ASSOCIATION AWARDS LIST

USATF PACIFIC NORTHWEST

Association Awards List

Note: The Awards Dinner is held in the calendar year after the award period.

For example, awards for the 2016 season were presented at the Feb 2017 Dinner.

Season

Male

Open Athlete

of the Year

Female

Open Athlete

of the Year

Ken Foreman

Contributor

of the Year

Mary Reardon

Official

of the Year

Youth

Contributor

of the Year

Youth

Athlete

of the Year

Other Awards

2016

Casimir Loxsom (track)

Jeremy Taiwo (field)

Joe Gray (runner)

Phoebe Wright (track)

Andrea Geubelle (field)

Darryl Genest

Jim Ryan

Anthony Joseph

Julia Smith (G track)

Chinne Okoronkwo (G field)

Ella Borsheim (G xc)

Kenyon Andrews (B track)

Trey Knight (B field)

Cascade Striders (B xc)

Paul Bodenshot (President’s)

Ed Viering (President’s)

Kenny Emerick (Newing Contributor)

2015

Garrett Heath (track) 

Curtis Clauson (field)

Katie Mackey (track) 

Kristina Owsinski (field)

Louise King-Taylor

Larry Scheurer

Johnnie Williams

---

Bob Springer (President’s)

Patti Petesch (President’s)

Patti Petesch (Newing Contributor)

2014

Casimir Loxsom (track) Dakarai Hightower (field)

Katie Mackey (track) 

(no field award)

Ed Viering

Ivars Ikstrums

Ed Viering

---

George Mathews (President’s)

Char Engelhardt (President’s)

Carole Langenbach (President’s)

2013

Joe Gray (track)

Jeremy Taiwo (field)

Brie Felnagle (track)

(no field award)

Bryan Hoddle

Geof Newing

David Lutes

---

Dick Unrue (President’s)

Kenny Emerick (President’s)

2012

Joe Gray (track) 

Norris Frederick (field)

Katie Flood (track) 

Logan Miller (field)

Ivars Ikstrums

Ed Viering

Chris Kunzelman

---

Carole Langenbach (President’s)

2011

Mike Sayenko (track) 

Scott Roth (field)

Brie Felnagle (track) 

Amanda Peterson (field)

Becca Peter

Jona Silva

April Joseph

---

Gwen Robertson (President’s)

2010

Mike Sayenko (track)

Scott Roth (field)

Jessica Pixler (track) 

(no field award)

Andy Newing

Russ Herwig

Joanne Hartman

---

 

2009

Ryan Brown (track)

Scott Roth (field)

Jessica Pixler (track) 

Andrea Peterson (field)

Holly Genest

Bruce Galvin

Asha Dean

---

 

2008

Jordan Boase (track) 

Will Conwell (field)

Katie Follett (track) 

Aretha Thurmond (field)

John Sweeney

Mick Holt

Vic Roberson

---

 Kenny Emerick (President’s)

2007

Ryan Brown (track) 

Chris Randolph (field)

Jessica Pixler (track) 

Ashlee Lodree (field)

Doris Heritage

Bob Sund

Drew Stevick

---

 Andy Newing (President’s)

2006

Brad Walker

Aretha Thurmond

Greg Crowther

Andy Newing

Kwajalein Griffin

---

 Brad Walker (President’s)

2005

Brad Walker

Danielle Ayers-Stamper

Geof Newing

Patti Petesch

Darryl Genest

---

 

2004

Brad Walker

Kate Soma

Ken Weinbel

Bob Springer

Corey Battin

---

 

2003

Brad Walker

Kelly Strong

Patti Petesch

Ann Taft

Darlene Hickman

---

 

2002

Brad Walker

Kelly MacDonald

Neal Stoddard

Ginger Quant

Doug Chandler

---

 

2001

Dave Bazzi

Shelley Smathers

Orin Richburg

Dick Unrue

Holly Genest

---

 

2000

Ja’Warren Hooker

Aretha Hill

Bob Springer

Doug Chandler

---

---

 

1999

Rob Cook

Aretha Hill

Tom Cotner

Vic Owings

---

---

 

1998

Ja’Warren Hooker

Kelly LaBounty

Ken Weinbel

William Knight

---

---

 

1997

Rob Cook

Kelly Blair

Bryan Hoddle

Neal Stoddard

---

---

 

1996

Brad Barquist 

Rob Cook

Aretha Hill

Carole Langenbach

Paula Brown

---

---

 

1995

Brad Barquist

LaShonda Christopher

Bob Langenbach

Bill Hickman

---

---

 

1994

Brad Barquist

Sarna Renfro

Ken Foreman

Mike & Elaine Thould

---

---

 

1993

Herman Nelson

Stacie Hoitink

Michael Scott

Zuhair Dallal

---

---

 

1992

Herman Nelson

Patty Ley

Bev LaVeck

Bob Springer

---

---

Mike Johnson (President’s)

1991

Rick Noji

Sandra Guidotti

Bill Hickman

Andy Newing

---

---

 

1990

Rick Noji

Lisa Weidenbach

Paul Merca

Mary Reardon

---

---

Jim Whiting (Media)

1989

Rick Noji 

Herman Nelson

Lisa Weidenbach

Sharon Bowers

Peter Newing

---

---

 

1988

Herman Nelson

Lisa Weidenbach

Char Engelhardt

Bob & Carole Langenbach

---

---

 

1987

---

---

Lawrie Robertson

Geof Newing

---

---

Alpac Corp. (Spec. Serv.)

1986

Rick Noji

Gwen Robertson

Kenny Emerick

Jerry Ley

---

---

 

1985

Bob Rockett

Lisa Weidenbach

Bill Roe

Darlene Hickman

---

---

Kenny Emerick (Spec. Serv.)

1984

Rick Noji

Gail Kingma

Dean Ingram

Char Engelhardt

---

---

 

1983

Steve Erickson

Susan ”Sam” Miller

Darlene Hickman

Bill Roe

---

---

 

1983

---

---

Carole Langenbach

Lawrie Robertson

---

---

 

1982

---

---

Laurel James

John Reardon

---

---

 

1981

---

---

---

Kenny Emerick

---

---

 

1980

---

---

---

Peter Newing Family

---

---

 

1979

---

---

---

Bob MacDonald

---

---