 #2662 Warren, William     98 Cascade Striders         16:41   32             
 43 #2654 Mecham, Tanner      99 Cascade Striders         16:57   33             
 44 #2708 Ho, Brandon         99 Federal Way TC           17:09   34             
 45 #2706 Hannen, Sean        99 Federal Way TC           17:32   35             
 46 #2740 Fetsch, Brendon     99 Issaquah Par             17:48                  
 47 #1208 Smith, Derek        99 Snohomish TC             18:27                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Rain City Flyers             53    2    7    8   13   23   25   26   29     
      Total Time:  1:14:45.00                                                    
         Average:    14:57.00                                                    
   2 Cascade Striders             60    1    5   11   16   27   31   32   33     
      Total Time:  1:15:11.00                                                    
         Average:    15:02.20                                                    
   3 Whatcom Tesseract            63    4   10   14   17   18                    
      Total Time:  1:15:20.00                                                    
         Average:    15:04.00                                                    
   4 Snohomish TC                 77    9   12   15   20   21   22   24   28     
      Total Time:  1:16:12.00                                                    
         Average:    15:14.40                                                    
   5 Federal Way TC               92    3    6   19   30   34   35               
      Total Time:  1:18:03.00                                                    
         Average:    15:36.60                                 

                       
 
Intermediate Girls 5 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #2677 McKinney, Cassie    97 Evergreen Storm TC       19:29        
  2 #1173 Horn, Jonalynn      97 Running Unli             19:46        
  3 #1103 Herrera, Alicia     97 Pacific Beac             20:18        
  4  #935 Lesh, CeliaLaine    97 Whatcom Tesseract        20:47        
  5 #1102 Gundersen, Kelsey   97 Pacific Beac             21:14        
  6 #1269 Knutzen, Berhanie   96 Unattached               21:35        
  7 #1262 Boytz, RuthMabel    96 Unattached               21:56        
  8 #1126 Miller, Karina      97 Rain City Flyers         23:40        
  9 #1106 Anderson, Megan     96 Rain City Flyers         24:44  

                  
 
Intermediate Boys 5 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1283 Orndorf, Logan      96 Unattached               16:41        
  2 #1284 Overman, Kirby      96 Unattached               17:00        
  3 #1182 Rodeheffer, John    96 Running Unli             17:04        
  4 #1277 Haller, Miler       97 Unattached               17:39        
  5 #2664 Duggal, Sage        97 Club Northwest           17:47        
  6  #953 Magnusson, Collin   97 Whatcom Tesseract        17:49        
  7 #1278 Knutzen, Brent      96 Unattached               17:50        
  8 #1276 Graham, Peyton      96 Unattached               18:02        
  9 #2688 Moore, Jordan       97 Evergreen Storm TC       18:04        
 10 #1183 Stewart, Gavin      96 Running Unli             18:14        
 11 #2692 Yackell, Evan       97 Evergreen Storm TC       19:14        
 12 #1275 Gennarelli, Nichol  97 Unattached               19:24        
 13 #1205 Lindgren, Thomas    97 Snohomish TC             20:21        
 14  #967 Hooper, William     97 Cascade Striders         25:49  


Young Women 5 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1179 Wicker, Christina   95 Running Unli             18:57        
  2 #2697 McGinnis, Terra     95 Federal Way TC           19:37        
  3 #1270 McEachern, Molly C  95 Unattached               20:58        
  4 #2663 Pearson, Heather    95 Club Northwest           21:07        
  5  #943 Sullivan, Madison   94 Whatcom Tesseract        21:35        
  
                        
 
5 km Young Men 5 km 
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 #1164 Pearce, Jackson     95 Rain City Flyers         16:53        
  2 #1280 Nelson, Stephen     95 Unattached               17:39