USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2010 USATF Pacific Northwest Open & Masters Cross Country Championships
Sunday, November 7, 2010 - Thursday, June 1, 2017
Lower Woodland Park
Seattle, WA

RESULTS


Licensed to Pacific NW Youth Athletics Champ. Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 11/7/2010 05:29 PM                               

Women Open 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   212 Copeland, Claudia   33 Club Northwest        21:23.00  
  2   232 Wetzel, Rose        28 Club Northwest        22:01.00  
  3   299 Huse, Suzanne       36 mountian west tc      22:03.00  
  4   211 Becker, Sarna       29 Club Northwest        22:10.00  
  5   222 Mathews-Grossbard,  30 Club Northwest        22:59.00  
  6   265 Garvue, Andrea      26 Eastside Runners      23:06.00  
  7   225 Parkins, Ruth       30 Club Northwest        23:08.00  
  8   216 Houk, Kristi        26 Club Northwest        23:08.00  
  9   268 Pitman, Erica       28 Eastside Runners      23:10.00  
 10   218 Johnson, Megan      29 Club Northwest        23:17.00  
 11   228 Siemons, Lia        30 Club Northwest        23:26.00  
 12   221 Lyle, Meghan        25 Club Northwest        23:34.00  
 13   224 Olsen, Courtney     23 Club Northwest        23:44.00  
 14   217 Huyck, Linda        38 Club Northwest        23:53.00  
 15   302 Palen, Rye          36 mountian west tc      24:04.00  
 16   226 patton, letiwe      32 Club Northwest        24:53.00  
 17   348 Steidl, Trish       33 Seattle Running       25:22.00  
 18   347 Coll, Neasa         28 Unattached            25:34.00  
 19   323 Walton, Arielle     24 Western Washingt      25:43.00  
 20   266 Mazor, Melissa      29 Eastside Runners      25:58.00  
 21   334 Cassata, Julie      29 Seattle Running       26:28.00  
 22   321 lahman, miranda     24 Western Washingt      27:07.00  
 23   271 Sackett, Veronica   26 Eastside Runners      27:29.00  
 24   341 Levine, Corinna     29 Seattle Running       27:33.00  
 25   270 Ruppert, Laura      30 Eastside Runners      27:45.00  
 26   346 Simpson, Megan      27 Seattle Running       28:22.00  
 
Men Open 10 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   350 Gray, Joseph        26 Club Northwest        31:45.54  
  2   245 Mandi, Mark         27 Club Northwest        32:42.28  
  3   244 Lucas, Shawn        26 Club Northwest        33:19.03  
  4   259 trammell, chad      24 Club Northwest        33:21.82  
  5   243 limpf, Paul         23 Club Northwest        33:31.47  
  6   297 Riak, John          24 Guerilla Running      33:36.42  
  7   263 Winegar, Brett      31 Club Northwest        33:53.22  
  8   274 Culver, Justin      24 Eastside Runners      34:01.99  
  9   248 Murphy, Kevin       31 Club Northwest        34:07.98  
 10   351 Johnson, Destry     35 Seattle Running       34:15.07  
 11   242 Khalsa, Tahoma      24 Club Northwest        34:23.85  
 12   296 Price, Josiah       24 Guerilla Running      34:34.91  
 13   260 Walsh, Spencer      27 Club Northwest        34:39.74  
 14   273 Critelli, John      25 Eastside Runners      34:52.96  
 15   311 Hopper, Dylan       24 West Wahington        34:59.68  
 16   298 Stevick, Jesse      24 Guerilla Running      35:08.27  
 17   279 Moroney, Andrew     30 Eastside Runners      35:12.42  
 18   315 reedy, tabor        24 West Wahington        35:49.01  
 19   284 Tremonte, Chris     30 Eastside Runners      35:51.66  
 20   303 Koepsell, Tim       27 Seattle Running       36:00.22  
 21   352 Griswold, Jeriah    28 Club Northwest        36:06.41  
 22   314 Peterson, Dylan     19 West Wahington        36:13.56  
 23   234 bokor, Mark         38 Club Northwest        36:20.68  
 24   295 Prentice, Andrew    24 Guerilla Running      36:20.99  
 25   349 Davies, Mark        39 Seattle Running       36:22.18  
 26   313 Jones, Will         24 West Wahington        36:36.04  
 27   305 Sofen, Eric         25 Seattle Running       36:40.46  
 28   257 Smits, Kyle         26 Club Northwest        37:13.01  
 29   316 Robinson, trevor    24 West Wahington        37:24.76  
 30   324 Anderson, Jeremy    24 Western Washingt      37:47.89  
 31   290 Hill, Bryce         24 Guerilla Running      37:51.69  
 32   255 Richardson, Willie  37 Club Northwest        38:11.00  
 33   353 Sweeney, Dylan      18 Western Washingt      38:18.87  
 34   254 reed, Andrew        24 Club Northwest        38:38.59  
 35   238 Frandsen, Shaun     33 Club Northwest        38:49.66  
 36   294 Pineda, Miguel      24 Guerilla Running      39:27.20  
 37   262 Williams, Ben       31 Club Northwest        39:41.70  
 38   293 McConnell, Jeson    24 Guerilla Running      41:30.21  
 39   282 Reese, Andy         28 Eastside Runners      43:10.51  
 40   292 Martindale, Robert  24 Guerilla Running      47:58.87 



Women 40-49 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40-49
  1   231 Vasilyeva, Lyudami  41 Club Northwest        22:49.00  
  2   214 Empey, Susan        42 Club Northwest        24:01.00  
  3   229 Simon, dyan         40 Club Northwest        24:10.00  
  4   300 Newton, Jenny       40 mountian west tc      24:29.00  
  5   267 Pappalardo, Susan   44 Eastside Runners      24:35.00  
  6   230 Steen, Karen        46 Club Northwest        24:50.00  
  7   301 Thane, Mary         47 mountian west tc      25:22.00  
  8   210 Ashby, Christina    47 Club Northwest        25:53.00  
  9   343 Neal, Michelle      49 Oiselle               27:01.00  
 10   332 Crisifulli, Kara    47 Oiselle               27:12.00  
 11   339 Cook, Sarah         47 Unattached            32:51.00  
 
Women 50-59 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50-59
  1   220 Kruell, Kelly       51 Club Northwest        26:15.00  
  2   215 Hall, Gail          50 Club Northwest        26:35.00  
  3   223 McVEE, Amy          50 Club Northwest        33:55.00  
  4   227 Prather, Sherri     56 Club Northwest        34:37.00  
 
Women 60-69 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 60-69
  1   326 Nelson, Phyllis     63 Eastside Runners      31:45.00  
 
Men 40-49 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40-49
  1   206 Lynes, Michael      44 Club Northwest        20:19.00  
  2   289 Dickson, Craig      43 Guerilla Running      20:53.00  
  3   247 Messiter, Sean      44 Club Northwest        20:54.00  
  4   205 Sauvage, Ben        41 Seattle Running       20:59.00  
  5   264 Young, Tony         48 Club Northwest        21:12.00  
  6   246 McCULLOCH, David    40 Club Northwest        21:14.00  
  7   342 Bursell, John       46 Unattached            21:24.00  
  8   340 Weissman, Glen      41 Seattle Running       21:26.00  
  9   249 O'Hearn, John       48 Club Northwest        21:31.00  
 10   304 Salazar, Dan        45 Seattle Running       21:48.00  
 11   233 Abdalla, Paul       49 Club Northwest        22:07.00  
 12   291 Jasperson, Phil     43 Guerilla Running      22:14.00  
 13   237 Duque, Rick         45 Club Northwest        22:17.00  
 14   235 Brennand, Bob       49 Club Northwest        22:32.00  
 15   261 White-Espin, David  49 Club Northwest        22:47.00  
 16   209 Dunbar, Marcus      45 Western Washingt      23:23.00  
 17   236 Brown, Ian          48 Club Northwest        23:35.00  
 18   241 Kenworth, Craig     48 Club Northwest        23:54.00  
 19   333 Haywood, ED         49 Club Northwest        24:18.00  
 20   344 Koney, Thomas       48 Unattached            24:41.00  
 21   251 Potter, Tom         41 Club Northwest        26:13.00  
 
Men 50-59 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50-59
  1   256 Smith, Michael      52 Club Northwest        21:20.00  
  2   327 Cannon, David       51 Club Northwest        21:54.00  
  3   258 tidd, Steve         50 Club Northwest        22:24.00  
  4   330 Motteler, Frederic  54 Club Northwest        22:41.00  
  5   253 Prentice, Ray       51 Club Northwest        22:43.00  
  6   252 Prather, Bob        55 Club Northwest        23:43.00  
  7   281 Otani, Russ         52 Eastside Runners      23:58.00  
  8   201 Cava, Anthony       50 Unattached            24:34.00  
  9   345 Moulton, Rockwell   53 Club Northwest        24:38.00  
 10   337 Swenson, John       52 Eastside Runners      26:47.00  
 11   276 Geer, Norbert       52 Eastside Runners      27:21.00  
 
Men 60-69 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60-69
  1   272 Andersen, Craig     63 Eastside Runners      24:33.00  
  2   285 Waters, Bill        60 Eastside Runners      25:39.00  
  3   208 White, Bennett      62 Unattached            26:01.00  
  4   278 Mann, Frazer        63 Eastside Runners      26:05.00  
  5   277 Longmuir, David     63 Eastside Runners      27:02.00  
  6   286 Corroone, Michael   62 Eastside Runners      29:06.00  
  7   288 Yamamoto, Osamu     60 Eastside Runners      29:36.00  
  8   287 McGILL, Jim         62 Eastside Runners      29:53.00  
  9   275 Dwyer, Patrick      64 Eastside Runners      32:40.00  
 10   280 Norman, Jeff        61 Eastside Runners      33:02.00  
 
Men 70-79 6 km
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70-79
  1   240 Iffrig, Bill        76 Club Northwest        31:13.00  
  2   338 Dean, Roger         71 Snohomish             34:06.00  
  3   203 Preedy, Melvin      77 Snohomish             45:49.00  
 


Women 29&U 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 29 & Under
  1   307 Schmidt, Connie      4 Unattached            25:33.00  
 
Women 40-49 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40-49
  1   269 Rozler, Jen         40 Eastside Runners      19:32.37  
 
29&U 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 29 & Under
  1   331 Loefler, Chris      28 Unattached            16:09.35  
  2   309 Schmidt, Nate       17 Unattached            19:10.82  
 
Men 30-39 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 30-39
  1   202 Leslie, Coulter     39 Unattached            15:33.28  
  2   336 Phillips, Jeff      39 Unattached            15:55.83  
 
Men 50-59 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 50-59
  1   328 Kunkle, Karl        56 Unattached            16:34.19  
  2   207 Doyle, John         52 Unattached            18:25.14  
  3   335 Millard, Phil       52 Unattached            20:46.90  
  4   329 Bohm, Dale          52 Unattached            27:33.00  
 
Men 70-79 4000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 70-79
  1   204 Wright, Gary        72 Unattached            26:12.00