USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2012 USATF Northwest Region & Pacific Northwest Masters Track & Field Championships
Saturday, July 21, 2012 - Thursday, June 1, 2017
West Seattle Stadium
Seattle, WA

Licensed to USATF Pacific N.W. Association - Association License
                     HY-TEK's Meet Manager 7/23/2012 04:06 PM
                      Seattle Masters Classic - 7/21/2012                      
          USATF Northwest Region and Pacific Northwest Association Champs                                                 
 
Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Seattle Frontrunners        70        2) Comets Track Club          68   
    3) Club Northwest              44        4) Greater Bellingham Runnin  20   
    4) Christ Life Track Club      20        6) Portland Masters Track Cl  16   
    7) Seattle Running Club        10                                           
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Club Northwest             117        2) Portland Masters Track Cl  97   
    3) Oregon Track Club Masters   64        4) Seattle Frontrunners       62   
    5) Christ Life Track Club      50        6) Comets Track Club          38   
    7) Eastside Runners            28        7) Snohomish Track Club       28   
    9) Barron Park Striders        20        9) B.A.G. Racing              20   
   11) Federal Way Track Club      16   


W35 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle, WA              14.25  -0.9  2 
 
W40 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Birads, Dena             W40 Bellingham, WA           12.55  -0.9  2 
 
W45 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Bellingham, WA           14.85  -0.9  2 
  2 Phillips, Linda          W49 Jennings Lodge, OR       16.13  -0.9  2 
 
W55 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Federal Way, WA          14.88  -0.8 
  2 Schmidt, Connie          W55 Lynnwood, WA             16.21  -0.8 
 
M45 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Silva, Jona              M46 Issaquah, WA             13.62  -0.5  4 
 
M50 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Waller, Michael          M53 Federal Way, WA          12.30  -0.5  4 
  2 Huarcaga, Luis           M53 Portland, OR             13.29  -0.5  4 
  3 Blake, Aaron             M51 Tacoma, WA               14.07  -0.5  4 
 
M55 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deitrich, Woody          M59 Seattle, WA              14.71  -1.5  3 
  2 Ahearn, Leo              M56 Renton, WA               14.90  -1.5  3 
  3 Diaz, Edward             M58 Seattle, WA              16.88  -1.5  3 
 
M60 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Schaller, Jeff           M64 Pullman, WA              14.07  -1.1  2 
  2 Jacobson, Vance          M64 Bainbridge Island,       14.75  -1.1  2 
 
M65 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Issaquah, WA             14.32  -1.1  2 
  2 Avundley, Clyde          M65 Seattle, WA              14.88  -1.1  2 
  3 Lyden, George            M67 Seattle, WA              15.09  -1.1  2 
  4 Ying, Richard            M65 Camas, WA                15.43  -1.1  2 
 
M70 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Walsh, Charlie           M71 Shoreline, WA            18.15  -2.0 
 
M75 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 King, John               M75 Seattle, WA              21.47  -2.0 
  2 Lewis, Jerry             M75 Seattle, WA              22.86  -2.0 
 
M80 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesage, Norm             M82 Burnaby, --              17.11  -2.0 
 
M85 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tritsch, Len             M87 Seattle, WA              22.26  -2.0 
 
M90 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Burien, WA               31.18  -2.0 
 
W35 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle, WA              30.01  -1.1 
 
W45 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Bellingham, WA           31.21  -1.1 
  2 Phillips, Linda          W49 Jennings Lodge, OR       33.07  -1.1 
 
W50 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA          32.89  -0.5  2 
 
W55 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Federal Way, WA          31.61  -0.5  2 
  2 Schmidt, Connie          W55 Lynnwood, WA             33.18  -0.5  2 
 
M35 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ibarreta, Xavier         M36 Kent, WA                 24.67  -1.6  3 
 
M45 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Sarmiento, David         M45 Bend, OR                 26.72  -1.6  3 
  2 Silva, Jona              M46 Issaquah, WA             27.63  -1.6  3 
 
M50 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Waller, Michael          M53 Federal Way, WA          24.64  -1.6  3 
  2 Blake, Aaron             M51 Tacoma, WA               30.01  -1.6  3 
 
M55 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Stonkus, Arny            M57 Seattle, WA              30.11  -1.6  3 
  2 Deitrich, Woody          M59 Seattle, WA              30.30  -1.6  3 
 
M60 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             27.63  -1.5  2 
  2 Turock, Art              M62 Kirkland, WA             31.10  -1.5  2 
 
M65 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Issaquah, WA             29.59  -1.5  2 
  2 Ying, Richard            M65 Camas, WA                31.95  -1.5  2 
  3 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA       1:12.40  -1.5  2 
 
M70 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Poulsbo, WA              33.54  -1.1 
  2 Walsh, Charlie           M71 Shoreline, WA            43.84  -1.1 
 
M75 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA             1:00.93  -1.1 
 
M80 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesage, Norm             M82 Burnaby, --              35.15  -1.1 
 
W35 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle, WA            1:07.25  
 
W50 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kuhnly, Gail             W50 Federal Way, WA        1:14.04  
 
W55 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Federal Way, WA        1:13.31  
 
M40 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Beller, Byrke            M44 Eugene, OR               56.38   3 
 
M45 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarmiento, David         M45 Bend, OR                 58.25   3 
  2 Silva, Jona              M46 Issaquah, WA           1:02.07   3 
 
M55 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Stonkus, Arny            M57 Seattle, WA            1:05.38   3 
  2 Johnson, Robert          M56 Des Moines, WA         1:06.78   3 
 
M60 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Herrick, Charles         M60 Issaquah, WA             59.62   2 
  2 Schaller, Jeff           M64 Pullman, WA            1:07.44   2 
  3 Koga, Dean               M61 Seattle, WA            1:12.42   2 
 
M65 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Issaquah, WA           1:07.25   2 
  2 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA       2:44.16   2 
 
M70 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joslin, Timothy          M71 Des Moines, WA         1:41.30  
 
M75 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA             2:07.70  
 
M90 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Burien, WA             2:21.46  
 
M50 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rodgers, Perry           M50 Redmond, WA            2:38.60   2 
 
M60 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Koga, Dean               M61 Seattle, WA            2:53.97   2 
 
M65 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Crouse, C.B.             M65 Woodinville, WA        2:52.07   2 
  2 Wilcox, Joe              M69 Seattle, WA            3:17.73   2 
  3 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA       7:06.31   1 
 
M70 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McMillan, Don            M71 Portland, OR           2:49.97  
  2 Joslin, Timothy          M71 Des Moines, WA         3:54.32  
 
M75 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA             5:48.51  
 
M90 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Burien, WA             6:01.18  
 
M60 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Allison, Michael         M60 Seattle, WA            5:18.57  
  2 Turock, Art              M62 Kirkland, WA           7:08.87  
 
M65 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilcox, Joe              M69 Seattle, WA            6:27.80  
 
M70 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joslin, Timothy          M71 Des Moines, WA         7:04.52  
 
W40 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cruzan, Amber            W43 Chehalis, WA          20:15.52  
 
W45 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bergman, Tina            W49 Seattle, WA           21:35.52  
 
M75 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phillips, Myron          M76 Edmonds, WA           35:56.58  
 
M70 80 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Vergin, Roger            M74 Poulsbo, WA                DNF   NWI 
 
M35 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McLaren, Doug            M36 Chilliwack, --           15.69  -1.0 
 
M45 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Birade, Laurent          M45 Bellingham, WA           16.74  -1.0 
 
M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roe, Chip                M50 Deer Park, WA         12:40.23  
 
X40-49 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  2 Portland Masters Track Club  'A'                      55.59  
     1) Ying, Richard 65                2) Phillips, Mark 49              
     3) Copeland, Scott 53              4) Leslie, Will 66                
 
X50-59 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Christ Life Track Club  'A'                           55.00  
     1) Kuhnly, Gail 50                 2) Herrick, Charles 60            
     3) Blake, Aaron 51                 4) Waller, Michael 53             
  3 Hawaii Masters Track Club  'A'                      1:22.52  
     1) Larson, Ruggles 78              2) Johnson, Robert 56             
     3) Snipe, Ron 68                   4) Phillips, Linda 49             
 
M50-59 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Hawaii Masters Track Club  'A'                      8:22.47  
     1) Larson, Ruggles 78              2) Johnson, Robert 56             
     3) Snipe, Ron 68                   4)                                
 
M40 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rohrer, Scott            M43 Vancouver, WA            1.55m    5-01.00 
 
M45 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kehlhofer, Tony          M46 Bainbridge Island,       1.60m    5-03.00 
 
M50 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McMaster, Dwight         M51 Burien, WA               1.60m    5-03.00 
  1 Forier, John             M50 Tacoma, WA               1.60m    5-03.00 
  3 Hodgman, Henry           M50 Spokane, WA              1.40m    4-07.00 
 
M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Irion, Glenn             M56 Spanish Fort, AL         1.50m    4-11.00 
 
M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jacobson, Vance          M64 Bainbridge Island,       1.15m    3-09.25 
 
M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA         0.79m    2-07.00 
 
M70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Poulsbo, WA              1.20m    3-11.25 
 
M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA               0.79m    2-07.00 
 
M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jacobson, Vance          M64 Bainbridge Island,       2.14m    7-00.25 
  1 Creamer, Terry           M60 Rainier, OR              2.14m    7-00.25 
 
M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Dennis         M66 Philomath, OR            3.70m   12-01.50 
  2 Ying, Richard            M65 Camas, WA                2.44m    8-00.00 
 
M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zapf, Fred               M71 Issaquah, WA             2.44m    8-00.00 
  2 Butler, Dave             M72 Snohomish, WA            2.14m    7-00.25 
 
W40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Smith, Sheila            W40 Kennewick, WA            5.20m  +0.0  17-00.75 
 
M40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Odoms, Eddie             M42 Olympia, WA              6.08m   0.7  19-11.50 
 
M50 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Copeland, Scott          M53 Olympia, WA              4.74m   0.8  15-06.75 
 
M55 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Deitrich, Woody          M59 Seattle, WA              4.19m  -1.2  13-09.00 
 
M60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Turock, Art              M62 Kirkland, WA             4.13m   0.6  13-06.75 
 
M65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA         1.52m   1.3   5-00.00 
 
M70 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Poulsbo, WA              3.78m  +0.0  12-05.00 
 
M75 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Kermit           M76 Charleston, OR           3.41m  -0.3  11-02.25 
  2 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA               1.87m  -0.4   6-01.75 
 
W40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Smith, Sheila            W40 Kennewick, WA           10.79m   1.4  35-05.00 
 
W70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              3.59m   1.2  11-09.50 
 
M40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Odoms, Eddie             M42 Olympia, WA             12.09m   0.6  39-08.00 
 
M50 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Copeland, Scott          M53 Olympia, WA              9.09m   1.0  29-10.00 
 
M65 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Port Angeles, WA         2.61m   2.2   8-06.75 
 
M70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Poulsbo, WA              8.21m   0.3  26-11.25 
 
M75 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Kermit           M76 Charleston, OR           7.42m   1.2  24-04.25 
  2 Larson, Ruggles          M78 Tacoma, WA               3.75m   0.8  12-03.75 
 
W55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kendall, Monica          W56 Milwaukie, OR           12.63m   41-05.25 
  2 Schmidt, Connie          W55 Lynnwood, WA            11.27m   36-11.75 
  3 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                 9.04m   29-08.00 
 
W60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA              7.46m   24-05.75 
 
W70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ticknor, Linda           W70 Centralia, WA            6.95m   22-09.75 
  2 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA                6.28m   20-07.25 
  3 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              3.83m   12-06.75 
 
M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           13.73m   45-00.50 
 
M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sutherland, George       M58 Port Angeles, WA        10.50m   34-05.50 
  2 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         10.06m   33-00.25 
 
M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stotsenberg, Greg        M62 SeaTac, WA               9.82m   32-02.75 
 
M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              11.87m   38-11.50 
  2 Klinko, Jerry            M68 Puyallup, WA             9.12m   29-11.25 
  3 Dowell, Lane             M69 Bremerton, WA            8.12m   26-07.75 
  4 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID           7.86m   25-09.50 
 
M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ward, Robert             M73 Portland, OR            12.70m   41-08.00 
  2 Appel, Doug              M70 Eugene, OR               9.50m   31-02.00 
 
M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Saling, Neil             M76 Portland, OR            10.54m   34-07.00 
  2 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA         9.53m   31-03.25 
  3 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR             9.26m   30-04.75 
 
M85 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fennema, Carl            M85 Seattle, WA              6.68m   21-11.00 
 
W55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Schmidt, Connie          W55 Lynnwood, WA            21.78m      71-05 
  2 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                21.73m      71-03 
 
W60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA             17.15m      56-03 
 
W70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA               15.93m      52-03 
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA             10.75m      35-03 
 
M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           40.82m     133-11 
  2 Jowett, Thomas           M53 Federal Way, WA         22.16m      72-08 
 
M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cacek, Charles           M55 Edmonds, WA             41.90m     137-06 
  2 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         35.06m     115-00 
  3 Osborn, Brett            M57 Gresham, OR             33.07m     108-06 
  4 Sutherland, George       M58 Port Angeles, WA        30.58m     100-04 
 
M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stotsenberg, Greg        M62 SeaTac, WA              37.00m     121-05 
  2 Turock, Art              M62 Kirkland, WA            24.33m      79-10 
 
M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              37.73m     123-09 
  2 Crouse, C.B.             M65 Woodinville, WA         35.97m     118-00 
  3 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID          33.12m     108-08 
  4 Dowell, Lane             M69 Bremerton, WA           26.88m      88-02 
  5 Klinko, Jerry            M68 Puyallup, WA            23.00m      75-05 
 
M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ward, Robert             M73 Portland, OR            34.75m     114-00 
  2 King, John               M73 Portland, OR            28.95m      95-00 
 
M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Saling, Neil             M76 Portland, OR            32.52m     106-08 
  2 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        30.32m      99-06 
  3 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            26.03m      85-05 
 
W45 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beard, Donna             W48 Mukilteo, WA            38.66m     126-10 
 
W55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                25.35m      83-02 
 
W60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA             26.20m      85-11 
  2 Kolva, Bessie            W64 Pullman, WA             19.46m      63-10 
 
W70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA               24.28m      79-08 
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA             11.43m      37-06 
 
M50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roth, Eric               M53 Mililani, HI            41.10m     134-10 
  2 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           36.99m     121-04 
 
M55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         40.67m     133-05 
  2 Osborn, Brett            M57 Gresham, OR             31.38m     102-11 
 
M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kolva, David             M64 Pullman, WA             26.17m      85-10 
 
M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              35.92m     117-10 
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID          20.31m      66-08 
 
M75 Hammer Throw

==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        29.86m      97-11 
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            26.92m      88-04 
 
W45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beard, Donna             W48 Mukilteo, WA            29.79m      97-09 
 
W55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kendall, Monica          W56 Milwaukie, OR           35.61m     116-10 
 
W70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ticknor, Linda           W70 Centralia, WA           17.89m      58-08 
 
M35 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Appel, Geoff             M35 Seattle, WA             40.67m     133-05 
 
M45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Mark           M49 Jennings Lodge, OR      40.27m     132-01 
 
M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Porter, Doug             M51 Seattle, WA             43.44m     142-06 
  2 Jowett, Thomas           M53 Federal Way, WA         26.04m      85-05 
 
M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sinclair, Tom            M55 Redmond, WA             50.22m     164-09 
 
M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Turock, Art              M62 Kirkland, WA            25.58m      83-11 
 
M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Appel, Doug              M70 Eugene, OR              39.08m     128-02 
  2 Backstrand, Jim          M74 Portland, OR            37.65m     123-06 
 
M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        24.13m      79-02 
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            16.20m      53-02 
 
W55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                 8.33m   27-04.00 
 
W60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA              9.06m   29-08.75 
 
W70 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA                8.80m   28-10.50 
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              4.99m   16-04.50 
 
M50 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           13.71m   44-11.75 
 
M55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         14.67m   48-01.75 
  2 Osborn, Brett            M57 Gresham, OR             12.20m   40-00.50 
 
M60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kolva, David             M64 Pullman, WA              9.56m   31-04.50 
 
M65 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              13.61m   44-08.00 
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID           8.47m   27-09.50 
 
M75 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        12.32m   40-05.00 
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            11.97m   39-03.25 
 
W60 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA              6.79m   22-03.50 
 
W70 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              3.69m   12-01.25 
 
M50 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA            7.18m   23-06.75 
 
M55 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --          5.05m   16-07.00  BC Provincial Record
 -- Osborn, Brett            M57 Gresham, OR               FOUL            
 
M65 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR               7.25m   23-09.50 
 
M75 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR             6.46m   21-02.50 
  2 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA         6.04m   19-09.75 
 
W55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                 9.04m   29-08.00    687
 
W60 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA              7.26m   23-10.00    589
 
W70 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA                6.28m   20-07.25    638
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              3.83m   12-06.75    341
 
M50 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           12.47m   40-11.00    766
 
M55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --          9.90m   32-05.75    641
 
M65 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              11.87m   38-11.50    861
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID           7.86m   25-09.50    527
 
M75 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA         9.53m   31-03.25    734
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR             9.02m   29-07.25    688
 
W55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                19.59m      64-03    429
 
W60 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA             17.15m      56-03    413
 
W70 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA               15.38m      50-05    492
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              9.93m      32-07    285
 
M50 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           40.82m     133-11    699
 
M55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         35.06m     115-00    643
 
M65 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              37.73m     123-09    744
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID          32.32m     106-00    616
 
M75 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        30.32m      99-06    735
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            26.03m      85-05    610
 
W55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                25.35m      83-02    611
 
W60 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA             25.39m      83-04    689
 
W70 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA               24.28m      79-08    855
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA             11.43m      37-06    320
 
M50 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           36.99m     121-04    576
 
M55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         40.67m     133-05    734
 
M65 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              35.92m     117-10    720
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID          20.31m      66-08    347
 
M75 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        29.36m      96-04    688
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            26.03m      85-05    593
 
W55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                14.53m      47-08    308
 
W60 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA             14.19m      46-07    324
 
W70 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA               13.98m      45-10    429
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              7.56m      24-10    194
 
M50 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           35.38m     116-01    492
 
M55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         39.48m     129-06    630
 
M65 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID          23.73m      77-10    400
  2 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              20.93m      68-08    337
 
M75 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        23.58m      77-04    510
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            15.87m      52-01    300
 
W55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                 8.33m   27-04.00    539
 
W60 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA              8.98m   29-05.50    546
 
W70 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA                7.54m   24-09.00    557
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA              4.84m   15-10.50    317
 
M50 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA           13.71m   44-11.75    699
 
M55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --         12.69m   41-07.75    692
 
M65 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR              12.68m   41-07.25    686
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID           7.49m   24-07.00    360
 
M75 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA        12.03m   39-05.75    722
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR            11.97m   39-03.25    718
 
W55 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Kuna, ID                  2574  
 
W60 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Pullman, WA               2561  
 
W70 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Lacey, WA                 2971  
  2 Hulet, Edythe            W74 Olympia, WA               1457  
 
M50 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Shoreline, WA             3232  
 
M55 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Maple Ridge, --           3340  
 
M65 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Mehama, OR                3348  
  2 Magnuson, Buzz           M67 Post Falls, ID            2250  
 
M75 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Ocean Shores, WA          3389  
  2 Sabin, Wayne             M79 Portland, OR              2909  
 
W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cunningham, Michelle     W51 Sammamish, WA         32:09.64  
 
W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thurman, Diana           W65 Olalla, WA            36:18.18  
  
  Licensed to USATF Pacific N.W. Association - Association License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/23/2012 04:12 PM
                      Seattle Masters Classic - 7/21/2012                      
                  NW Region and Pacific NW Association Champs                  
                             West Seattle Stadium                              
                                    Results                                    
 
W35 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle Frontrun         14.25  -0.9  2 
 
W40 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Birads, Dena             W40 Unattached - Pnw         12.55  -0.9  2 
 
W45 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Greater Bellingh         14.85  -0.9  2 
  2 Phillips, Linda          W49 Portland Masters         16.13  -0.9  2 
 
W55 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Seattle Frontrun         14.88  -0.8 
  2 Schmidt, Connie          W55 Club NW                  16.21  -0.8 
 
M45 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Silva, Jona              M46 Unattached - Pnw         13.62  -0.5  4 
 
M50 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Waller, Michael          M53 Christ Life TC           12.30  -0.5  4 
  2 Huarcaga, Luis           M53 Portland Masters         13.29  -0.5  4 
  3 Blake, Aaron             M51 Unattached - Pnw         14.07  -0.5  4 
 
M55 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Deitrich, Woody          M59 Unattached - Pnw         14.71  -1.5  3 
  2 Ahearn, Leo              M56 Unattached - Pnw         14.90  -1.5  3 
  3 Diaz, Edward             M58 Unattached - Pnw         16.88  -1.5  3 
 
M60 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Schaller, Jeff           M64 Comets TC                14.07  -1.1  2 
  2 Jacobson, Vance          M64 Houston Elite            14.75  -1.1  2 
 
M65 100m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Christ Life TC           14.32  -1.1  2 
  2 Avundley, Clyde          M65 Unattached - Pnw         14.88  -1.1  2 
  3 Lyden, George            M67 Unattached - Pnw         15.09  -1.1  2 
  4 Ying, Richard            M65 Portland Masters         15.43  -1.1  2 
 
M70 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Walsh, Charlie           M71 Seattle Frontrun         18.15  -2.0 
 
M75 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 King, John               M75 Seattle Frontrun         21.47  -2.0 
  2 Lewis, Jerry             M75 Seattle Frontrun         22.86  -2.0 
 
M80 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesage, Norm             M82 Canada                   17.11  -2.0 
 
M85 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tritsch, Len             M87 Seattle Frontrun         22.26  -2.0 
 
M90 100m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Unattached - Pnw         31.18  -2.0 
 
W35 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle Frontrun         30.01  -1.1 
 
W45 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shearer-Hannah, Amanda   W46 Greater Bellingh         31.21  -1.1 
  2 Phillips, Linda          W49 Portland Masters         33.07  -1.1 
 
W50 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kuhnly, Gail             W50 Christ Life TC           32.89  -0.5  2 
 
W55 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Seattle Frontrun         31.61  -0.5  2 
  2 Schmidt, Connie          W55 Club NW                  33.18  -0.5  2 
 
M35 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Ibarreta, Xavier         M36 Unattached - Pnw         24.67  -1.6  3 
 
M45 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Sarmiento, David         M45 B.A.G. Racing            26.72  -1.6  3 
  2 Silva, Jona              M46 Unattached - Pnw         27.63  -1.6  3 
 
M50 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Waller, Michael          M53 Christ Life TC           24.64  -1.6  3 
  2 Blake, Aaron             M51 Unattached - Pnw         30.01  -1.6  3 
 
M55 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Stonkus, Arny            M57 Club NW                  30.11  -1.6  3 
  2 Deitrich, Woody          M59 Unattached - Pnw         30.30  -1.6  3 
 
M60 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Herrick, Charles         M60 Club NW                  27.63  -1.5  2 
  2 Turock, Art              M62 Unattached - Pnw         31.10  -1.5  2 
 
M65 200m
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Christ Life TC           29.59  -1.5  2 
  2 Ying, Richard            M65 Portland Masters         31.95  -1.5  2 
  3 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw       1:12.40  -1.5  2 
 
M70 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Club NW                  33.54  -1.1 
  2 Walsh, Charlie           M71 Seattle Frontrun         43.84  -1.1 
 
M75 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw       1:00.93  -1.1 
 
M80 200m
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lesage, Norm             M82 Canada                   35.15  -1.1 
 
W35 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Tikunova, Mariya         W35 Seattle Frontrun       1:07.25  
 
W50 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kuhnly, Gail             W50 Christ Life TC         1:14.04  
 
W55 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fazio, Karlyne           W56 Seattle Frontrun       1:13.31  
 
M40 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Beller, Byrke            M44 Otc Masters              56.38   3 
 
M45 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarmiento, David         M45 B.A.G. Racing            58.25   3 
  2 Silva, Jona              M46 Unattached - Pnw       1:02.07   3 
 
M55 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Stonkus, Arny            M57 Club NW                1:05.38   3 
  2 Johnson, Robert          M56 Unattached - Pnw       1:06.78   3 
 
M60 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Herrick, Charles         M60 Club NW                  59.62   2 
  2 Schaller, Jeff           M64 Comets TC              1:07.44   2 
  3 Koga, Dean               M61 Seattle Frontrun       1:12.42   2 
 
M65 400m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Leslie, Will             M66 Christ Life TC         1:07.25   2 
  2 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw       2:44.16   2 
 
M70 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joslin, Timothy          M71 Snohomish TC           1:41.30  
 
M75 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw       2:07.70  
 
M90 400m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Unattached - Pnw       2:21.46  
 
M50 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rodgers, Perry           M50 Eastside Runners       2:38.60   2 
 
M60 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Koga, Dean               M61 Seattle Frontrun       2:53.97   2 
 
M65 800m
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Crouse, C.B.             M65 Eastside Runners       2:52.07   2 
  2 Wilcox, Joe              M69 Hawaii Masters         3:17.73   2 
  3 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw       7:06.31   1 
 
M70 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McMillan, Don            M71 Portland Masters       2:49.97  
  2 Joslin, Timothy          M71 Snohomish TC           3:54.32  
 
M75 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw       5:48.51  
 
M90 800m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stark, Sherman           M92 Unattached - Pnw       6:01.18  
 
M60 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Allison, Michael         M60 Club NW                5:18.57  
  2 Turock, Art              M62 Unattached - Pnw       7:08.87  
 
M65 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wilcox, Joe              M69 Hawaii Masters         6:27.80  
 
M70 1500m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Joslin, Timothy          M71 Snohomish TC           7:04.52  
 
W40 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cruzan, Amber            W43 Seattle RC            20:15.52  
 
W45 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bergman, Tina            W49 Seattle Frontrun      21:35.52  
 
M75 5000m
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phillips, Myron          M76 Unattached - Pnw      35:56.58  
 
M70 80 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
 -- Vergin, Roger            M74 Club NW                    DNF   NWI 
 
M35 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 McLaren, Doug            M36 Canada                   15.69  -1.0 
 
M45 110 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Birade, Laurent          M45 Unattached - Pnw         16.74  -1.0 
 
M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roe, Chip                M50 Unattached - Inw      12:40.23  
 
X40-49 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  2 Portland Masters Track Club  'A'                      55.59  
     1) Ying, Richard 65                2) Phillips, Mark 49              
     3) Copeland, Scott 53              4) Leslie, Will 66                
 
X50-59 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Christ Life Track Club  'A'                           55.00  
     1) Kuhnly, Gail 50                 2) Herrick, Charles 60            
     3) Blake, Aaron 51                 4) Waller, Michael 53             
  3 Hawaii Masters Track Club  'A'                      1:22.52  
     1) Larson, Ruggles 78              2) Johnson, Robert 56             
     3) Snipe, Ron 68                   4) Phillips, Linda 49             
 
M50-59 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Hawaii Masters Track Club  'A'                      8:22.47  
     1) Larson, Ruggles 78              2) Johnson, Robert 56             
     3) Snipe, Ron 68                   4)                                
 
M40 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rohrer, Scott            M43 Unattached - Pnw         1.55m    5-01.00 
 
M45 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kehlhofer, Tony          M46 Unattached - Pnw         1.60m    5-03.00 
 
M50 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McMaster, Dwight         M51 Club NW                  1.60m    5-03.00 
  1 Forier, John             M50 Unattached - Pnw         1.60m    5-03.00 
  3 Hodgman, Henry           M50 Unattached - Inw         1.40m    4-07.00 
 
M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Irion, Glenn             M56 Unattached - Ala         1.50m    4-11.00 
 
M60 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jacobson, Vance          M64 Houston Elite            1.15m    3-09.25 
 
M65 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw         0.79m    2-07.00 
 
M70 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Club NW                  1.20m    3-11.25 
 
M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw         0.79m    2-07.00 
 
M60 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jacobson, Vance          M64 Houston Elite            2.14m    7-00.25 
  1 Creamer, Terry           M60 Unattached - Ore         2.14m    7-00.25 
 
M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Dennis         M66 Unattached - Ore         3.70m   12-01.50 
  2 Ying, Richard            M65 Portland Masters         2.44m    8-00.00 
 
M70 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Zapf, Fred               M71 Club NW                  2.44m    8-00.00 
  2 Butler, Dave             M72 Club NW                  2.14m    7-00.25 
 
W40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Smith, Sheila            W40 Unattached - Inw         5.20m  +0.0  17-00.75 
 
M40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Odoms, Eddie             M42 Unattached - Pnw         6.08m   0.7  19-11.50 
 
M50 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Copeland, Scott          M53 Barron Park Stri         4.74m   0.8  15-06.75 
 
M55 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Deitrich, Woody          M59 Unattached - Pnw         4.19m  -1.2  13-09.00 
 
M60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Turock, Art              M62 Unattached - Pnw         4.13m   0.6  13-06.75 
 
M65 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw         1.52m   1.3   5-00.00 
 
M70 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Club NW                  3.78m  +0.0  12-05.00 
 
M75 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Kermit           M76 Unattached - Ore         3.41m  -0.3  11-02.25 
  2 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw         1.87m  -0.4   6-01.75 
 
W40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Smith, Sheila            W40 Unattached - Inw        10.79m   1.4  35-05.00 
 
W70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         3.59m   1.2  11-09.50 
 
M40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Odoms, Eddie             M42 Unattached - Pnw        12.09m   0.6  39-08.00 
 
M50 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Copeland, Scott          M53 Barron Park Stri         9.09m   1.0  29-10.00 
 
M65 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Snipe, Ron               M68 Unattached - Pnw         2.61m   2.2   8-06.75 
 
M70 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Vergin, Roger            M74 Club NW                  8.21m   0.3  26-11.25 
 
M75 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Walker, Kermit           M76 Unattached - Ore         7.42m   1.2  24-04.25 
  2 Larson, Ruggles          M78 Unattached - Pnw         3.75m   0.8  12-03.75 
 
W55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kendall, Monica          W56 Unattached - Ore        12.63m   41-05.25 
  2 Schmidt, Connie          W55 Club NW                 11.27m   36-11.75 
  3 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         9.04m   29-08.00 
 
W60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                7.46m   24-05.75 
 
W70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ticknor, Linda           W70 Unattached - Pnw         6.95m   22-09.75 
  2 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         6.28m   20-07.25 
  3 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         3.83m   12-06.75 
 
M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        13.73m   45-00.50 
 
M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sutherland, George       M58 Unattached - Pnw        10.50m   34-05.50 
  2 McDonald, Dave           M58 Canada                  10.06m   33-00.25 
 
M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stotsenberg, Greg        M62 Unattached - Pnw         9.82m   32-02.75 
 
M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        11.87m   38-11.50 
  2 Klinko, Jerry            M68 Unattached - Inw         9.12m   29-11.25 
  3 Dowell, Lane             M69 Unattached - Pnw         8.12m   26-07.75 
  4 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         7.86m   25-09.50 
 
M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ward, Robert             M73 Portland Masters        12.70m   41-08.00 
  2 Appel, Doug              M70 Unattached - Ore         9.50m   31-02.00 
 
M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Saling, Neil             M76 Portland Masters        10.54m   34-07.00 
  2 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw         9.53m   31-03.25 
  3 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters              9.26m   30-04.75 
 
M85 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fennema, Carl            M85 Unattached - Pnw         6.68m   21-11.00 
 
W55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Schmidt, Connie          W55 Club NW                 21.78m      71-05 
  2 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        21.73m      71-03 
 
W60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               17.15m      56-03 
 
W70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        15.93m      52-03 
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw        10.75m      35-03 
 
M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        40.82m     133-11 
  2 Jowett, Thomas           M53 Federal Way TC          22.16m      72-08 
 
M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cacek, Charles           M55 Unattached - Pnw        41.90m     137-06 
  2 McDonald, Dave           M58 Canada                  35.06m     115-00 
  3 Osborn, Brett            M57 Unattached - Ore        33.07m     108-06 
  4 Sutherland, George       M58 Unattached - Pnw        30.58m     100-04 
 
M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stotsenberg, Greg        M62 Unattached - Pnw        37.00m     121-05 
  2 Turock, Art              M62 Unattached - Pnw        24.33m      79-10 
 
M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        37.73m     123-09 
  2 Crouse, C.B.             M65 Eastside Runners        35.97m     118-00 
  3 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        33.12m     108-08 
  4 Dowell, Lane             M69 Unattached - Pnw        26.88m      88-02 
  5 Klinko, Jerry            M68 Unattached - Inw        23.00m      75-05 
 
M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ward, Robert             M73 Portland Masters        34.75m     114-00 
  2 King, John               M73 Portland Masters        28.95m      95-00 
 
M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Saling, Neil             M76 Portland Masters        32.52m     106-08 
  2 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        30.32m      99-06 
  3 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.03m      85-05 
 
W45 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beard, Donna             W48 Unattached - Pnw        38.66m     126-10 
 
W55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        25.35m      83-02 
 
W60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               26.20m      85-11 
  2 Kolva, Bessie            W64 Comets TC               19.46m      63-10 
 
W70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        24.28m      79-08 
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw        11.43m      37-06 
 
M50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Roth, Eric               M53 Hawaii Masters          41.10m     134-10 
  2 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        36.99m     121-04 
 
M55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  40.67m     133-05 
  2 Osborn, Brett            M57 Unattached - Ore        31.38m     102-11 
 
M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kolva, David             M64 Comets TC               26.17m      85-10 
 
M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        35.92m     117-10 
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        20.31m      66-08 
 
M75 Hammer Throw

==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        29.86m      97-11 
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.92m      88-04 
 
W45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Beard, Donna             W48 Unattached - Pnw        29.79m      97-09 
 
W55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kendall, Monica          W56 Unattached - Ore        35.61m     116-10 
 
W70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ticknor, Linda           W70 Unattached - Pnw        17.89m      58-08 
 
M35 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Appel, Geoff             M35 Unattached - Pnw        40.67m     133-05 
 
M45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phillips, Mark           M49 Portland Masters        40.27m     132-01 
 
M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Porter, Doug             M51 Unattached - Pnw        43.44m     142-06 
  2 Jowett, Thomas           M53 Federal Way TC          26.04m      85-05 
 
M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sinclair, Tom            M55 Unattached - Pnw        50.22m     164-09 
 
M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Turock, Art              M62 Unattached - Pnw        25.58m      83-11 
 
M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Appel, Doug              M70 Unattached - Ore        39.08m     128-02 
  2 Backstrand, Jim          M74 Unattached - Ore        37.65m     123-06 
 
M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        24.13m      79-02 
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             16.20m      53-02 
 
W55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         8.33m   27-04.00 
 
W60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                9.06m   29-08.75 
 
W70 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         8.80m   28-10.50 
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         4.99m   16-04.50 
 
M50 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        13.71m   44-11.75 
 
M55 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  14.67m   48-01.75 
  2 Osborn, Brett            M57 Unattached - Ore        12.20m   40-00.50 
 
M60 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kolva, David             M64 Comets TC                9.56m   31-04.50 
 
M65 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        13.61m   44-08.00 
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         8.47m   27-09.50 
 
M75 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        12.32m   40-05.00 
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             11.97m   39-03.25 
 
W60 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                6.79m   22-03.50 
 
W70 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         3.69m   12-01.25 
 
M50 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw         7.18m   23-06.75 
 
M55 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                   5.05m   16-07.00  BC Provincial Record
 -- Osborn, Brett            M57 Unattached - Ore          FOUL            
 
M65 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore         7.25m   23-09.50 
 
M75 Super Weight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters              6.46m   21-02.50 
  2 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw         6.04m   19-09.75 
 
W55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         9.04m   29-08.00    687
 
W60 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                7.26m   23-10.00    589
 
W70 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         6.28m   20-07.25    638
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         3.83m   12-06.75    341
 
M50 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        12.47m   40-11.00    766
 
M55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                   9.90m   32-05.75    641
 
M65 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        11.87m   38-11.50    861
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         7.86m   25-09.50    527
 
M75 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw         9.53m   31-03.25    734
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters              9.02m   29-07.25    688
 
W55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        19.59m      64-03    429
 
W60 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               17.15m      56-03    413
 
W70 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        15.38m      50-05    492
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         9.93m      32-07    285
 
M50 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        40.82m     133-11    699
 
M55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  35.06m     115-00    643
 
M65 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        37.73m     123-09    744
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        32.32m     106-00    616
 
M75 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        30.32m      99-06    735
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.03m      85-05    610
 
W55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        25.35m      83-02    611
 
W60 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               25.39m      83-04    689
 
W70 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        24.28m      79-08    855
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw        11.43m      37-06    320
 
M50 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        36.99m     121-04    576
 
M55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  40.67m     133-05    734
 
M65 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        35.92m     117-10    720
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        20.31m      66-08    347
 
M75 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        29.36m      96-04    688
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.03m      85-05    593
 
W55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        14.53m      47-08    308
 
W60 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               14.19m      46-07    324
 
W70 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        13.98m      45-10    429
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         7.56m      24-10    194
 
M50 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        35.38m     116-01    492
 
M55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  39.48m     129-06    630
 
M65 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        23.73m      77-10    400
  2 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        20.93m      68-08    337
 
M75 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        23.58m      77-04    510
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             15.87m      52-01    300
 
W55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         8.33m   27-04.00    539
 
W60 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                8.98m   29-05.50    546
 
W70 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         7.54m   24-09.00    557
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         4.84m   15-10.50    317
 
M50 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        13.71m   44-11.75    699
 
M55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  12.69m   41-07.75    692
 
M65 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        12.68m   41-07.25    686
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         7.49m   24-07.00    360
 
M75 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        12.03m   39-05.75    722
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             11.97m   39-03.25    718
 
W55 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw          2574  
 
W60 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                 2561  
 
W70 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw          2971  
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw          1457  
 
M50 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw          3232  
 
M55 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                    3340  
 
M65 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore          3348  
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw          2250  
 
M75 Weight Pentathlon
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw          3389  
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters               2909  
 
W50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cunningham, Michelle     W51 Club NW               32:09.64  
 
W65 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thurman, Diana           W65 Unattached - Pnw      36:18.18                                           
 
W55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         9.04m   29-08.00    687
 
W60 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                7.26m   23-10.00    589
 
W70 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         6.28m   20-07.25    638
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         3.83m   12-06.75    341
 
M50 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        12.47m   40-11.00    766
 
M55 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                   9.90m   32-05.75    641
 
M65 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        11.87m   38-11.50    861
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         7.86m   25-09.50    527
 
M75 Shot Put Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw         9.53m   31-03.25    734
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters              9.02m   29-07.25    688
 
W55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        19.59m      64-03    429
 
W60 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               17.15m      56-03    413
 
W70 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        15.38m      50-05    492
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         9.93m      32-07    285
 
M50 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        40.82m     133-11    699
 
M55 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  35.06m     115-00    643
 
M65 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        37.73m     123-09    744
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        32.32m     106-00    616
 
M75 Discus Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        30.32m      99-06    735
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.03m      85-05    610
 
W55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        25.35m      83-02    611
 
W60 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               25.39m      83-04    689
 
W70 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        24.28m      79-08    855
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw        11.43m      37-06    320
 
M50 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        36.99m     121-04    576
 
M55 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  40.67m     133-05    734
 
M65 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        35.92m     117-10    720
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        20.31m      66-08    347
 
M75 Hammer Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        29.36m      96-04    688
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             26.03m      85-05    593
 
W55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw        14.53m      47-08    308
 
W60 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC               14.19m      46-07    324
 
W70 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw        13.98m      45-10    429
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         7.56m      24-10    194
 
M50 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        35.38m     116-01    492
 
M55 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  39.48m     129-06    630
 
M65 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw        23.73m      77-10    400
  2 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        20.93m      68-08    337
 
M75 Javelin Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        23.58m      77-04    510
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             15.87m      52-01    300
 
W55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kirkpatrick, Yvonne      W57 Unattached - Inw         8.33m   27-04.00    539
 
W60 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hinz, Sue                W64 Comets TC                8.98m   29-05.50    546
 
W70 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Melzer, Frances          W72 Unattached - Pnw         7.54m   24-09.00    557
  2 Hulet, Edythe            W74 Unattached - Pnw         4.84m   15-10.50    317
 
M50 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Neubauer, Lance          M53 Unattached - Pnw        13.71m   44-11.75    699
 
M55 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 McDonald, Dave           M58 Canada                  12.69m   41-07.75    692
 
M65 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Deeter, Bill             M65 Unattached - Ore        12.68m   41-07.25    686
  2 Magnuson, Buzz           M67 Unattached - Inw         7.49m   24-07.00    360
 
M75 Weight Throw Weight Pentathlon
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lawson, Bob              M77 Unattached - Pnw        12.03m   39-05.75    722
  2 Sabin, Wayne             M79 Otc Masters             11.97m   39-03.25    718